Herkesin dolabında bir altın köşeye yerleştirdiği ve çok sevdiği kıyafetleri vardır. İnsan kaç yaşına gelirse gelsin böyle küçük güzelliklerden ve hoşluklardan her zaman mutlu olur. Ve bu kıyafetler de onlardan biridir. Fakat her yaşta devam ettirmeyi sevdiğimiz bu alışkanlığa zarar gelince ise ister istemez üzülürüz. Ancak artık üzülmeye gerek kalmayacak. İnatçı lekeler yüzünden kıyafetleriniz çöpe atmak zorunda kalma derdi artık son buluyor.

Kıyafetleriniz mahvoldu diye üzülmeyin

Kıyafetlere bulaşan inatçı lekeler hepimizi mutsuz eder. Yıllardır reklamlara da konu olan ve bulaştığında çıkmak bilmeyen bu lekelere karşı ise  genel olarak çamaşır deterjanları gibi kimyasalların direkt olarak müdahalesi uygulanır. Ancak yanlış yaptığımızı gösteren bazı püf noktaları ve yöntemler bulunuyor. Aslında kıyafetlerimize bulaşan inatçı lekeler olarak nitelendirdiğimiz lekeleri çıkarmak çok kolay iken, ilk müdahale ya da yanlış ürün kullanımı gibi şekiller ile kıyafetlerimizde kalıcı hasara yol açabiliyoruz.

Aynı zamanda lekeleri çıkarmak için verilen bu uzun uğraşlar sonucunda kıyafetlerimizin yapısı da zarar görebiliyor. Özellikle pamuk bazlı kıyafetlerde kıyafetin yumuşak yapısı ortadan kalkıyor ve kimyasallar nedeni ile kıyafet eskisi kadar giyilebilir bir halde olmuyor. Tüm bu sorunların yerine ise inatçı lekeleri anında çıkaracak yöntemler şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Süt doğal bir leke çıkarıcıdır

Temizlik konusunda yardımımıza koşan bazı doğal ürünler vardır. Süt de sahip olduğu sağlıklı yapı ile birlikte lekeleri çıkarmak konusunda güçlü bir yardımcı olarak karşımıza çıkıyor. İçerdiği doğal asit ile güçlü bir temizlik malzemesi olsa da pek duyulmayan bir yöntem olan süt sayesinde kıyafetlerinizde inatçı lekeler olarak kalan ve geçmek bilmeyen lekeleri tek seferde çıkarabilirsiniz. Fakat sütü her zaman kullanmak ise pek tavsiye edilmiyor. Daha çok çikolata ve mürekkep lekeleri gibi lekelerin temizliğinde kullanılan süt ile kıyafetinizi temizlemek için yapmanız gereken ise çok basit. Lekeli kıyafeti süt içerisinde bir gece bıraktığınız zaman sabaha kadar süt kıyafetin yapısına işleyecek ve bu şekilde kıyafetinizi sonraki gün makineye atarak normal ayarlarında yıkarsanız lekelerin geçtiğini göreceksiniz.

Sirke kıyafetlerde de etkili

Sirke temizliğin her alanında karşımıza çıkan ve doğal bir yöntem olması ile temizliği hem daha kolay hem de daha sağlıklı hale getiren bir madde. Özellikle beyaz sirke ise kıyafet temizliğinde hem çokça kullanılıyor hem de tavsiye ediliyor. İçerdiği yüksek asidik yapısı ile beyaz sirke kıyafetlerdeki lekeleri tek seferde çıkarmanıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda asidik yasının doğal olması ile birlikte kıyafetlerde ya da cildinizde herhangi bir zarara da yol açmıyor. Kıyafetlerdeki inatçı lekeleri çıkarmak için beyaz sirke kullanımı ise çok basit. Bir kap su içerisine dörtte biri kadar beyaz sirke ekleyin. Daha sonra lekeli kıyafeti bu karışımın içerisine bırakın ve 30 dakika kadar etki etmesi için bu şekilde bekletin. Kıyafetinizi makinede yıkayabilir ve kolaylıkla inatçı lekelerden kurtulabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Beyazlar için en iyi deterjan hangisi? (Kaynak: soru.com.tr)

Lekeli kıyafetlere soğuk su

İnatçı lekeler kıyafete bulaştığında en yaygın hata sıcak suya kıyafeti yatırmak ya da direkt olarak sıcak su ile kıyafeti yıkamaktır. Aslında sıcak su kıyafette yer alan lekenin yalnızca daha hızı yayılmasına ve yüzeye yerleşmesine yol açar. Bunun yerine oda sıcaklığında beklemiş ya da soğuk bir su ile lekelere müdahale etmek daha sağlıklı olacaktır. Daha da hızlı bir temizlik ve lekenin yayılmaması gibi durumları sağlamak için ise buz kullanabilirsiniz.

Yapay tatlandırıcı temizlik maddesi de olabilir

Belki de en az bilinen temizlik ipuçlarından biri de yapay tatlandırıcıların temizlikte kullanılması olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle yağ lekelerin geçirilmesinde etkili bir yöntem olan yapay tatlandırıcıların kullanılması ile temizlik çok daha kolay bir hale geliyor. Yapmanız gereken tek şey ise lekeli bölgeye toz halindeki tatlandırıcıyı yaymak. Yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar kıyafeti bu şekilde bekletin ve ardından kıyafeti normal ayarları ile makinede yıkayın.