Yağ lekesi bir çok kişi için büyük bir sorun teşkil etmekte. Ev hanımları yemek yaparken, sanayi ustaları herhangi bir aracı tamir ederken üstlerine yağ sıçraması çok muhtemel olmakta. Bu yazımızda yağ lekelerinin nasıl çıkacağını anlattık.

Yağ lekeleri nasıl çıkar?

Bir çok farklı yağ çeşidi vardır. En çok kullanılan yağlar, gres yağı, motor yağı ya da yemeklerde kullandığımız yağ çeşitleri. Bu yağları kullanan kişilere bulaşması yüksek bir olasılığa sahip. Ayrıca bu tür yağ lekelerinin temizlenmesi de oldukça zordur. Gelin sizlere yağ lekelerini nasıl temizleyebileceğinizi anlatalım.

Yağ lekelerini çıkarmak için evde bulabileceğiniz birkaç malzemeden yararlanabilirsiniz. Bu malzemelerin en başında ise tuz gelmektedir. Tuz içeriğindeki bileşenlerle bu tür lekelerin sökülmesine yardımcı olmaktadır. Ancak tuzu uygulamak için yağ lekesinin yeni olması lazım. Yani yağ lekesine ilk müdahaleyi tuz ile yapmanız gerekmektedir. Tuzu yağ lekesinin üstüne uyguladıktan sonra yaklaşık 10 dakika beklemeniz gerekmektedir. Daha sonra herhangi bir bulaşık deterjanı ile yağ lekesini silebilirsiniz. BU yöntem genellikle kıyafetler için uygulanmaktadır. özellikle kot pantolonlarda bu işlem oldukça pratiktir.

karbonat ile yağ lekelerini sökmeniz mümkündür. Karbonatı yağ lekesinin üstüne serpin. Daha sonra bir deterjan yardımıyla yağ lekesini temizleyin. Bu yöntem ile kıyafetlerinizdeki yağ lekelerinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca karbonat uygulaması her türlü yağ lekesinin temizlenmesinde kullanılmaktadır.

Halılardaki yağ lekeleri için bir kova sıcak su ve içine iyi bir deterjan dökmeniz yeterli olacaktır. Fakat yağ lekesini temizlemek için hızlı olmak gerekmektedir. Eğer ne kadar hızlı davranırsanız yağ lekesini sökmeniz o kadar rahat olacaktır.

Yağ lekesinin olduğu kumaşa göre farklı müdahaleler vardır. Eğer deri bir bölgedeki yağ lekesini çıkarmak istiyorsanız, sizin yardımınıza su ve sabun yetecektir. Fakat kumaş bir yerdeki yağ lekeleri için tuz veya amonyak gibi malzemeler kullanmanız gerekmektedir.

Yünlü yüzeylerde ise yardımımıza nişasta koşmakta. Nişastayı yünlü yüzeydeki yağ lekesine uygulayın. Yaklaşık 10 dakika kadar bekledikten sonra ise sıcak su bez ile o bölgeyi ovalayın. Bu yöntem ile her türdeki yağları temizleyebilirsiniz.

Beklemiş yağ lekeleri nasıl çıkar?

Beklemiş yağ lekelerini çıkarmak çok daha zordur. Çünkü yağ lekelerinin temizlenmesi kurudukça daha da zorlaşmaktadır. Ancak evinizde bulabileceğiniz ya da kolayca temin edebileceğiniz birkaç malzeme ile bu tür beklemiş yağ lekelerini rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Halıdan çamaşır suyu lekesi çıkar mı?

Eğer kıyafetlerinizde bu tür yağ lekeleri varsa aseton kullanabilirsiniz. Asetonun güçlü formülü bu tür zorlu lekelerin üstesinden gelecektir. Ancak asetonu kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta, çok fazla aseton kullanmamanız. Eğer asetonu direkt olarak lekeye uygularsanız, kıyafetinize zarar verebilirsiniz. Bir parça pamuk yardımı ile kıyafetlerinizdeki yağ sorununu çözebilirsiniz. Bunun için ilk. önce asetonu alıp bir pamuğa az bir miktar dökmemiz gerekmekte. Daha sonra ise pamukla çok bastırmadan yağ lekesinin olduğu yüzeyi ovalamamız gerekmekte. Bu sayede beklemiş yağ lekelerinden kolayca kurtulabiliriz. Asetonun limonlu olmalı daha etkili olacaktır. Çünkü limonun içindeki asitler bu lekelerin sökülmesine yardımcı olmaktadır.

X