Fotoğraflar sayesinde birçok farklı anıyı sonsuza dek saklayabiliriz. Fakat bazı durumlardan dolayı saklamak istediğimiz fotoğraflar net olmayabiliyor ve biz de bu fotoğrafların nasıl daha net yapabileceğimizi araştırıyoruz. Bu fotoğrafları netleştirmek zor gibi görünse de birazdan anlatacağımız yöntemler ile kolaylıkla fotoğraflarımızı netleştirebileceğiz. Fotoğrafları netleştirmek için yapay zeka destekli internet siteleri veya kullanmakta olduğunuz fotoğraf düzenleme uygulamalarındaki bazı araçlar ile bulanık fotoğraflarınızı kolaylıkla netleyebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere, bulanık fotoğrafları nasıl kolay bir şekilde netleştirebileceğinizi göstereceğiz.

Fotoğraf düzenleme uygulamasından keskinleştir aracını kullanmak

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber fotoğraf üzerinde istediğimiz oynamaları yapabiliyoruz. Bu oynamalardan en önemlisi ise bulanık fotoğrafları netleştirebilmek. Fotoğraf düzenleme programları, bilgisayarlar ve akıllı telefonlar için de sunulmuştur. Bu yüzden de herhangi bir akıllı cihazdan fotoğraf netleştirmesi yapabilmek mümkün. Fotoğraf düzenleme uygulamlarında “Sharpen” ya da “keskinleştirme” adındaki bir araç mevcut. Bu araç adı üstünde üzerinde oynama yapacağınız fotoğrafların daha net olabilmesini, yani keskinleşmesini sağlıyor. Bir fotoğraf ne kadar keskin ise o kadar net olacaktır. Ancak bu aracı kullanırken dikkatli olmanız gerekiyor. Zira bulanık fotoğrafları keskinleştirme sırasında bozabilirsiniz. Bu yüzden de keskinleştirme aracını kullanırken dikkatli olmanız ve direkt fotoğrafa ağır bir keskinleştirme efekti uygulamanız gerekiyor. Minimal uygulamalar ile belirli bulanıklık seviyesindeki fotoğrafları çok kolay bir şekilde keskinleştirebilirsiniz. Keskinleştirme aracını en iyi kullanan fotoğraf düzenleme uygulamaları ise şu şekildedir:

  • Adobe Photoshop (Bilgisayar)
  • PicsArt (Akıllı telefon)
  • Affinity Photo (Bilgisayar)

Yapay zeka kullanarak bulanık fotoğrafları netleştirmek

Günümüzde yapay zekanın yapmadığı şey yok. Bu yapabildikleri harika şeylerden en dikkat çekenlerinden biri ise bulanık fotoğrafları netleştirmek. Yapay zekadan yardım alan birçok farklı internet sitesi, bulanık fotoğrafları kolay bir şekilde net bir hale getirebiliyor. Yapay zeka bu işlemi yaparken her bir pikselin nasıl daha net bir şekilde olabileceğini hesaplıyor ve fotoğrafta yer alan pikselleri daha düzenli bir hale getiriyor. Yapay zekanın bu işlemleri sonrası, elinizdeki bulanık olan fotoğraf, işlendikten sonra çok daha net bir hale geliyor. Ancak belirtmek gerekir ki çok bulanık olan fotoğraflarda istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Bu yüzden de netleştirmek istediğiniz fotoğrafların bulanıklığı belirli bir seviyede olmalı. Gelin bulanık fotoğrafları netleştiren internet sitelerinden bahsedelim.

İLGİLİ MAKALE  Shutterstock kullanarak nasıl para kazanılır?

Remini

Remini, internet üzerinden online bir şekilde bulanık fotoğrafları netleştirebileceğiniz harika bir internet sitesidir. Türkçe dil desteği olmamasına rağmen kolay ve anlaşılabilir arayüzü sayesinde bulanık fotoğraflarınızı netleştirebiliyorsunuz. Remini internet sitesinin anasayfasına gidiğinizde, anasayfada fotoğraf yükleyebileceğiniz bir buton olacak. Bu butona tıkladıktan sonra ise medyanızdan netleştirmek istediğiniz bir bulanık fotoğrafı seçin. Daha sonra internet sitesi otomatik bir şekilde bulanık olan fotoğrafınızı netleştirebilmektedir.

Zyro

Türkçe dil desteğine sahip olan bu internet sitesi sayesinde bulanık olan fotoğraflarınızın görsel kalitesini arttırabilirsiniz. Başlıktaki linke tıklayarak, internet sitesine erişebilirsiniz. Daha sonra ise anasayfadaki fotoğraf yükleme alanına tıklayın ve bulanık olup da netleştirmek istediğiniz fotoğrafı seçin. Fotoğrafı seçip yükledikten sonra, internet sitesi otomatik bir şekilde fotoğraftaki görsel kaliteyi artıracaktır.

Canva

Fotoğraf düzenlemsi yapan birçok kiş, Canva uygulamasının varlığından haberdardır. Canva sayesinde birçok farklı tasarım yapabilir ve fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. Ayrıca Canva’nın internet sitesi dışında bir de mobil uygulaması bulunmaktadır. Canva’nın mobil uygulamsı sayesinde de Canva internet sitesinde tüm araçlardan faydalanabilirsiniz. Başlıktaki linke tıklayarak, Canva’nın fotoğraf iyileştime bölümüne geçiş yapacaksınız. Geçiş yapmanız takdirde de istediğiniz ve bulanık olan bir fotoğrafı, yapay zeka yardımı ile kolaylıkla netleştirebilirsiniz.