İstenmeyen tüyler hangi cinsiyet olursa olsun; herkesin en büyük sorunlarından biridir. Hele bir de yüz çevresinde çıkan tüyler olunca, daha sinir bozucu sorunlardan biri haline gelir. Özellikle hormonal bozukluk durumunda, yüzdeki tüyler bir problemin habercisi olabilir. Ayrıca estetik kaygılar ve pürüzsüz cilt isteği, özellikle kadınların istenmeyen tüylerden kurtulması için ana sebepler oluyor. Peki yüz bölgesindeki istenmeyen tüy görüntüsünden kurtulmak için neler yapılabilir. İşte tüm bilgiler!

Doğal Yöntemler

Yüzünüzdeki türlerden kurtulmak için diğer faktörlere başvurmadan önce doğal yöntemlere Bir şans verebilirsiniz. Bu doğal yöntemler cilt yapınız da zarar vermeden yüzünüzdeki tüylerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. O yöntemlerden bazıları şöyle sıralanabilir;

Bal Ve Şeker Kürü

Yapışkan formuyla bilinen bal, şeker ile karıştırıldığında yüzdeki tüylerden kurtulmak için etkili bir maske olur. Üstelik hazırlanması oldukça kolay olan bu maske, bir çay kaşığı şeker ve bir miktar balla sizi istenmeyen tüylerinizden kurtaracaktır. Şeker ve bal bir tavaya alınarak ısı üstünde iyice karıştırılır. Kahverengiye doğru dönerken Ocaktan alınan maske, biraz ağladıktan sonra yüze ince bir tabaka halinde sürülür. Bir süre bekletilen bu maske tüylerin ters yöne doğru çekilirse ada etkisi gösterdiğini fark edeceksiniz.

Zerdeçallı Kür

Kokusu ve sarı rengi ile bilinen zerdeçal aynı zamanda ciltteki istenmeyen tüyler için de bir kurtarıcıdır. Yaklaşık üç yemek kaşığı zerdeçalla bir miktar süt ekleyebilirsiniz. Yapı formundan macunu andıran bu karışımı yüzünüze ince bir tabaka halinde uygulayın. Yapışkan bir etki göstermeyen zerdeçal daha sonra yıkanarak yüzden uzaklaştırılır. Tüylerin dökülmesine sebep olmakla beraber haftada iki kez uygulandığında etkisini gösterir.

Zerdeçal ile yüze maske

Zerdeçal ile yüze maske

Yumurta ve Nişasta Maskesi

Yumurta doğal yapıştırıcılardan biri olarak bilinen cilt yüzeyine zarar vermeyen besinlerden biridir. Ancak hassas bir cilt yapısına sahipseniz bu maskeyi biraz daha temkinli şekilde uygulamanızı tavsiye ederiz. Maske hazırlarken yumurtanın sadece beyazını küçük bir kaseye alıp, üstüne bir tatlı kaşığı mısır nişastası ekleyin. Şeker ilave ederseniz macun kıvamına alması daha kolay olacaktır. Yüzünüze uyguladığınız maskeyi yaklaşık yarım saat sonra soyarak çıkartabilirsiniz. Bu tarifte doğru şekilde uygulandığında tüylerin küme halinde çıkartılması için etkili olur.

İLGİLİ MAKALE  Ay takvimi sayesinde tüyleriniz daha geç çıksın (Kaynak: soru.com.tr)

Nane Çayı Maskesi

Nane hoş kokusu ve ferahlık hissi ile zaten oldukça sevilen bitkilerden biridir. Nane maskesi hazırlamak için öncelikle nanenin suyunu çıkartmanız gerekir. Kurutulmuş forumdaki naneleri hazırda kaynayan suya ekleyerek kısa bir süre demleyin. Çay haline gelen naneyi yüzünüze uygulamanız gerekmez. Direk tükettiğinizde de istenmeyen tüylerin çıkmasını engeller ve uzun vadede sizi memnun edecek kadar etki gösterir.

Papaya Maskesi

Hoş tatlı tropik meyve olan papaya, maske olarak uygulandığında tür köklerinin direncini kaybetmesine ve zayıflamasına etki eder. Kökü zayıflayan tüyler hızlı bir şekilde dökülür ve yeniden çıkması zorlaşır. İçinde bulunan papein emzirme, papayanın tüy dökücü yanını ortaya çıkarır. Bunun için aktarlarda satılan papaya posasını satın alıp biraz da süt bulundurmanız yeterlidir. İki yemek kaşığı papaya ve bir tatlı kaşığı sütü karıştırıp cilt yüzeyine uygulayın. Tüylerinizin dökülmesine yardım edeceği gibi cildinizin parlak bir görünüme kavuşmasını da destek olur.

İzleyin: İstenmeyen Tüyler Ve Kıllar İçin Şaşırtıcı Diş Macunu İle Tüylerinizi Kalıcı Yok Edin! – Güzellik

Diğer Tüy Giderici Yöntemler

Daha hızlı fakat beşeri olan yöntemlerle de yüzünüzdeki tüylerden kurtulabilirsiniz. Bazıları biraz daha maliyetli olsa da hızlı etki eden o yöntemler;

  • Tüy dökücü krem: Yüz bölgesine özel olarak üretilen kremler, istenmeyen türlerin acısız şekilde dökülmesine yardımcı olur. Satın alınan kremin uygulama şartları da üstünde açık ve net şekilde yazar. Türkücü krem kullandıktan sonra cildinizi bir nemlendirici ile desteklemeniz tavsiye edilir.
  • Ağda: Yüzyıllardır türlerden kurtulmak için kullanılan en klasik yöntemlerden biridir. Ancak acılı olması sebebiyle hassas bireylere tavsiye edilmez. O sıcak veya soğuk şekilde uygulanabilen ağda, tüyleri kökünden çıkartır.
  • Traş: yüz usturası veya özel traş jiletleri ile tüyleri alabilirsiniz. Ancak bu yöntem özellikle yüz bölgesinde uygulanırken ekstra hassasiyet gerektirir.
  • Lazer Epilasyon: İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan en teknolojik yöntemlerden birisi lazer epilasyondur. Özellikle kalıcı sonuç veriyorsa lazer epilasyon uzun vadede olumlu etkiler doğurur.