Kimi insanlar mutfağa girdiği an itibari ile harikalar yaratırken kimileri için ise yemek yapmak zor bir işlem gibi görünebilir. Fakat her yemeği hazırlamak için yemeğin kendisine ait hazırlama teknikleri mevcut. Bu teknikleri ve hazırlarken işinizi kolaylaştıracak püf noktaları bilmek yemeğin hazırlanışını çok daha kolay hale getirirken tıpkı püf noktalar kadar yemekleri hazırlarken yapılan hatalar da var. Ve bu hataları yapmak yemeğin tadını kaçırabileceği gibi fiziksel hasara dahi yol açabiliyor.

Sucuk pişirirken bu hataları yapmayın

Sucuk, pratik hazırlanışı ve baharatlarla bezenmiş leziz tadı ile çok da sağlıklı olmamak ile birlikte tadına doyulmaz bir öğün geçirme imkanı sunan gıdalardan. Fakat her yemekte yapılan hatalar olduğu gibi sucuk pişirirken de çokça yapılan ve sonuçlarının farkında dahi olmadığımız hatalar var.

Öncelikle bilinmesi gereken durum şu ki, kendiliğinden yağlı ve baharatlı olan sucukları pişirirken tavaya eklemeniz gereken çok bir şey yok. aynı zamanda ısıl işlem görmüş olan bu gıdayı uzun uzun yüksek ateşlerde pişirmek de ihtiyaç duyacağınız bir işlem değil. İşte sucuk pişirirken yapılmaması gereken hatalar:

Pişirirken tuz eklemeyin

Sucuk kendi içerisinde baharatı olan bir gıdadır. Bu baharatlar içerisinde tuz da yer alır ve daha fazla tuz eklemek yalnızca körü kolesterolü destekleyecektir. Sucukları tavaya attığınız zaman yemeği çok tuzlu seven bireylerden iseniz çok az miktarda tuz eklemeniz yeterli olacak aynı zamanda tadını da koruyacaktır.

Yağ içinde kalmasına gerek yok

Sucuk yine baharatı gibi yağını içinde barındıran gıdalardandır ve yağ oranı yüksek bir ısıl işlem görmüş et çeşididir. Bu nedenle sucuğu pişirirken tavanıza bolca yağ eklemenize gerek kalmayacak ve sucuk kendi yağı ile pişecektir. Bu sayede hem daha sağlıklı hem de tadını korumuş şekilde tüketime hazır olacak olan sucuklara eklenen ekstra yağ ise tadında bozulma yaşanmasına ve et tadı yerine yağ tadı almanıza neden olacaktır. Sucuk pişirirken eklenmesi gereken yağ miktarı yalnızca tavanızın dibinde çok ince bir katmak oluşturacak kadar olmalı.

Yüksek ateşte pişirmeyin

Isıl işlem görmüş etlerden olan sucukları yüksek ateşte ve uzun süre pişirmek hem yağ yapısını tek seferde bırakmasına hem de yavaş yavaş pişmekten çok yanmaya doğru ilerlemesine neden oluyor. Sucukları doğru bir şekilde pişirmek için ise kısık ateşte kendi yağı ile pişmesine izin vermek ve çok sık çevirmemek bu alanda yardımcı olabilecek türden pişirme yöntemleri olarak sayılabilir. aynı zamanda pişen sucukların üzerini pişme esnasında kapak ile örtmek çok daha doğru bir pişirme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Kireçlenmiş lavabo giderlerini temizlemek için ne yapmalı? Lavabo gideri açmanın püf noktaları (Kaynak: soru.com.tr)

Tavayı ısıtmadan ekleyin

Sucukları genellikle tavaların içerisine tava ısındıktan sonra ekleriz ki bu sayede sucuk hızlıca hazır olsun ve yağını tek seferde bıraksın. Ancak bu şekilde hazırlamak yerine sucukları tava ile birlikte ısıtırsanız ısındıkça yağını tavaya bırakacak olan sucuğun çok daha lezzetli bir şekilde pişeceğine şahit olacaksınız.

Pişirirken su ekleyebilirsiniz

Sucuk pişirme konusunda yapılan hatalar bir yana ilginç bir yöntem olarak ve aslında düşünüldüğünde saçma gelebilecek bir pişirme tekniği ise pişirirken sucukların içerisine su eklemek. Sucuklar buharını dışarıya vererek pişme esnasında kurumaya başlarlar. Bu kurumayı engellemek için ise pişme esnasında tava içerisine su ekleyebilir ve böylelikle hem sucukların yağlarını daha çok bırakmasına hem de kurumadan yumuşacık pişmesine katkı sağlayabilirsiniz. Fakat dikkatli olunması gereken nokta sucuğu pişirirken eklenecek suyun çok miktarda olmaması ve aşırı ısınmış yağın içerisine eklenmemesi gerektiğidir. Fazla ısınmış yağa su eklemek yanlış bir yöntemdir ve örnekleri çokça olduğu gibi mutfak yangınlarına bile yol açabilmektedir.