Tırnak batması, tırnağın et kenarına sıkışmış ve tırnağın uzamasını engellediği zaman olur. Bu tırnak batması beş parmaktan genelde baş parmakta olan acı veren bir batma şeklinde ortaya çıkar.

Tırnak Batmasının Nedenleri

Tırnak batmasının başlıca nedeni, yanlış tırnak kesimi ve ayak bakımı yapılmadığı zaman gerçekleşir. Bu durumda tırnaklar temiz tutulmalı ve kişi rahat ayakkabı ve rahat çorap tercih etmelidir. Kişide kilo artışı ayaklarda şişme olduğu zaman da daha çok bu durum ile karşı karşıya kalınır.

Tırnak batmasına evde çözümler

Tırnak batmasına evde çözümler

Tırnak Batması Belirtisi Nasıl Olur?

Öncelikle tırnak batması belirtisi olarak tırnağın etrafında şişme görülür, tırnağın etrafında kızarma olur, yürüdükçe ve ayakkabı giydiğimiz zaman belirtiler olur. Bu durumda acı hissi oluşur ve kişiye rahatsızlık verir. Bu durumda acı hissi olduğunda kişi doktora gitmeli ve ayağını tedavi ettirmelidir. Eğer gitmez ise ciddi rahatsızlık ve ciddi ağrı verir ve bu durumda ayakta kan akışı yavaşlar.

Tırnak Batmasına Evde Nasıl Yöntem Uygulanır?

Tırnak batması acısını önlemek için evde sıkmayan rahat çoraplar tercih edilmeli, sıcak suda ayağı bekletmek, elma sirkesi ile suda bekletmek gerekir. Bu durumda ağrı ve acı biraz olsun hafifleme gösterecek ve kişiyi rahatlatabilir.

İzleyin: Tırnak Batmasına Basit Çözüm

Tırnak Batması Nasıl Önlenir Ve Geçer?

Tırnak batmasını önlemek için ayak ve ayak tırnakları gün içinde kuru ve temiz tutulmalı, enfeksiyon olmaması için kremler ve merhemler sürülmeli, önü açık terlik ve ayakkabı, sandalet giyilmeli, günlük ılık suda bekletilmeli ve temiz şekilde kurulanmalıdır.

Tırnak batmasına evde çözümler

Tırnak batmasına evde çözümler

Tedavi Nasıl Başlar?

Doktor tavsiyesi ile ilk olarak enfeksiyon kapılmışsa antibiyotik ile başlanır. Daha sonra belli bir süre içinde geçmez ise tırnağın yarısı veya hepsi alınır ve çıkarılır. Bunun sonucunda kişi belli bir süre rahat ayakkabı giyemez, rahat yürüyemez ve artık daha dikkatli olmaya çalışır ve tedbirini alır. Son olarak tırnak batması kişide iyileşme gösterdiği vakit, kişi artık ayağına daha iyi daha temiz şekilde bakar. Tırnak belli süre içinde tekrar uzar ve iyileşmiş halini alır. Bu durumda kişi artık eski sağlığına kavuşmuş olur.

İLGİLİ MAKALE  Kısa ve kırılgan 'tırnak problemine' bu yöntemlerle son verin!

Video: TIRNAK BATMASINA EVDE KESİN ÇÖZÜM