Cep telefonlarınıza gelen bir güncelleme sonrasında cihazı sorunsuz bir şekilde geri yükleme moduna almanız kolaydır. Güncelleme yüklemeleri, kullanıcıların başını ağrıtacak bazı sorunları beraberinde getirebilir. Cihazlarınıza getireceği en büyük problemlerin başında ise sistemin çökmesi geliyor.

Birçok kişi tarafından sistemin yeniden geri alınması istenir. Fakat geri yükleme moduna bazı kişiler cesaret edemeyebilir. Güvenli bir şekilde sistemi geri getirmek isteyenler için en iyi çözüm noktalarından biri android recovery olacak.

Android Recovery Nedir, Ne İşe Yarar?

Cihazımıza kendi dahilimiz dışında bazı güncellemeler ve yüklemeler yapılabilir. Bazı yüklemeler cihazlarımızda istemediğimiz sorunların yaşanmasına neden olur. Android recovery’nin ne olduğunu merak edenler içinde geri yükleme modu olduğunu söylememiz mümkün. Yani sisteme dair her şeyi yeniden cihazınıza yüklenmesine yardımcı olur. Birçok cihaz içerisinde ise recovery özelliği bulunduğundan dolayı sistemin kolayca geri alınması sağlanmış olunur.

Android recovery’i aktif hale getirdiğinizde;

  • Sistemi yeniden sorun yaşamadan geri yüklemiş olursunuz
  • İstediğiniz zaman kolayca aktif edilebilir
  • Cep telefonlarınızda bir işlem yaptığınız zaman sistemin yeniden çalışmasını sağlar.

Cihazınıza dair bundan sonra kurtarma ve yeniden çalıştırma özelliğinin olması içinde recovery aktif etmeniz gerekir.

Video: Telefon sıfırlama factory reset Tüm markalar android cihazlar

Android Recovery Giriş Nasıl Yapılıyor?

Her cihazda artık recovery olduğunu ve kullanıcılarda istedikleri zaman kolayca aktif etme işlemlerini yapabileceklerini söylememiz gerekir. Bakıldığı zaman tüm teknolojik ürünlerde artık tuş kombinasyonu bulunur. Doğal olarak pek çok cihazlarda bulunan tuş kombinasyonları sayesinde android recovery aktif hale getirmeniz son derece kolay olur.

Cihazınızda kapatma işlemlerini yaptıktan sonra ise izleyeceğiniz adımlar ses açma, ana ekran tuşu, güç tuşuna basılı olması gerekir. Hepsine basılı tutarak cihazınızın yeniden başlamasını sağlayın. Karşınıza açılış logosu çıkacak ve bu logoyu gördükten sonra basılı tutmayı bırakabilirsiniz.

Android Recovery İçin Ana Ekran Tuşum Yok!

Ana ekran tuşu cihazlarınızda yoksa o zaman modelinizle uyumlu bir komibasyon sağlayacak tuşu internetten aramalısınız. Modelle kombinasyonlu bir şekilde çalışma başarısı sağlayacak olan tuşu internette bulduktan sonra ise belirtmiş olduğumuz işlemleri sorunsuzca gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu işlemleri basit şekilde yerine getirmenizden sonra karşınıza geri yükleme ekranı çıkar. Bu ekranı gördüğünüzde artık sistemi geriye basit şekilde yükleme başlarsınız.

Android Recervory Karşınıza Çıkacak Ekran ve Özellikleri

Android recovery’e başvuracağınız esnada karşınıza bazı ekran görüntüleri çıkar. Önünüze çıkacak tüm bu seçeneklerin ne gibi bir işe yaramış olduğunu bilmelisiniz. Eğer ki karşınıza Rebeot SYSTEM mod çıkıyorsa bu seçenek geri modundan çıkarak cihazı normal çalışmaya almanızı sağlar. Bu seçeneğe tıkladığınız zaman ise cihazınız yeniden başlamış olur. Geri yükleme modundan çıkmasını sağlamış olursunuz.

İLGİLİ MAKALE  PUBG oynatan telefonlar - PUBG mobile destekleyen 7 ideal telefon

Reboot to Bootloader seçeneğini görenler içinde kullandığınız cihazın kapanmasını ve yeniden sorunsuz şekilde kullanılmasını sağlar. Yani sistemin yeni baştan sorunsuz şekilde çalışma performansı gösteren haline geri gelmesini sağlamış olur. Cihazın çalışırken tekrar eski halini alarak çalışmasını sağlayan bir program olduğunu belirtebiliriz.

Android Recervory Moddan Nasıl Çıkılır?

Recevory modundan çıkmak giriş kadar son derece kolaydır. Recovery geri yükleme modundan çıkmak istiyorsanız güç tuşuna yaklaşık bir 10 saniye kadar basılı tutmalısınız. Güç tuşuna basılı tutarak geri yükleme modundan kolayca çıkabilirsiniz.

Yahut bir başka izleyeceğiniz geri çıkma seçeneklerinden biri de menü kısmında bulunan Power Off seçeneğine tıklamanızdır. Bu seçeneğe tıkladığınız zamanda aynı çıkma eylemini başarıyla gerçekleştirmiş olursunuz.

Geri yükleme ile ilgili çok fazla bilgisi olmayan kişiler bu eylemi gerçekleştirmeden önce uzman bir kişiden yardım alması gerekebilir.

Android Recovery Mod Nasıl Alınabilir?

