Android ya da İOS farketmeksizin her cep telefonu zamanla yavaşlar. Bu durum sadece telefonlar için geçerli değil Elektronik aletlerin tamamı zamanla eskir ve yavaşlar. Bu durumda uzmanlardan aldığımız bilgiler doğrultusunda sizlere önerebileceğimiz birkaç yol var.

İzleyin: Telefon yavaşlaması nasıl düzeltilir? Batarya sağlığını korumak için ne yapmalıyız?

Telefon neden yavaşlar?

Telefon yavaşlamasının birçok sebebi olabilir, bunlardan en yaygın olanı geçici hafızasının dolmasıdır. Telefonunuza virüs bulaşmış olabilir. Yüklenen uygulamlardan birinde hata olabilir, telefonunuzdaki bir parçada problem olabilir. Gerekli güncellemeri erteliyor ve yapmıyorsanız bu da telefonunuzu yavaşlatabilir.

Telefon yavaşlaması nasıl düzeltili

Telefon yavaşlaması nasıl düzeltilir?

Telefon markaları sürekli sistem güncellemeleri yapıyor. Telefonlarımız yıllar geçtikçe bu güncellemeleri desteklememeye başlıyor   eğer telefonunuz, çok eski ise telefonunuzun yavaşlamasındaki en büyük sebep bu olabilir. Uzmanlar çok eski cihazlarda güncelleme yapılmaması gerektiği söylüyor.

Telefonunuzu uzun zamandır kullanıyorsanız ve arka planda çalışan uygulamaları kapatmıyorsanız, bu telefonunuzu yavaşlatır. Ana depolama alanı (SSD) çok yoğun kullanıyorsanız telefonunuz yavaşlar. Güncellemeleri takip etmiyorsak telefonunuz yavaşlar. Sistemler sürekli güncel tutulmalı. En az %10 boş bir çalışma alanı bırakmalıyız telefonumuza. -Cem Ergün

Telefon yavaşlamasına çözüm önerilerimiz:

 • Cihazın depolama alanında yer açın
 • Yüklü uygulamaları güncelleyin
 • Sistem güncellemesi yapın
 • Ön belleği düzenli olarak temizleyin
 • Ana ekranınızı temizleyin
 • Yaptığınız işlemler işe yaramazsa fabrika ayarlarına dönün.

Batarya sağlığını korumak için ne yapmalıyız?

Hayatımızın önemli bir parçası olan telefonumuzun batarya sağlığı, biz kullanıcalar için çok önemli. Hemen hemen her işimizi telefonlardan hallediyorken telefon bataryamızın sağlığını korumalıyız. Uzmanlara göre telefonu şardayken kullanmak telefon bataryasına en çok zarar veren şey.

Batarya sağlığını korumak için öncelikle orijinal şarj kullanmalısınız, orijinal olmayan şarjlar ve powerbanklar batarya sağlığına çok zarar veriyor. Mümkün olduğunca telefonumuzu sıcakta çalışmaktan korumalıyız. Telefonu en çok ısıtan durum ise telefonu şarjda iken kullanmak. Kesinlikle telefonu şarjda iken kullanmamalısınız. Apple ürünleri için konuşacaksak Apple yeni cihazlarında amoled ekran kullanmaya başladı ve bu ekranla birlikte arka planı siyah yapma özelliği geldi bu özelliği LCD ekranlarda kullanmamalısınız beyaz arka plan pil sağlığı daha az tüketiyor. -Cenk Zortuna

Batarya sağlığını korumak için ne yapmalıyız

Telefon sağlığını korumak için yapmanız gerekenler:

 • Telefonu şarjda iken kullanmamalısınız
 • Lisanslı aksesuarları kullanın
 • Gereksiz arka plan uygulamalarını kapatın
 • Telefonunuzun parlaklığını olabildikçe kısıkta kullanın
 • Telefonunuzu güncel tutun
İLGİLİ MAKALE  iPhone hafıza yükseltme nasıl yapılır?