Spor yaparak ya da diyet yaparak kilo vermek isteyen insanların, en büyük problemi deri sarkmaları olabiliyor. Hızlı kilo alıp verme durumlarında daha çok rastlanan bu durumun elbette çözümleri var. Aldığımız uzman görüşlerini bu makalemizde sizler ile paylaştık.

İzleyin: Deri sarkmalarının çözümü nedir? Yağ yakarken kilomuzu koruyabilirmiyiz?

Deri sarkmaları neden olur?

Deri sarkmaları çok kilo alma sonucunda esnekliğini kaybeden derinin kendini geri toplayamamasıdır. Tabi ki tek sebebi derinin esnekliğini kaybetmesi değil, ergenlik döneminde hızlı boy uzaması, alınan fazla kiloların çok hızlı bir şekilde geri verilmesi gibi sebepleri vardır.

deri sarkmalarının çözümü nedir

Deri sarkmalarının çözümü nedir?

Deri sarkmaları bazı durumlarda tamamen engellenemeye bilir, fakat olabilecek en minimum seviyeye indirelebilir. Öncelikle sağlıklı beslenmeye hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz ve düzenli bir şekilde kilo verebileceğimiz bir diyet listemiz olmalı tabi ki sadece diyetle bunun önüne geçebilmemiz pek mümkün değil. Temposunu yavaşça arttıracağımız bir spor programımız olmalı burda dikkat edilmesi gereken sizlere çok hızlı kilo verdirecek bir spor programına sahip olmamalısınız. Deri sarkmalarının önüne geçebilmeniz için sabırlı olmalı ve hızlı sonuçlardan kaçınmalısınız. Diyetisyen Ahmet Kaya’ya göre deri sarkmalarının arkasındaki en büyük sebep aceleyle karar verilmiş mide ameliyatları, bu ameliyatlar sizlere çok hızlı kilo kaybettirdiği için deri sarkmaları sorunu kaçınılmaz olacaktır. Ciddi sağlık problemleri söz konusu olmadığı sürece mide ameliyatlarından uzak durmanızı tavsiye ediyor.

Bazı danışanlarım var 165 kilo 145 kilo, bu hastalarımı zorda olsa ikna edip mide operasyonlarından vazgeçirdim ve bir beslenme düzenine başlattım. Kendileri ile çok güzel sonuçlar aldık 85 kilolara kadar indik, bunu yaparken en dikkat ettiğimiz şey ise kilo verirken kayıpları kas ve su kütlelerinden değil de düzenli bir beslenme ve spor programıyla adım adım ilerleyerek deri sarkmalarını olabilecek en minimum seviyeye indirdik. -Ahmet Kaya

deri sarkmaları çözümü

Yağ yakarken kilomuzu nasıl koruyabiliriz?

Fit bir vücudun en zor adımı olabilir yağ yakarken kilo almak veya kilomuzu korumak. Olabilecek en sıkı diyet ve spor düzenine sahip olmamız gerekiyor. Yağ yakarken kilosunu korumak isteyen bireyler genelde vücut geliştirme sporuyla ilgilenen insanlar oluyor. Peki bunu nasıl yaparız?

Yağ yakarken kilomuzu korumak için düşünülerek hazırlanmış bir diyet programına ihtiyacımız var bununla beraber kesinlikle yağ yakmaya yönelik bir spor programı olmalı ve düzenli olarak alınan ve verilen kilo takip edilmeli -Ahmet Kaya

yağ yakarken kilo almak

Yağ yakarken kilo almak için ne yapmalıyız?

  • Kendi vücudunuza göre bir diyet programı hazırlamalısınız
  • Kalori takibi yapmalısınız
  • Spor şiddetini arttırmalısınız
  • İstikralı olmalısınız
  • Duraksama dönemlerinde ihtiyaç durumunda takviye gıdalar alabilirsiniz (l-karnitin vb.)
  • Şekerli gıdalardan olabildiğince uzak durmalısınız. Ya da sağlıklı şekerleri minimum düzeyde tüketmelisiniz
  • Mutlaka cheatday (Ödül günü) yapmalısınız. Bu sayede diyet istikrarını koruyabileceksiniz
İLGİLİ MAKALE  Günde tek öğün yendiğinde vücudumuzda ne tür değişiklikler olur?

 

Deri sarkmaları endişeleriniz varsa veya yağ yakarken kilonuzu korumak istiyorsanız tavsiyemiz uzman bir diyetisyenle görüşmeniz olacaktır. Sizler için özel olarak hazırlanmış diyet ve spor programları çok daha hızlı sonuç verecektir.