Yakın bir süre içerisinde piyasaya sürülmesi beklenilen FIFA 23’ün ön siparişleri açıldı. Ülkemizde FIFA 23’ün standart sürümü 699,90 TL’den satışa sunulmaktadır. Uzun bir zamandır merakla beklenilen FIFA 23’ün fiyatı, platform ve bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak bu tür video oyunların fiyatları, genellikle dolar endeksli olmaktadır. Kısacası satılacak olan ülkede dolar ne kadarsa, ona uygun bir fiyat belirlenir.

Futbol oyunlarının en popüleri olan FIFA serisi, yeni çıkacak FIFA 23 sürümü ile oyunculara veda edecek. Ön siparişe açılan FIFA 23, şimdiden milyonlar sattı. Ancak Hindistan’da büyük bir hata yapan Electronic Arts, oyunu Hindistan’da yüzde 99,98 indirimli bir şekilde satışa çıkardı. Yapılan bu satışlar ile birlikte de Hindistanlı insanlar, sadece 4,80 rupi karşılığında FIFA 23 sahibi olabildi.

Yüzde 99,98 indirimle FIFA sahibi olmak

Electronic Arts, Hindistan bölgesinde çok büyük bir hata yaptı. Yapmış olduğu hatada ise ön siparişe açılacak olan FIFA 23’ün fiyatında yüzde 99,98 oranında bir indirim yaptı. Hindistan vatandaşları ise bu indirimi gördükleri gibi hemen FIFA 23 satın aldılar. Ortalama 4,80 rupiye gelen FIFA 23, TL’ye göre 1 liradan satıldı. Hatayı farkeden Electronic Arts, indirimi ortadan kaldırsa da geçen süre içerisinde binlerce kişi FIFA 23 sahibi olabildi.

Electronic Arts’tan açıklama

Electronic Arts, yaşanan indirim hatasının ardından bir açıklama yaptı. Oyunun Hindistan’daki fiyatı 3.499 rupi olarak belirtilmişti Ultimate Edition sürümünün fiyatı ise 4.799 rupilik (1.085 TL) fiyat etiketine sahip. Ancak Electronic Arts tarafından yapılan bir hata sonucunda, bazı şanslı insanlar 4,80 rupiye FIFA 23 satın alabildiler. Ayrıca yapılan hatadaki sürümün Ultimate Edition sürümü olduğunu belirtmeden geçemeyiz.

Electronic Arts, FIFA 23’ün ön siparişindeki bu hata sonrasında bir açıklama yapmak durumunda kaldı. Yapmış oldukları açıklamada oyunu yüzde 99,98’lik indirim ile satın alanların herhangi bir sorun yaşamayacağını ve oyunu istedikleri gibi oynayabileceklerini belirtti. Bu açıklamadan sonra ise EA Games’in yapmış oldukları hatayı kabullendiğini görmekteyiz. Electronic Arts’ın açıklamaları şu şekildedir:

“Birkaç hafta önce, yanlışlıkla Epic Games Store’da FIFA 23’ü yanlış ön sipariş fiyatı ile sunarak kendi kalemize oldukça muhteşem bir gol attık. Bu bizim hatamızdı ve bu fiyattan yapılan tüm ön alım işlemlerini onayladığımızı bildirmek istiyoruz.”

FIFA’nın son sürümü olacak

FIFA ile Electronic art arasındaki anlaşma bitti. Bu anlaşmanın bitmesi ile beraber de 2025 yılında gelecek yeni FIFA oyunu göremeyeceğiz. EA Games tarafından yapılan bir açıklamaya göre ise artık FIFA yerine EA Sports FC ismi ile yeni futbol oyunu yayınlayacaklarını söyledi. Oyuncuların bu isim değişiliğine karşı olan tepkileri ise değişmekte. Belli bir grup bu isim değişikliğinin oyunu etkilemeyeceğini söylese de belli bir grup ise takım ve futbolcu lisanslarının da iptal olabileceği endişesine kapılmış gibi duruyor.

İLGİLİ MAKALE  Steam'de indirme hızını artırmanın yolları

FIFA ise oyun dünyasında kalmak istediklerini açıkladı. Ancak bunu nasıl yapacaklarını ise henüz bilmiyoruz. Büyük bir ihtimal ile 2023 yılının yaz aylarında, FIFA tarafınan yeni bir futbol oyunu ile ilgili ilk açıklamalar gelecektir.