Android cihazların birçoğunda recovery bulunur. Recevory özelliğine sahip olan cihazların daha çok markalı ve üstün özellikleri olanları olabiliyor. Fakat satın alacağınız cep telefonlarınızın bir kısmında da kolayca bu özelliği taşımış olduğunu görebilirsiniz.

Yapmanız gereken cep telefon satın alma işlemlerinizi gerçekleştirmeden cihazla ilgili olarak tüm özellik bilgisini bilmenizdir. Eğer ki bu gibi sistem geri yükleme işlemlerini yapma ihtiyacını duyacaksanız o zaman model ve marka seçimini doğru yapmalısınız.

Samsung Cihazlarda Recovery Mod ve Sıfırlama

Ülkemizde en yaygın şekilde kullanılan markalardan biri olarak ise karşımıza samsung çıkıyor. Samsung ile artık geri yükleme ve aynı zamanda sıfırlama işlemlerinizi son derece kolay yapabilirsiniz.

Samsung cihazlarınızda receovery modunu aktif hale getirmek isteyebilirsiniz. O zaman ilk olarak Samsung cihazlarınızı güç tuşuna basmalı ve tamamen kapalı hale gelmesini sağlamalısınız. Daha sonrasında ise ses açma, ana ekran tuşu ve güç tuşuna basılı tutun. Karşınıza Samsung yazısı gelecektir.

Bu yazıyı gördüğünüz zaman ise artık basılı tutmanıza gerek kalmaz. Samsung akıllı cep telefonunuz açılmaya başlar. Mod açılınca da ses tuşlarını kullanmalısınız. Ses tuşlarına gelecek kullanıcılar wipe data üzerine gelmelidir.

Bu bölüme geldikleri zaman güç tuşuna basılması gerekir. Kimi modeller de ise bu tür tuşlar orta bölümde yer alabiliyor.

İLGİLİ MAKALE  Whatsapp çevrimiçi kapatma nasıl yapılır? Online gözükmeyin

Ses tuşları aracılığıyla ekranda görülecek no no yazılarını yes- delete all user date olmasını sağlamalısınız. Ekranda bu yazı çıkasıya kadar basılı tutmaya devam etmelisiniz. Silme işlemi tamamlandıktan sonra recovery ekranına dönme yapılır. Ses tuşları yeniden kullanılarak reboot system now üzerine gelerek güç tuşlarına basılmalıdır.

Seyredin: Telefonum çöktü açılmiyor işte çözümü

LG Cihazlarında Recovery Mod Alma İşlemi

LG cihazlarında da recovery mod alma ihtiyacı duyulabilir. LG akıllı cep telefonları ile de geri yükleme modunu kolayca yapabilirsiniz. Ülkemizde telefon kullanıcıları bakıldığı zaman ise pek çok marka model kullanımları yapabiliyor. Aynı durumun LG markalı cihazlar içinde geçerli olduğunu belirtmemiz mümkün. Samsung cihazlarında olduğu gibi artık LG markalı telefonlarınızda da modu kolayca aktif hale getirebilirsiniz.

LG cihazlarında recovery moduna baktığımız zaman yalnızca sıfırlama seçeneği bulunur. Bu yüzden kullanıcılar ilk iş olarak telefonu kapatması gerekir. Ses kısma ve güç tuşunun aynı anda basılı şekilde tutulması sağlanmalıdır. LG logosu gelinceye kadar bunu birkaç defa mutlaka yapmaya devam etmelisiniz. Zaten bu işlemi yaptığınız zaman cihazınızın ekranında LG logosu olduğunu görürsünüz.

Ses tuşları yardımıyla yes seçeneğine gelmelisiniz. Sırayla no ve yes olarak tuşlar gelmeye başlayacaktır. Sürekli olarak elinizle basılı şekilde tutarak ekranda yes yazısının çıkmasını sağlamanız gerekiyor. Bir kez daha yeniden yes tuşuna bastığınız zaman telefonun sıfırlanmasını sağlamış olursunuz.

Android Recovery

Android Recovery

Android Cihazlarda Telefon Sıfırlama Neden Yapılır?

Android cihaz kullanıcıysanız o zaman cihazınızı sıfırlamaya çok fazla ihtiyaç duyabilirsiniz. Bilmediğiniz bir an da cihazınıza yüklenen uygulamalar ya da hatalı güncellemeler başınıza dert açabilir. İstenmeyen sorunların yaşanmaması içinde mutlaka telefon sıfırlama işlemlerini yapmanız gerekir.

Android cihazlarda başvuracağınız geri yükleme modu sayesinde telefondaki yüklenmiş olan güncellemelerin giderilmesini sağlamış olursunuz. Telefonda yüklenen güncelleştirmeler cihazlarınız ile ilgili birtakım sıkıntıların oluşmasına neden olabilir.

Bu yüzden dolayıdır ki geri yükleme modunun nasıl kullanıldığını bilmelisiniz. Çünkü cihazınızda açacağınız geri yükleme modu sayesinde sistemin çökme sorunlarını gidermiş olursunuz.

Cihazınızda recovery olmasa bile birkaç işlemi yaparak kolaylıkla geri yükleme modunu açabilirsiniz. Böylelikle kullanmış olduğunuz cep telefonunuz kapanır ve yeniden çalışarak açılır. Tekrar açıldığında ise cihazınız eski çalışma halini alır.