Milenyumun en yaygın tabirlerinden internette sörf yapmak terimi hayatımıza girdiğinden beri ve özellikle de son yıllarda yaygınlaşan internet kullanımları ile internet tarayıcıları gün içerisinde her siteye erişmek adına kullandığımız ve yönlendirme tercihleri ile bizlere kolaylıklar sunan arayüzlerdir. Bu arayüzleri kullanarak aramak istediğimiz bilgi ya da ürünleri daha kolay ve tercihlerimize uyacak şekilde görebilir, en çok tercih edileni içlerinden seçerek almak istediğimiz sonucu daha kolay ve güvenli şekilde alabiliriz.

En iyi 5 internet tarayıcısı

İnternet tarayıcıları internette geçirdiğimiz vakti hem daha verimli kullanmamızı sağlıyor hem de kullanım kolaylıkları ile bir dökümana erişmek için uzun mesailer harcamamıza engel oluyor. Bu nedenle de işinizi hem kolay hem verimli kılan bu tarayıcılar içerisinden bilindik ve kalite onaylı olan tarayıcıları kullanarak kolaylıkla işlerimizi halledecek vaktimiz kalır. İşte en iyi 5 internet tarayıcısı:

Google Chrome

Bir tarayıcının en önemli özelliği size sunduğu arama sonuçları hızıdır ve bu alanda karşımıza en hızlı tarayıcılardan olarak Google Chrome çıkmakta. Ortalama olarak 0,49 saniye içerisinde arama sonuçlarını sayfalar halinde sıralayan Chrome ile aramalarınızın sonuçlarına bağlantılı kelimelere göre birden fazla sonuç alabiliyorsunuz. Aynı zamanda sunduğu güvenlik duvarı sistemi ile ön plana çıkan Chrome, standart yapıda bir tarayıcı görünümüne sahip olsa da gelişmiş özellikleri ile hem güvenli hem de kullanışlı bir tarayıcı. Şifrelerinizi kaydederek birçok farklı sitede kullanabileceğiniz Chrome ile senkronizasyon sorunu yaşamadan farklı cihazlarınızı eşleyebilir ve kolaylıkla her an her yerde istediğiniz bilgiye erişebilirsiniz.

Safari

Apple tarafından geliştirilen ve Chrome tarayıcı gibi işlev gören Safari, WebKit motorunu temel alan bir internet tarayıcısı olarak bilinir. İlk çıkışı 2003 yılında olan Safari, İOS cihazların gelişi ile mobil sürüm halinde de kullanılmaya başlandı. Yüksek tarama hızı ile istediğiniz bilgiye erişimi kolaylıkla sağlayan Safari Apple ürünü olan bir teknolojik cihazda yer alan bir tarayıcı modeli. Aynı zamanda güvenlik duvarı ve kişiselleştirme özellikleri ile ön plana çıkan Safari kullanan kişilerin başka bir tarayıcıya ihtiyacı kalmıyor. Aynı zamanda İOS ürünler kadar olmasa da Safarinin Windows için de kullanılabilir bir formatı mevcut.

İLGİLİ MAKALE  iPhone'da internet ayarları nasıl yapılır?

Opera GX

Opera tarayıcısı daha çok Linux sistemli cihazlar ile uyumlu olan ve Blink modunu kullanana bir tarayıcı modeli. Ücretsiz VPN ve düşük gecikme süresi özellikleri ile ön plana çıkan Opera’nın bir de Opera GX isimli sürümü var ki, normal Opera kullananlar bile bu tarayıcının yetenekleri karşısında şok olacak. Özellikle oyunları daha çok tercih eden kullanıcılar için tasarlanmış olan Opera GX, daha hızlı ve gücenli bir internet gezintisi sunan sayılı tarayıcı modelleri arasında yer alıyor.

Tor Browser

İlk ortaya çıkışında The Onion Routing isminin baş harflerinden alınarak oluşturulan Tor tarayıcısı, daha çok anonim şekilde internet deneyimi yaşamak isteyenlerin tercihi. Bir kullanıcı paneli bulunmayan bu uygulama, vekil hakları olmadan ve tamamen anonim olarak internet gezintisi yapmak isteyenlerin ihtiyaçlarına hitap etmesi ile ön plana çıkıyor. normal bir tarayıcı ile erişimi zor olan internet kısımlarına erişim sağlayan ve bunu yaparken harici bir uygulama kullanmadan kimlik bilgilerinizi gizleyen Tor ile internetin farklı yönlerini keşfederken aynı zamanda ”.com” bağlantılı standart siteler de erişebilirsiniz. Düşük gecikme süresi ve yüksek gizlilik politikası ile tor browser, normal bir internet tarayıcısının giremeyeceği ”.onion” ile biten ve gizli siteler olarak bilinen sitelere de erişim sağlar.

Microsoft Edge

Geçmişte Mirosoft tarafından Windows 7 sistemli bilgisayarla ile uyumlu çalışan ve bir sistem uygulaması olarak kendiliğinden yüklü duran İnternet Explorer isimli birçoğumuzun arama hızı nedeni ile mizahına konu olan tarayıcının yerini alarak Windows 10, Windows 11 ve Xbox One için piyasaya sürülerek hem bu şekilde memnuniyeti tamamlandı hem de hızı beğeni topladı. Aynı amanda farklı arama çubuğu ve kişiselleştirme özellikleri sayesinde kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaya devam ediyor. aynı zamanda arama hızı yüksek ve gecikme süresi düşük bir tarayıcı modeli.