Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Apple, iPhone 8 serisi ve daha sonra çıkan iPhone modelleri için yeni bir iOS güncellemesi paylaştı. iOS 15’den iOS 162ya yükselen belirli iPhone modelleri, kilit ekranlarını birçok farklı detay ile özelleştirebilmektedir. Bu özelliklerden en ilgi çekeni ise derinlik efektli kilit ekranları. Bu efekt sayesinde kilit ekranınızda kullanabileceğiniz duvar kağıtlarındaki ana tema, saatin önünde duracak. Bu özellik sayesinde iPhone’lar ile çekilen portre fotoğraflarında çok güzel duruyor. Kısacası kilit ekranında kullanacağınız duvar kağıtlarındaki ana obje, saatin önünde durarak güzel bir derinlik katıyor. Bu yazımızda sizlere, Apple2ın yeni güncellemesi ile birlikte getirmiş olduğu derinlik efektinin nasıl çalışacağından bahsettik ve derinlik efekti özelliği ile kullanılabilecek olan kaliteli duvar kağıtlarını ekledik.

iOS 16 derinlik efektli kilit ekranı nasıl kullanılır?

Apple’ın yeni iOS güncellemesi ile gelen bu özellik, her fotoğrafta çalışmıyor. Çünkü kullanılacak olan fotoğrafın belirli bir derinliği olması gerekiyor. Fotoğraftaki obje ile arka plan birbirinden net bir şekilde ayrılabilmeli. Bu sayede de kilit ekranında yer alan saat, fotoğraftaki obje ile arka plan arasında yer alıyor. Kilit ekranınızı düzenlemek için ise telefon kilidi açıldıktan sonra direkt olarak kilit ekranınıza basılı tutun. Basılı tutma işleminden sonra ise kilit ekranını düzenleyebileceğiniz ve isteğinize göre yeni kilit ekranları oluşturabileceğiniz bir bölüm belirecek. bu bölüm sayesinde istediğiniz şekilde kilit ekranları düzenleyebilirsiniz. Düzenleyeceğiniz kilit ekranı duvar kağıtları eğer derinlik efektini destekliyorsa, kilit ekranında yer alan saat, duvar kağıdındaki obje ile arka plan arasında yer alacaktır. Ayrıca buna uygun bir kilit ekranı aramanıza gerek yok. Çünkü siz de derinlik efekti destekleyen fotoğraflar çekebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, portre modunu kullanarak güzel bir fotoğraf çekmek.

Hangi modellerde derinlik efekti çalışıyor

iOS 16 güncellemesinin gelmesi ile beraber insanlar, derinlik efektini destekleyen duvar kağıtlarını aratmaya başladı. Eğer kullanmak istediğiniz duvar kağıdı derinlik efektini destekliyorsa, otomatik bir şekilde derinlik efekti çalışacaktır. Ancak duvar kağıdında yer alan obje saatin üstünde çok duruyorsa, maalesef derinlik efektini kullanamazsınız. Ek olarak iPhone 8 ve iPhone 8 Plus model akıllı telefonlara iOS 16 güncellemesi gelmesine rağmen, derinlik efekti çalışmamaktadır. Belki ilerleyen dönemlerde bu model iPhone’lar için de derinlik efekti güncellemesi getirilecektir. Gelin hep birlikte derinlik efekti destekleyen en güzel duvar kağıtlarını inceleyelim. Belki siz de bu duvar kağıtlarından birkaçını kullanırsınız.

İLGİLİ MAKALE  iPhone 14 fiyatları belli oldu! Görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi

En güzel iPhone duvar kağıtları