DNS kullandığımız İnternet ortamının en önemli unsurlarından biridir. Domain Name System kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasıyla oluşmuştur. Alan İsimlendirme Sistemi olarak Türkçeye çevrilmiş ve bu şekilde bilinmektedir. DNS ayarı her işletim sisteminde farklı şekilde yapılmaktadır.

DNS Nasıl Çalışır?

DNS olarak isimlendirdiğimiz sistem bir ara sunucudur. Ve kullanmış olduğumuz telefondaki rehberimize benzer. Rehberimize kaydettiğimiz her numarayı nasıl anlayabileceğimiz şeklide kaydediyor isek bu ara sunucu ile kullanılan IP adreslerini de ona karşılık gelen alan adına kaydetmektedir.

IP adresleri “Internet Protokolü” olarak bilinmektedir. Bilgisayarlar arası iletişimi sağlamaktadır. IP adreslerini hatırlamamız zor bir işlemdir. Bunun için IP adreslerine karşılık gelen alan adlarını DNS sunucuları saklamaktadır. İşlemlerimizi daha hızlı ve güvenilir bir şekilde yapabilmek için çok önemli ve gerekli bir sistemdir.

DNS Ayarı Neden Değiştirilir

DNS ayarı birçok internet sitelerine gelen kısıtlamaları aşmak için veya internetteki sorunları çözmek için kullanılabilmektedir.

Genel kullanımı dışında aşağıdaki istekler içinde DNS ayarını yapabilmekteyiz;

  • Sunucuyu değiştirmek istediğimiz zaman,
  • İlgilendiğimiz sitenin IP adresini değiştirmek istediğimiz zaman,
  • Dağıtılmış hizmetleri kullanmak istediğimiz zaman,

DNS kayıtlarından bu işlemleri kolayca ve güvenilir bir şekilde yapabilmekteyiz.

Farklı İşletim Sistemlerine Göre DNS Ayarı

Android sistemleri için;

Android cihazımızdan sunucu ayarlarıyla ilgili değişiklik yapmak istiyorsak eğer şu adımları izlememiz gerekmektedir. Wi-Fi bağlantı listemizi açıp, bağlı olduğumuz kablosuz ağa uzun süre basarak önümüze gelen yerde “Gelişmiş Ayarları Göster” seçeneğine tıklamamız gerekmektedir. Sonra IP Ayarları kısmından Statik seçeneğine tıklayıp bu kısımda yapmak istediğimiz herhangi bir değişikliği, DNS ayarını yapabilmekteyiz.

İzleyin: Android Telefonlarda DNS Nasıl Değiştirilir?

İOS sistemleri için;

İOS sistemler için cihazımızdan ayarlar bölümüne tıklayıp Wi-Fi ayarlar bölümüne gelmemiz gerekmektedir. Bağlı olduğumuz kablosuz ağın yanındaki ok simgesine tıkladıktan sonra DNS alanına dokunup istediğimiz ayarlamaları istediğimiz değişiklileri yapmamız mümkündür.

Video: iOS işletim sistemini kullanan cihazlarda DNS nasıl değiştirilir?

Windows sistemleri için;

Denetim masasından, “Ağ ve Paylaşım Merkezi” kısmını açmamız gerekmektedir. Bundan sonra açılan bölümde “Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin” seçeneğine tıklayıp “İnternet Özellik Ayarları” olan kısıma tıklayarak DNS kayıtlarını istediğiniz gibi düzenleyerek değiştirme işlemini yapabilmekteyiz.

İLGİLİ MAKALE  Android DNS değiştirme nasıl yapılır?

Seyredin: Windows 10 DNS Değiştirme Nasıl Yapılır? – Dünyanın En Hızlı DNS Sunucunu Kullanarak