Masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayarlarda farketmeksizin, her zaman donanımlarda kirlenme yaşanabilir. Bu yazımızda sizlere dizüstü bilgisayar nasıl temizlenir? Bilgisayarları temizlemezsek neler olur? Termal macun nasıl sürülür? Sorularını cevapladık.

Dizüstü bilgisayar nasıl temizlenir?

Dizüstü bilgisayarları temizlemek masaüstü bilgisayarlara göre biraz daha güç olacaktır. Fakat sanıldığı kadar da zor değildir. Size göstereceğimiz adımları takip ederek dizüstü bilgisayarınızı yaklaşık 5 dakika içerisinde temizleyebilirsiniz. Fakat bu işlemi ilk defa yapacaksanız eğer, aşağıda yayınlayacağımız 5 dakikalık kısa videoyu izlerseniz çok kolay bir şekilde dizüstü bilgisayar temizliği yapabilirsiniz.

İzleyin: Dizüstü bilgisayarda termal macun nasıl değiştirilir? Temizliği nasıl yapılır?

Diz üstü bilgisayarınızı temizlemek için gerekli olan malzemeler:

  • 1 adet dizüstü bilgisayarınıza uygun tornavida
  • 1 adet termal macun (marka farketmiyor)
  • Kompresör veya saç kurutma makinesi
  • Kuru bez veya kağıt havlu

Dizüstü bilgisayarınıza zarar gelmeyecek bir biçimde ters koyduktan sonra, alt kapak kısmını tornavida ile söküyoruz. Daha sonra işlemci ve ekran kartının üstünde bulunan ve ısıyı fanlara iletmek için kullanılan bakır borunun vidalarını, tornavida yardımıyla söküyoruz. Bakır boruyu söktükten sonra, kompresör yardımıyla temizleyip kuru bir bez ile tüm tozlarını alıp kenara yerleştiriyoruz. Bakır boruyu temizlemek, bilgisayarımızdaki ısı iletimini tekrar eski haline getirecektir.

Dizüstü bilgisayarın anakartı.

Bakır borunun temizliğinden sonra ise sırada fan temizliği işlemi var. Tornavida yardımıyla fan sökülür, kompresör yardımıyla hava ile temizlendikten sonra kuru bez ile detaylı temizlik yapılır. Fanı temizlemek hem bilgisayardan gelen sesleri azaltacaktır hem de daha hızlı çalışacak olan fan, bilgisayarı daha performanslı çalıştıracaktır.

En sonunda kasa üzerindeki diğer parçalar herhangi bir kuru bez ile temizlenerek temizlik işlemi bitirilir. ekran kartı ve işlemci üzerindeki eski termal macun kalıntıları, kuru ve yumuşak bir bez yardımı ile temizlenmelidir. Termal macunlar genel olarak bir şırınga ile satılıyor. Bu şırınga yardımıyla bezelye tanesi kadar termal macun işlemci ve ekran kartı üzerine sıkıldıktan sonra bakır boru ve fan yerine oturtulup vidalar ile sabitlenir. Burada dikkat etmeniz gereken husus, termal macunu yenilenmiş işlemci ve ekran kartı üzerine bakır boru yerleştirilirken birazcık bastırılması. Bu sayede termal macun eşit bir şekilde işlemci ve ekran kartı üzerine yayılacaktır. En sonunda ise kasa kapağı takılır ve bilgisayarda herhangi bir sorunun olup olmadığı, bilgisayar açılarak test edilir.

İşlemci ve ekran kartı üstündeki termal macun kalıntıları

Bilgisayarların temizliğini yapmazsak neler olur?

Bilgisayarlar da her eşya gibi kirlenmektedir. Uzmanlar ise yılda en az 1 kere bilgisayarların temizliğinin yapılıp, termal macunlarının yenilenmesi gerektiğini söylemekte. Bu işlemler düzenli olarak yapılırsa eğer, bilgisayarınız aldığınız ilk günkü gibi performanslı çalışacaktır. Bilgisayarınızı temizlemediğinde karşılaşabileceğiniz durumlar:

  • Bilgisayarın fanlarından yüksek ses gelmesi
  • Performans düşüklüğü nedeniyle kasma/donma yaşanması
  • Olduğundan daha fazla ısınan işlemci ve ekran kartı
  • Daha fazla ısınan işlemci ve ekran kartı yüzünden bilgisayarın ömrünün kısalması
İLGİLİ MAKALE  Laptop şarjı ne kadar gider?