Amerikan mutfak dediğimiz mutfak tipleri; batı tarzında yapılmış dairelerde mutfak ile salonun birleştirilmesi sonucunda oluşan bir mutfak türüdür. Bir diğer deyimiyle açık mutfak olarak da biliniyor. Salon ile ayırıcı bir duvar veya kapısı bulunmuyor bu mutfakların. Genel olarak bir bar masası ile ayrılıyor. Daha ufak evlerde bu bar masası denilen masa tarzız bir şey konulmamakta.

Ülkemizde Amerikan Mutfak Neden Tercih Edilmiyor?

Ülkemizde Amerikan mutfağın tercih edilmemesinin nedeni genellikle mutfakta yapılan yemeğin kokusunun salonu da saracak olmasındandır. Onun dışında ülkemizde Amerikan mutfak denilince genelde küçük bir mutfak karşıladığından dolayı aileler pek tercih etmemektedir. Mutfak eşyalarının sığmayacağını düşünmektedirler.

Video: Amerikan Mutfak, L Tipi Salonlu Ev Turu | Livera Homes Kemerburgaz | 2+1

Amerikan Mutfak Tarzının Yapılma Ve Seçilme Nedeni Nedir?

Ülkemizde Amerikan mutfağın yapılma nedenlerinden biri de, tamamen ev içindeki net metrekarenin fazla olması, duvarlarla evin içindeki hareket alanının ölmemesinden kaynaklıdır. Bunun için son zamanlarda sürekli tercih edilen bir mutfak tipi. Bu tarz evlerde yaşamayı tercih edenlerin seçme nedeni ise tamamen yaşam koşulları. Tek yaşayan veya sadece çalışan karı koca yaşayacaksa, yemek derdini minimuma indireceklerinden, koku olayını pek sorun etmiyorlar.

Amerikan Mutfak

Amerikan Mutfak

Amerikan Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Hiç kuşkusuz ki, mutfak dekorasyonu denilince, yapılması en zor olan mutfak tipidir Amerikan mutfaklar. Çünkü salonla aralarında ne bir duvar, ne bir paravan gibi bir şey bulunuyor. Hiçbir şey olmadığı için hem kendine has bir dekorasyonu olmalı, hem de salona ayak uydurmalı bu mutfaklar.

Seyredin: Mutfağını BAŞTAN TASARLA #5 // 30.000TL lik MUTFAK TURU

Amerikan Mutfak Dekorasyon Fikirleri

  1. Amerikan tarzı mutfaklarda minimalist bir mutfak oluşturabilirsiniz.
  2. Eğer eviniz çok küçük değilse, salonla mutfak arasında bir bar masası kurabilirsiniz. Bu sayede hem masa hem fazla tezgah görevi görecektir. Bunlara ek olarak, kurulan bu bar masası aynı zamanda mutfak eşyalarını koyabileceğiniz veya kiler olarak kullanabileceğiniz bir dolap haline de gelecektir.
  3. Son zamanlarda 1+1 daireler veya stüdyo daireler için bu mutfaklar görünmez mutfak adı verilen mutfaklar yapılmaktadır. Katlanır kapılarla evin içindeki dağınıklığı biraz olsun kamufle edebilen bir mutfak dekorasyonu yapılabilir.
  4. Eğer evi kendiniz inşa ediyorsanız ve Amerikan mutfak tercih ettiyseniz, kontrollü bir alana bu mutfak yapılabilir. Kontrollü alan; mimari kolonlardan yararlanılarak oluşturulan bir açık mutfak türü. Tamamen duvarlarla ve kapıyla kapatılmıyor fakat bir tarafının kolon, diğer bir tarafını da duvarla örülmesiyle ne tam açık ne de tam anlamıyla duvarı, kapısı olan bir mutfak olmakta.
  5. Bu tür mutfaklarda dolaplar tamamen işlevsel olmalı. Görüntüden çok ihtiyaca uygun dolaplar olduğunda, ne kadar küçük olursa olsun, mutfak eşyalarınızı ve yiyecekleri koyacak bir sürü alanınız olacaktır.
  6. Tezgah üstünde kullanabileceğiniz ufak eşyaları, mutfak duvarlarına raf yaparak mutfak dolapları arasında kaybolmalarını engelleyebilirsiniz. (örneğin baharat takımı, tavalar vb.)
  7. Amerikan mutfak tasarımlarında asıl ve en önemli konulardan biri de havalandırma. Malumunuz ki, Türk aile yapısında bu sebepten dolayı Amerikan mutfak pek tercih edilmemektedir. Bunun için iyi bir aspiratör kullanılırsa, koku sorunu da ortadan kalkacaktır. Koku tamamen gitmese bile büyük oranda sorunu ortadan kaldırır.
Amerikan Mutfak

Amerikan Mutfak

HyperFocal: 0

 

X

Etiketlendi:

,