Satın alınan beyaz ayakkabılar birçok kıyafet ile birlikte giyilebilen ve aslında estetik görünüme sahip eşyalar iken, sarardıklarında ise bütün bu estetik görünümlerini kaybetmekteler. Sararıp renkleri solan ayakkabılarınız oldukça eski bir görüntü kazanır. Eskitme duran bu ayakkabılar ise estetik olmak bir kenarda dursun etik bile değiller. Ancak korkmanıza gerek yok. Sararmış olan beyaz ayakkabılarınızı temizlemenin birçok kolay ve pratik yöntemi bulunmaktadır. Doğal yöntemlere başvurarak kolaylıkla ayakkabılarınızı beyazlatabilirsiniz.

Ayakkabı neden sararır?

Beyaz ayakkabılar kir tutmaya ve tuttuğu kiri göstermeye çok müsait bir renge sahiptirler ve oldukça ilgi isterler. Beyaz ayakkabılarınızı yanlış malzemeler ile temizlerseniz ise, temizlikten ziyade daha kirli bir hal almasına neden olacaksınız. Güneş ışınların çok fazla maruz kalması beyaz ayakkabıların sararmasına neden olabilir. Aynı şekilde çamaşır suyu ile uzun süre temasta tutmak da bu etkiye neden olur. Düzenli temizliği yapılmayan ayakkabılar da zamanla sararmaya başlar. Beyaz renkte olan ayakkabılarınızı temizlerken hem çok güçlü kimyasallardan uzak durmalı hem d ne çok sık ne çok olacak şekilde temiz tutmalısınız.

Sararmış ayakkabılara kesin çözüm

Ayakkabılarınızın sararmasını engelleyemiyorsanız da sorun değil, doğada her zaman bu gibi sorunlara müdahale edebileceğiniz ürünler var. Özellikle asidik yapıya sahip olan ürünlerin temizlikte yardımınıza koştuğu birçok durumla ilgili bilgiler vermiştik. İşte aynı mucizevi ürünler olan limon ve karbonat her zaman olduğu bu konuda da yardımcı oluyor.

Karbonat macunu

Karbonat her alanda olduğu gibi tabii ki karşımıza çıkacaktı. Bu mucizevi ürünü kullanarak sararan ayakkabılarınızı kısa sürede eski beyaz günlere döndürmeniz mümkün. Bir kap içerisine karbonat ve az miktarda su ekleyerek macun kıvamına gelene kadar karıştırıp su ya da karbonat ekleyerek kıvam ayarlayın. Macun hazır olduğunda ise diş fırçası yardımı ile ayakkabınızın üzerine fırçalayarak uygulayın. 30-40 dakika bekledikten sonra az nemli bir bez ile silerek temizleyebilirsiniz.

Limon sürmek

Limon sahip olduğu asidik yapı ile temizliği çok daha kolay hale getiren ürünlerden biri. Limonu ayakkabı beyazlatmakta kullanmak için yapmanız gereken tek şey ise bir limonun yarısını alarak sararmış ayakkabı yüzeyine sürmek. Bu yöntemden sonra 30 dakika bekleyip ayakkabınızı nemli bir bez ile silebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Halı nasıl temizlenir? 10 dakikada mis gibi halılar (Kaynak: soru.com.tr)

Diş macunu 

Diş macunu sağlıklı yapısı ile dişleri olduğu kadar ayakkabıları da beyazlatmaya yardımcı oluyor. Diş macunundan bir kaba sıkıp üzerine su ekleyin ve tamamen homojen olana kadar karıştırın. Ardından bir sünger yardımı ile ayakkabı yüzeyin e ovarak uyguladığınız karışımı 25 dakika bu yüzeyde bırakın. Ardından nemli bir bez ile ayakkabıyı temizleyin.

Sirke ve karbonat

Ayakkabılarınızın yan kısımlarında bulunan beyaz yerler yere daha yakın olan ve kir ile sararma oluşumu daha kolay olan yerlerdir. 1 çorba kaşığı sıcak su, 1 çorba kaşığı karbonat ve 1 çorba kaşığı beyaz sirkeyi bir kaba alarak iyice karıştırın ve 30 dakika kadar böyle bekledikten sonra temiz ve nemli bir bez yardımı ile ayakkabılarınızı silebilirsiniz.

Aseton 

Aseton kullanmak konusunda bazı çekinceler olabilir. Özellikle marka ismi ve resim gibi detayların silinmesine yol açabilecek olması gibi. Markadan markaya değişen bu durum size kalmışken, kullanmak isterseniz bir bez üzerine dökerek kirli noktalara uygulayabilirsiniz. Ayakkabıyı bu şekilde temizlerken sildikten yalnızca birkaç dakika sonra nemli bezle temizliği tamamlayabilirsiniz.

Oksitli su

oksitli suyu da tıpkı aseton gibi kullanarak ayakkabı temizliğinde kullanmak mümkün. Hatta uçak gazı ile karıştırılması halinde oldukça etkili bir etki oluşturduğu da bilinenler arasında yer alıyor.