Asgari ücret, bildiğiniz gibi 4250 Türk lirasından 5500 Türk lirasına yükseltildi. Gelen bu zamla birlikte insanlar neler alabileceğini hesaplamaya başladı. Ancak ülkemizde satışa sunulan telefonların neredeyse hepsi, dış ülkelerden ithal olarak getirilmektedir. Bu yüzden artan dolar kuru nedeniyle, akıllı telefonlar oldukça pahalı olmaya başladı. Ayriyeten işin içine vergi girince, yeni model telefonları almak oldukça güç bir hal almaya başladı. Bu yazımızda sizlere asgari ücretle hangi telefonları alabileceğiniz anlattık.

Listelediğimiz telefonalar net 5.500 Türk lirasına alabileceğiniz telefonlardır. Bu yazımızdaki telefonları, bu kurala uygun bir şekilde listelemiş bulunmaktayız.

Samsung Galaxy A01

5,7 inç ekran boyutuna sahip bu telefon, 4 +4  çekirdekli işlemci ile satışa sunulmakta. Bu işlemcilerin 4 çekirdeği 1,95 Ghz hızında çalışırken, kalan çekirdekler ise 1,45 Ghz hızında çalışmaktadır. İşlemci çipleri ise Snapdragon 439 işlemcisidir. Galaxy A01 6 ve 8 GB ram kapasitesine sahip, iki farklı seçenek ile satışa sunulmaktadır. Bu ram kapasitesi dışında ise 128 GB depolama alanı sunan Galaxy A01, depolama alanını microSD kart ile 512 GB’a kadar yükseltebileceğiniz bir SD kart girişi ile gelmektedir.

Arka kamerasında 13 megapiksel çözünürlüğünde bir kamera bulunmaktadır. Ön kamerada ise çentik ile birlikte, 5 megapiksellik bir kamera bulunmaktadır.

Oppo A16 

6,52 inçlik LCD bir ekrana sahip olan A16, 60hz tazeleme hızı ile kullanıcıya sunulmaktadır. İşlemcisi ise MediaTek Helio G35 olan A16, giriş seviyesi bir akıllı telefon olarak karşımıza çıkmaktadır. İşlemci gücü 2,35 Ghz olan bu işlemciye ise 4 GB kapasitesindeki bir ram eşlik etmekte.

Ön tarafta damla çentik içerisinde bulunan ve 8 megapiksel çözünürlüğüne sahip bir kamera bulunmakta. Arka tarafında ise 3 adet kamera bulunan A16’nın kameraları 13 megapiksel ana kamera, 2 megapiksel makro kamera ve 2 megapiksel derinlik kameralarını barındırmaktadır.

Samsung galaxy M31s

Samsung’un bir diğer dev telefonalarından biri olan M31s, 6,5 inçlik sAMOLED bir ekrana sahiptir. %91’i ekran olan bu telefon, kullanıcılarına çok iyi bir ekran kasa oranı sunmaktadır. Bu ekrana gömülüm bir ön kamera bulunmaktadır. Bu telefon gücün 8 çekirdekli bir işlemci ve ona eşlik eden 6 ya da 8 GB’lık ram’lerden almaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Akıllı telefonlarımız nasıl şarj edilmeli? İşte doğru olduğunu düşündüğümüz hatalar

Samsung Galaxy M31s 128 GB depolama alanı sunarken, microSD kart desteği bulunmuyor. Bu sebepten ötürü bazı kullanıcılar bu telefonu depolama alanı yetersiz diye almak istemeyebilir. Bluetooth 5.0 desteği sunan bu akıllı telefon ile herhangi bir bağlantı sorunu yaşamayacaksınızdır.

Huawei P40 Lite

Huawei’nin ucuz ama amiral gemisi klasmanına sokabileceğimiz bu akıllı telefonu, 6,4 inçlik bir ekrana sahip. LCD ekran olan bu ekranın sol üst köşesinde ise kamera bulunmakta. Ancak bu kamera, kullanıcılara herhangi bir sıkıntı çıkarmamaktadır. P40 Lite, gücünü Kirin 810 işlemcisinden almaktadır. BU işlemci 8 çekirdekli ve bu çekirdeklerden 4 tanesi 2,27 Ghz gücünde, diğer 4 tanesi ise 1,88 Ghz hızında çalışmaktadır. Bu işlemciye 6 GB’lık bir ram ve 128 GB’lık bir depolama alanı eşlik etmektedir.

Bu akıllı telefonda toplam 5 adet kamera bulunmaktadır. Arka tarafta 4 adet kamera bulunmakta. Ana kamera 48 megapiksel çözünürlüğe, derinlik algılayıcı kamera 2 megapiksel çözünürlüğe, makro lens 2 megapiksel çözünürlüğe ve son olarak geniş açılı kamera ise 8 megapiksel çözünürlüğe sahiptir.