Özellikle yağlı yemeklerin yanında mükemmel bir içecek olan ve yaz günlerinde hem şekerli bir şeyler içmek hem de serinlemek isteyenlerin tercihi kola. Asidik yapısı ile kimileri için ideal su alternatifi kimileri için ise içilebilir zehir denilen kolanın tek faydası yemeklerin yanında tatlı bir meşrubat tercihi olması değil. Çoğu insan tarafından bilinmeyen kolanın farklı kullanım alanları ve bu alanlarda ne işe yaradığına dair sır gibi saklanan gerçekler var.

Kolanın bilinmeyen kullanım alanları

Kolanın kullanımının sadece içecek olması ile sınırlı kalmadığını bilmek gerek. İşte bilenlerin bilmeyenlere söylememek adına direndiği, kolanın bilinmeyen kullanım alanlarından 10 tanesi:

İnatçı lekelere kola mucizesi

Kahve ve vişne suyu gibi lekelerin kolay çıkmadığı ve çoğunlukla bıraktıkları izler ile can sıktıklarını hepimiz biliriz. Kıyafetinizi makineye atmadan önce bir kabın içerisine koyar ve alabileceği kadar kola ekleyin. Ardından kolanın içerisinden çıkardığınız kıyafeti makineye atın. Makineden çıktığında beraberinde istenmeyen lekelerinizin de gittiğini göreceksiniz.

Saça yapışan sakız yüzünden saç kesmeye son

saça yapışan sakız birçok kişinin tarzının bozulması ile sonuçlanırken son zamanlarda bu duruma tamamen etkili olmamakla birlikte alternatifler geliştirildi. Fakat ne kadar etkili de olsa küçük bir parça sakız yapışıp kalmaya devam ediyor. Eğer saçınıza yapışan sakızı kolayca ve saçınıza zarar vermek istemiyorsanız, saçınızın sakız yapışan kısmını kolanın içerisine doğru yatırarak birkaç dakika böylece bekletin. Ardından saçınızı kolanın içerisinden çıkardığınızda sakızın kolaylıkla çıktığını göreceksiniz.

Kirli klozetlerde çamaşır suyuna alternatif

Kirli klozetleri temizlerken çamaşır suyu kokusundan rahatsız olanlardan iseniz ya da ne kadar silseniz de klozetlerinizin kenarlarındaki kirler çıkmıyorsa, Klozetin kenarlarına yavaş bir şekilde kola dökerek bir tuvalet fırçası yardımı ile iyice yayın. Çok kısa bir süre bu şekilde beklettikten sonra sifonu çekebilir ve sifonunuzun temizliğine şahit olabilirsiniz.

Daha kolay kabaran kekler

Kabartma tozunun etkisiz kaldığı anlarda kabarmış bir kek elde etmek bazen zor olabilir. Eğer hazırlayacağınız kekin içerisine bir su bardağı kadar kola ilave eder ve harcı bu şekilde iyice karıştırırsanız pişirme işleminin sonun hiç olmadığı kadar kabarık bir kekiniz olacak ve yeni bir lezzet keşfetmiş olacaksınız.

İLGİLİ MAKALE  Kahve ve kolayı aynı anda içerseniz... Diş hastalıklarına davetiye çıkarabilirsiniz (Kaynak: soru.com.tr)

Metallerin pasını çıkarır

Paslı metallerin temizliği çok yorucu bir işlemdir. Pas çözücü spreyler ile birlikte bile dakikalarca ovalama işlemi gerektiren bu durum artık o kadar da yorucu olmayacak. Paslı metali bir kabın içerisine koyun ve üzerini tamamen kaplayacak şekilde kola ilave edin. Bir müddet bekledikten sonra paslı metali çıkarıp havlu yardımıyla sildiğinizde paslardan kurtulduğunuzu görebilirsiniz.

Bitki kurtlarından kurtulun

Bahçe çiçeklerinizin bakımını zorlaştıran ve gelişimlerini etkileyip solmalarına neden olan küçük parazitlerden, bitki kurtlarından kurtulmak için ilaç kullanmak istemeyenler, bu sorunu kola yardımı ile çözebilirler. Yapmanız gereken tek şey bir sprey şişesine kolayı koyup bitkilerinizin köküne doğru sıkmak. Kurtlardan kurtulmak için başka bir şeye gerek kalmayacak.

Kireçlenmeye karşı etkili

Kireç tutmuş çaydanlık ve su ısıtıcılarınızı pırıl pırıl yapmak için yeni yöntem kola. Su ısıtıcınızın içerisine bir miktar kola koyun ve 1 saat kadar içerisinde bekletin. Ardından kolayı dökün ve ısıtıcınızı yıkayın. Kireçler su gibi akıp gidecek.

Fayans araları artık temiz olacak

Fayans aralarını temizlemek için fırçalar ve temizlik malzemeleri ile dakikalarca uğraşmaya gerek kalmadan kolanın yardımını kullanarak temizlik mümkün. Bir miktar kolayı fayanslara dökerek 5-10 dakika kadar bekleyin. Ardından bir bez yardımı ile kolayca hem kolayı hem de zorlu kirleri silebilirsiniz.

Ayna gibi pencereler için çözüm kola

Pencerelerde parmak izi gibi lekelerin kalması bakıldığında can sıkar ve net görüntüyü engeller. Eğer kolayı bir sprey şişesine koyar ve lekeli camlara sıkarsanız hiç beklemenize gerek kalmadan bez ile silerek lekeleri kolayı çıkarabilirsiniz.

Halılarınız hep temiz kalsın

Tıpkı kıyafetler gibi halılar da dökülen ve geçmeyen içeceklerin bıraktıkları izlerle kirlenebilir. Halılarda oluşan leke ve izleri geçirmek için yine kola alternatif bir temizlik malzemesi olarak karşınıza çıkıyor. Kolayı halınızdaki lekeli kısma döker ve ardından sabunlu su ile silerseniz kirlerin kolayca çıktığına şahit olacaksınız.