Mutfak tezgahındaki lekeler özellikle kadınları çileden çıkartmaktadır. Neredeyse tüm günlerini orada geçirdiklerini düşünürsek eskimiş ve kirli görünen bir yerde çalışmak istememeleri normaldir. Özellikle uzun zamandır kullanılan veya dikkatsiz davranılan tezgahlar üstleri sararır ve çizilir, kirler düzenli olarak temizlenmezse kurur ve koyu lekelere dönüşür. Özellikle kenarlarda tortu şeklinde kalır. İşte bu lekelerden kurtulmak için doğal veya kimyasal ürünler kullanılabilir. İşte birkaç öneri.

1- Limon ve Tuz ile Mutfak Lekelerini Giderme

Limonun beyazlatma özelliği neredeyse herkes tarafından bilinir. İnsan vücudunda bile koyu lekeleri beyazlatan güçlü bir formülü vardır. Tuzla birleşince daha da etkili hale gelir. Tezgah üzerindeki lekelerin üzerine önce tuz dökülür, ardından limonda damlatılır ve ovalanır. Hemen suyla durulanmalıdır, limon tezgahta fazla durursa asitli yapısı nedeniyle zarar verebilir. Ancak ovalama sonrası beyazlama etkisini gösterecektir. Bu ikilini bir diğer önemli özelliği, yağı eritip kirleri yok etmeleridir. Yani kurumuş lekeleri de çözecektir. Ancak koyu renkli tezgahlar için pek uygun değildir.

2- Meyve Suyu ile Şaşırtan Temizlik

Bu yöntem fazla bilinmez ancak tezgahları lekeleri çıkarmak için oldukça etkilidir. Sanki sarı lekeleri daha da sarartırmış gibi gelse de tam tersidir. Marketten bir kutu meyve suyu alın ve tezgahın üzerine dökün. Bir süre beklediğinizde özellikle sarı lekelerin çıktığını göreceksiniz. Meyve suyu içindeki kimyasal maddeler leke çıkarmada etkilidir, bu sayede doğal meyve suyunun ne kadar önemli olduğunu da anlamış olursunuz.

Video: Bunu Mutlaka Her Kadının Bilmesi Gerek Sararmış Lavabo Parlatma Yöntemi

3- Sirke ve Limon

Bu iki güçlü ve doğal madde temizlikte en çok tercih edilenlerdir. Kimyasal temizlik ürünleri hem eşyalara hem de kişinin sağlığına zarar verir. Hele birde birden fazla kimyasalı birleştirmek kişinin nefes almasını bile zorlaştırır. Sirke ise hepsinden daha güçlü, sağlıklı ve doğaldır. Mutfak tezgahındaki lekeler içinde limonla karıştırılarak kullanılabilir.

Yapmanız gerekenler;

  • Lekenin üstüne biraz sirke ve limon dökün
  • Ardından bir bez veya sünger ile ovalayın
  • Hiç bekletmeden suyla durulayın
İLGİLİ MAKALE  Mutfak dolaplarındaki yağ lekelerini nasıl temizleyebilirsiniz? (Kaynak: soru.com.tr)

Bu karışım kimyasal içermeden temizlik sağlayan en etkili ikilidir. Burada beyaz sirke kullanılması önerilir, hatta evde yapabiliyorsanız kendi yaptığınız daha sağlıklı olacaktır. Özellikle granit mermerler için tercih edilebilir.

4- Karbonat

Karbonatta beyazlatma konusunda ilk akla gelen şeydir. Neredeyse her alanda bu amaçla kullanılabilir. Özellikle temizlikte olmazsa olmazdır. Çünkü çoğu krem türü temizleyiciden daha güçlü ve etkilidir. Mutfak tezgahındaki lekeleri de kolay bir şekilde çıkarır. Tek yapmanız gereken, karbonatın içine biraz sirke veya limon sıkın ve tezgahınıza püskürtüp silin. Bekletmenize gerek yoktur, anında lekelerden ve mikroplardan kurtulmuş olacaksınız. Tezgah sanki yeni gelmiş gibi tertemiz olacaktır. Çelik ve alüminyum lavabolar içinde kullanılabilir.

5- Oksijenli Su

Oksijenli su kullanıldığı yerde renk açma özelliği gösterir. Bu nedenle tezgahtaki lekeler için çok uygundur. Özellikle beyaz mutfaklarda rahatlıkla kullanılabilir, koyu tezgahlarda bozulmalara neden olabilir. Oksijenli suyu eczanelerden temin edebilirsiniz. Sprey şişeye dökebilir ve tezgahınıza püskürtebilirsiniz. 10 dakika beklettikten sonra ılık bir bezle ovalayarak silin. İlk kullanımda etkisini gösterecektir.

İzleyin: VLOG4 MUTFAK TEZGAHI TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR Mevlüde Dünyası vlog4 mutfak evye temizliği

6- Sıvı Sabun

Listedeki en basit yöntem olabilir, çünkü tezgahınızda büyük ihtimalle hazırda sıvı sabun bulunmaktadır. Lekeler ve kirler son bulmayacak gibiyse en pratik yöntem bu olabilir. Sıvı sabunla çok yoğun olmayan lekeleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz, illa farklı bir ürün kullanmanıza gerek kalmaz. Ayrıca tezgaha zarar vermeyecek en garanti yöntemde sıvı sabundur.

7- Mısır Nişastası

Mısır nişastasını tezgahtaki lekeleri çıkarmak için kullanmak çoğu kişinin aklına gelmez, ancak oldukça etkilidir. Uzun süredir yağlı kalmış mermer tezgahı temizlemek için mısır nişastasını deneyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler çok basit, önce tezgahı nemli bir bezle silin. Ardından üstüne mısır nişastasını dökün ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra sıcak bir bezle ovalayarak temizleyin. En sonda kurulayın. İlk yapışta bile sunduğu parlaklık ve temizlik fark edilir boyuttadır.

İLGİLİ MAKALE  Ağda lekesi nasıl geçer?

8- Bulaşık Parlatıcısı

Bulaşık parlatıcısı içinde temizlik ve parlaklık veren maddeler bulunmaktadır, bu maddeler suyun neden olduğu lekeleri de çözer. Özellikle granit tezgahlarda çok işe yaramaktadır. Bunun için önce temiz bir süngere bulaşık parlatıcı dökün, ardından tezgahı silin. Düzenli kullanımla hiçbir leke kalmayacaktır, en zorlu koyu lekeleri bile beyazlatacaktır. Sünger yerine tel kullanmayın, yoksa çizilir.