Kıyafetler çoğu insan için özel birer üründür ve kıyafetlerimizin içinde de bazılarının ayrı bir yeri vardır. Çok sevdiğimiz kıyafetlerimize istemeden lekeler bulaştırdığımız zaman ise bu kıyafetleri bir daha giymenin mümkün olmayacağını düşünürüz. Özellikle kahve ve meyve suyu lekeleri gibi çıkması zor görünen lekeler kıyafetlerimize bulaştığı zaman bu lekeler geride izler bırakırlar. İnatçı bir leke çeşidi olan kahve lekesini çıkarmak için kullanabileceğiniz bazı pratik çözümler bulunuyor. Bu çözümler ile kahve lekesi bir dert olmaktan çıkacak.

Kahve lekesini çıkaran pratik çözümler

Kahve lekesi diğer lekelere göre daha uzun süre kalıcılık göstermesi ile bilinen leke eşitlerindendir. Kıyafetlere kahve damladığı zaman bile burada bir iz kalır ve geçesi çok zor olduğu düşünülür. Kahve lekesi kıyafetlerinize dökülen kahvelerin yıkanmasına rağmen iz bırakan ve geçtiği düşünülürken bile kendini belli eden lekelerdendir. Kahve lekesini çıkarmak için kullanacağınız deterjanlar bir sonuç getirmediğinde kaderinize teslim olmanız gerektiğini düşünseniz de, artık canınızın sıkılmasına gerek yok. Çok zor çıktığı düşünülen kahve lekesini bazı püf noktaları bilerek kısa sürede çıkarabilirsiniz. İşte kahve lekesinden eser bırakmayan pratik çözümler:

Sirkeli su

Sirke yüksek asidik içeriği sayesinde güçlü bir temizlik ürünüdür. Ev temizliğinde sıkça tercih edilen bir yöntem olan sirkenin kıyafetlerde kullanılması kahve lekesi ve meyve suyu lekesi gibi inatçı lekelerin çıkarılmasını sağlar. Sirkenin kıyafetlerde kullanılması için tavsiye edilen kullanım şekli ise sirkeli su hazırlamaktır. Kıyafetlerinizdeki kahve lekelerini temizlemek için ilk olarak eşit miktarda su ve sirkeyi bir kap içerisinde karıştırın. Daha sonra bu karışımı kahve lekesi olan bölgeye dökün ve 2 dakika kadar bekleyin. Sonrasında bir nemli bez alarak lekeli bölgeyi iyice ovalamaya başlayın. Aşınan lekenin kolayca çıktığını göreceksiniz.

Maden suyu

Maden suları içerisinde doğal mineraller barındırdığı için bazı durumlarda temizlik malzemeleri olarak da tercih edilebilirler. Maden suyu le kıyafetlerinizdeki, halınızdaki ya da mobilyalarınızdaki kahve lekelerini kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Kahve lekesini çıkarmak için maden suyu tercih edeceklerin yapması gereken ilk şey kahve lekesi olan bölgeye bir miktar maden suyu dökmek ve 10 dakika kadar beklemek. Ardından bu bölgeyi nemli bir bez ile bastırarak silebilir, lekeyi kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Bu yöntem pek çok kumaşta işe yaradığı bilinen yöntemdir.

İLGİLİ MAKALE  Kahve lekesi nasıl çıkar? (Kaynak: izlehaber.com)

Karbonat

Hem mutfaklarda hem de temizlik konusunda kullanılan karbonat, cilt bakımından kıyafet temizliğine kadar her alanda kolaylık sağlayan güçlü ürünlerden biridir. Kullanımı ile tam bir temizlik sağlayan karbonat ile kahve lekelerini dakikalar içerisinde geçirmek mümkündür. Karbonatın yapısındaki sodyum bikarbonat bileşeni aşındırıcı ve açıcı bir maddedir ve bu da temizlikte kolaylık sağlar. Karbonat ile kahve lekelerini çıkarmak için ilk olarak lekeli bölgeyi ılık su ile ıslatın ve daha sonra lekenin büyüklüğüne göre karbonatı lekeli bölgeye serpiştirin. Karbonatı bolca kullanabilirsiniz, bir zararı yoktur. Bir süre bekledikten sonra bölgeyi bir süngerin sert kısmı ile silerek lekeyi çıkarabilirsiniz.

Tuz

Daha nadir bir temizlik kullanımı olsa da, tuz iyotlu yapısı ile güçlü temizlik malzemeleri arasında yer almaktadır. Belirli alanlarda kullanımı ile tam bir temizlik sağlayan tuzu kahve lekesi gibi inatçı lekeleri geçirmek için de kullanabilirsiniz. Kahve lekesinden kurtulmak için lekenin olduğu bölgeye bolca tuz dökün ve parmaklarınız ile lekeli bölgeye tuzu yayın. Ardından yaklaşık olarak 15 dakika tuzun ekeli bölgeye etki etmesi için bekleyin. Daha sonra ıslak bir bez ile bu bölgeyi silerek lekeyi çıkarabilirsiniz. Tuz kullanımı esnasında lekeli bölgeyi ılık su ile ıslatarak tuzun daha hızlı etki etmesini de sağlayabilirsiniz.