Ev hanımlarının en büyük problemi, çamaşırları bembeyaz bir hale getirmek. Bunun için birçok farklı yöntem deneniyor. Bazıları başarılı olabilirken bazı yöntemler hiçbir işe yaramıyor. Ancak birazdan anlatacağımız yöntemler ile birlikte, çamaşırlarınızı kardan daha beyaz hale getirebileceksiniz. Bu yazımızda sizlere, çamaşırları yıkarken uygulamanız gereken bazı yöntemlerden bahsettik.

Çamaşırları beyazlatmanın sırları

Evinizde bulunan birçok farklı malzeme ile beyaz çamaşırlarınızı ilk aldığınız gündeki hallerine geri getirebilirisiniz. Bunun için uygulamanız gereken bazı taktikler mevcut. Bu taktikleri doğru ve sıralı bir şekilde uygulamanız, beyaz çamaşırları kardan daha beyaz hale getirmeniz için yeterli olacaktır. Gelin hep brilikte kıyafetlerinizi beyazlatmanın sırlarını inceleyelim.

Elma sirkesi

Beyaz çamaşırlar, bir müddet sonra gri bir hale gelmeye başlıyor. Bunun en büyük sebebi ise beyaz çamaşırları yanlış bir şekilde yıkamaktan. Çamaşır makinesine fazla deterjan koymanız, beyaz çamaşırlar üzerinde deterjan kalıntılarının kalmasına neden oluyor. Bu yüzden de beyaz çamaşırlar, zaman içerisinde grileşmeye hatta sararmaya başlıyor.

Elma sirkesi, evinizde bulundurmanız gereken joker ürünlerden bir tanesi. Çünkü elma sirkesinin içerisinde yer alan asidik maddeler, beyaz çamaşırların üzerinde yer alan gri veya sarı katmanın derinlemesine temizlenmesini sağlayacaktır. Bunun için yapmanız gereken adımlar şu şekildedir:

  • İlk önce beyaz çamaşırlarınızın yeteceği kadar suyu kaynatın. Ancak kullanmadan önce suyun tekrardan oda sıcaklığına gelmesine özen gösterin. Kıyafetleri çok sıcak sularda yıkamak, kıyafetlerin sararmasındaki en büyük etmenlerden biridir.
  • Daha sonra bu suyun içerisinde göz kararı elma sirkesi dökün. Genellikle kullandığınız suyun 5’te 1’i yeterli olacaktır.
  • Daha sonra bu suyun içerisine beyaz çamaşırlarınızı atın ve bastırarak suyu çekmesini sağlayın.
  • Beyaz çamaşırlarınızı 1 ya da 2 saat kadar bekletmeniz, bu kıyafetler üzerindeki sarı ya da beyaz katmanın ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Eğer bu adımları uygulamak için zamanınız yoksa, çamaşır makinesi içerisinde kullanacağınız yumuşatıcının içerisine bir miktar elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Bu şekilde de beyaz kıyafetlerinizin üzerinde yer alan sarı ya da gri katmanın ortadan kaybolmasını sağlayacaktır. Ayrıca elma sirkesi kullanmak, kıyafetlerinizin olduğundan çok daha yumuşak olmasını sağlar. Bu yüzden de elma sirkesini her türlü kıyafet için kullanabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Çamaşırlarınızdaki lekeleri yok eden 6 süper etkili yöntem (Kaynak: soru.com.tr)

Karbonat

Karbonat da tıpkı elma sirkesi gibi evinizde bulunması gereken joker malzemelerden biridir. Yemek yapmada ve ev temizliğinde kullanılabilen karbonat, aynı şekilde beyaz çamaşırlar üzerinde yer alan gri ve sarı katmanları ortadan kaldırabilmek için kullanılabilir. Bunun için yapmanız gerekenler ise oldukça basit.

Eğer çamaşırlarınızı çamaşır makinesi ile yıkayacaksanız, kullanacağınız çamaşır deterjanının üzerine bir miktar karbonat ekleyin. Yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar karbonat kullanmak, beyaz çamaşırlar üzerindeki sararmaların ortadan kaldırımasında yardımcı olacaktır.

Çamaşır suyu

Çamaşır suyu, çok güçlü kimyasal maddeler barındırmaktadır. Bu yüzden de çamaşır suyu kullanırken dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca çamaşır suyu gibi güçlü ağartıcı ürünleri, sadece beyaz çamaşırları yıkamak için kullanmanız gerekmektedir. Eğer siyah veya renkli çamaşırlarda ağartıcı kullanırsanız, renk kaybı veya renk bozulması gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Çamaşır suyu ile beyaz çamaşırları temizleyebilmek için öncelikle çamaşır suyunu seyreltmeniz gerekiyor. Çamaşır suyunu ya da kullanacağınız ağartıcıyı seyreltmezseniz, kıyafetlerinizin renginde ton farklılıkları oluşabilir. Bu yüzden de kesinlikle seyreltmeniz gerekmektedir. Bir leğen içerisine su koyun ve yaklaşık yarım bardak çamaşır suyu ekleyin. Kullanacağınız suyun ılık olması yeterli olacaktır. Daha sonra ise yıkamak istediğiniz beyaz çamaşırları, bu su içerisine atın ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Sürenin sonunda ise kıyafetlerinizi çamaşır makinesinde yıkayın. Kurutma işlemini de tamamladıktan sonra, beyaz çamaşırların ilk günkü haline döndüğünü göreceksiniz.