İnternette var olan bütün web sitelerinin, hatta internete bağlanan bütün cihazların bir IP adresleri bulunmaktadır. Bu IP adreslerini bir telefon numarası gibi düşünebilirsiniz. Bir web sitesine girebilmek için IP adresine erişiminiz olması gerekiyor. Bu IP adreslerini de akılda tutmak oldukça zor. DNS teknolojisi ise burada karşımıza çıkıyor. DNS; web sitesi adresleri ile IP adreslerini birleştirerek size gitmek istediğiniz web sayfasını sunar. Ancak belirli durumlarda DNS değişikliğine gitmemiz gerekiyor. Bu yüzden de insanlar, DNS bilgilerinin nasıl değiştirilebileceğini aramaya çalışıyor. Bu yazımızda sizlere, DNS adreslerini nasıl değiştireceğiniz hakkında bilgiler verdik.

DNS’in çalışma mantığı nedir?

DNS, web site adreslerini IP adreslerine çeviren bir teknolojidir. Normalde her web sitesinin kendisine özel olan bir IP adresi vardır. Ancak insanlar, bu IP adreslerini akıllarında tutamayacakları için DNS’e ihtiyaç duyar. DNS sayesinde alan adını yadığımız her web sitesine yönlendirilebiliyoruz.

DNS sunucuları, bünyesine karşılık gelen her IP adresini, belirli bir alan adı ile doldurur. Bu sayede de alan adını girdiğinizde, gitmek istediğiniz sitenin IP adresini yazmanıza geek kalmadan siteye yönlendirilirsiniz. DNS (Domain Name System), kolay hatırlanan alan adlarını IP adreslerine çeviren bir teknolojidir.

Neden DNS değiştirmeye ihtiyaç duyarız

DNS değiştirmenin temel amacı, belirli bir bölgede yasaklanmış olan web sitelerine giriş yapabilmektir. BTK ya da mahkeme tarafından yasaklanmış bir internet sitesine girebilmek için DNS’yi değiştirmemiz gerekiyor. Bu sayede de farklı bir DNS sunucusu ile istediğimiz internet sitesine kolayca erişebiliyoruz. Ancak insanlar, DNS suncularını değiştirmek için araştırmalar yapmakta. Biz de sizlere nasıl kolay bir şekilde DNS adreslerinizi değiştirebileceğinizi anlattık.

DNS değiştirme nasıl yapılır?

DNS adreslerini değiştirmek, internete girilebilen her cihazda kolayca yapılabilmektedir. DNS değiştirerek, bazı siber saldırılardan bile korunabilirsiniz. DNS adresi değiştirmenin yolları şu şekildedir:

Android DNS değiştirme

Dünya üzerinde birçok kişi, Android tabanlı bir akıllı telefon ya da tablet kullanmaktadır. Android cihazlarda DNS adresi değiştirmek oldukça kolay. Bunun için birkaç adımı yerine getirmeniz gerekmektedir. Android cihazlarda DNS adresi değiştirmek için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • “Ayarlar” menüsüne girin.
 • Ardından “Wi-Fi” sekmesine giriş yapın.
 • “Kablosuz” seçeneğine tıklayın.
 • “Ağ Ayarlarını Yönet” menüsüne girin.
 • “Gelişmiş Seçenekleri Göster” seçeneğini seçin.
 • “IP Ayarları = Statik” menüsünden DNS kayıtlarını istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.
İLGİLİ MAKALE  Dns ayarı nasıl yapılır? (Android, IOS ve Windows)

Tüm bunlar ile tek tek uğraşmak istemiyorsanız, Google Play Store’da listelenmekte olan DNS Changer: Mobile, Data, Wi-Fi uygulamasını kullanabilirsiniz.

iPhone DNS değiştirme

Android cihazlarda olduğu gibi, iPhone cihazlarda da DNS adreslerini kolayca değiştirebiliyorsunuz. Ağ ayarlarında DNS adreslerini değiştirerek, kolayca istediğiniz sunuculara giriş yapabilir ve internette biraz daha güvenli bir şekilde sörf yapabilirsiniz. iPhone’da DNS değiştirebilmek için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 • iPhone “Ayarlar” menüsüne giriş yapın.
 • “Wi-Fi” seçeneğini bulun ve tıklayın.
 • Bağlı olduğunuz Wi-Fi ağına tıklayın.
 • Bağlı olduğunuz Wi-Fi ağının yanında mavi renkte olan “i” yani “info” yazısına tıklayın.
 • Açılan menüde “DNS” sekmesine tıklayın ve bu alanı istediğiniz DNS adresini yazarak değiştirin.
 • Sol üst kısımda bulunan ve sol tarafa doğru ok işareti gösteren “Wi-Fi” seçeneğine tıklayarak menüden çıkış yaptığınızda, DNS kayıtlarını otomatik bir şekilde düzenlemiş olacaksınız.

Bütün bu adımları yapmak istemiyorsanız, App Store üzerinden Couldflare destekli bir DNS Changer uygulaması indirmenizi tavsiye ediyoruz.