META INC’ın çatısı altında hizmet veren WhatsApp, Facebook ve Instagram, yeni gelecek olan özellikleri ile gündem olmaya devam ediyor. META INC, WhatsApp için birçok yeni özellik getirirken aynı zamanda diğer sosyal medya platformlarını da unutmamakta. Kullanıcı deneyimini geliştirmek amacı ile eklenen bu özellikler ile beraber yeni ücretli bir özellik daha bu üç platforma eklencek. META INC tarafından şirket çalışanlarına konu ile ilgili detaylı bilgilendirme de mesaj yolu ile gerçekleşti. Bu yazımızda sizlere WhatsApp, Facebook ve Instagram’a gelecek olan yeni ücretli özelliklerin detaylarından bahsedeceğiz.

Ücretli özellikler için yeni bir ekip oluşturuldu

META INC, şirket içerisinde yeni para kazanma deneyimleri elde edebilmek için yeni bir departman kurdu. Bu departmanın başına ise daha önceden META INC’in araştırma ekibinin başı olan Pratiti Raychoudhury getirildi. META INC çatısı altında kurulacak olan bu yeni departmanda, Facebook ve WhatsApp gibi platformlardan nasıl yeni para kazanma çeşitlerinin elde edileceği düşünülce ve bu düşünülen projelerin denemeleri yapılacak. Ayrıca yapılan haberlere göre, bu ekibin şimdiden bir planı var.

Reklamları kaldırma planlarda yok

Birçok uygulama ve mobil oyunda gördüğümüz para karşılığı reklamları kapattırma özelliği, bu planlar arasında yer almayacak. Çünkü META INC’in en büyük geliri, reklamlar aracılığı ile etmiş olduğu gelirlerdir. Bu yüzden de belirli bir ücret karşılığında reklamların kapatılması, bir kişiden gelecek olan geliri minimalize etmek anlamına geliyor. Reklamların bu şekilde kapatılması, insanlardan elde edilen gelirlerin büyük oranda düşmesine neden olabilir. Eğer bu tür bir seçenek gelirse, META INC çatısı altında olan kişilerin kullanmış olduğu uygulamalara bu abonelikler için yüksek miktarda para ödemesi gerekmektedir. İnsanların da çoğu bu abonelik hizmetine fiyattan dolayı katılmak istemeyecek ve gereksiz bir zaman ve maliyet olacak.

Yeni ücretli abonelikler neler olacak?

META INC şirketi içerisinde kurulacak olan bu departmanda, yeni ücretli özellikler ile şirkete büyük bir gelir kapısının açılması hedefleniyor. Bu gelir kapısı sayesinde de şirketin yıllık kazancında en az yüzde 30 oranında bir artış bekleniyor. Ayrıca reklam engelleme gibi bir özellik yerine ücretli olarak getirilebilecek olan bu özellikler, uygulama içerisinde kullanıcıların efektif bir şekilde kullanabileceği özellikler olacak. Ayrıca yeni ürünler ve yeni tür deneyimler de bu ücretli özellikler kapsamına dahil edilecek. Yapılan açıklamalar neticesinde elde edilen veriler bunlar ile sınırlı. Bu tür ücretli özelliklerin ise net ne olacağı şu an için belirsizliğini korumakta. Ancak ilerleyen aylarda META INC tarafından bütün Facebook, WhatsApp ve Instagram kullanıcılarına bir bildiri ile ücretli özelliklerin ne olacağının belirtilmesi bekleniyor.

İLGİLİ MAKALE  Instagram hesabı nasıl dondurulur?

İnsanlar neden bu ücretleri ödeyecek?

Yapılan haberlere göre META INC, yeni eklencek olan bu özellikleri satın almak için insanların sıraya girmesi gerektiğini düşünüyor. Bu yüzden de yeni gelecek olan ücretli özelliklere para ödemek için insanlar heyecanlanacak. Meta’nın grubunu denetleyen ve gelirlerden sorumlu başkan yardımcısı John Hegeman, “İnsanların para ödemeye istekli olacağı ve ödemekten heyecan duyacağı yeni tür ürünler, özellikler ve deneyimler oluşturmak için fırsatlar gördüğümüzü düşünüyorum.” açıklamasını yapmıştı. Kısacası META INC tarafından getirilecek olan bu yeni ücretli özellikleri insanlar bir an önce kullanmak isteyecek ve bu yüzden de özellikler kullanıma sunulduğu an insanlar abone olmaya başlayacak. Ayrıca reklam işlerinin de büyütülmesi ile beraber META INC şirketinin yılık gelirlerinin maksimize edilmesi bekleniyor.