Hemen hemen herkesin günlük olarak tükettiği ve beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasından, sindirim sisteminin düzenlenmesine kadar pek çok konuda kişiye sağlık depolayan kahve içerken kahvenin üzerine dökülmesi büyük bir trajedidir. Zor ve inatçı gibi görülen kahve lekesi, bulunduğunu yüzeyden hiç çıkmayacakmış gibi görünse de esasında doğru bileşenlerle kahve lekesini yüzeyden kolaylıkla çıkarmak mümkündür. Kahve lekesini, yüzeyi deforme etmeden nasıl çıkarabiliriz ve bunu için hangi bileşenlerin kullanılması gerekir? İşte inatçı kahve lekelerini çıkarmanın mucizevi yöntemleri!

İnatçı kahve lekesi yüzeyden nasıl temizlenir?

Günlük olarak tükettiğimiz kahvenin kişinin dalgınlığına gelerek dökülmesi tüm günün kötü geçmesine neden olan etmenler arasında görülür. Esasında bu yanlış edinilen bir bilgidir. Zor bir leke gibi görülen kahve lekesini temizlemek için uygun temizleme yöntemlerinin uygulanması, lekelerin yüzeyden kolaylıkla temizlenmesini sağlamaktadır. Yüzeyde bulunan kahve lekelerini çıkarmak için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz;

Çamaşır deterjanı ile kahve lekesinden kurtulun

Yüzeye dökülen kahve lekesi herkesin korkulu rüyası olarak görülse de yapılması gereken birkaç pratik eylemle lekenin yüzeyden kolaylıkla çıkmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin halı üzerine dökülen kahve lekesine anında müdahale edilmezse, sonradan silinse dahi halı yüzeyinde sarı lekelenmelerin kaldığını gözlemlemek mümkün. Halı yüzeyine dökülen kahve lekesini derinlemesine temizlemek için lekenin bulunduğu yüzeyi direkt olarak çamaşır deterjanı ile temizlemek gerekir. Lekenin bulunduğu yüzeyi dilerseniz bulaşık deterjanı dilerseniz de çamaşır deterjanı ile silme işlemine başlayabilirsiniz. Eğer halı yada herhangi bir yüzeydeki kahve lekesi kuruduysa o noktada ilk olarak nemli bir bezle lekenin bulunduğu bölgeyi ıslatın ardından lekenin üzerine deterjanı dökün ve iyice yayın. Yayma işlemini tamamladıktan sonra yaklaşık 15 dakika kadar deterjanı bekletin. Bekleme işleminin ardından dairesel hareketlerle lekeli bölgeyi ovalamaya başlayın. Bu işlemi uyguladıktan sonra lekenin yüzden kolaylıkla çıktığını gözlemleyeceksiniz. Eğer ilk işlemde leke yüzeyden arınmıyorsa o noktada bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Her derde deva karbonat

Pek çok lekenin ve yüzeylerdeki kirlerin bir numaralı düşmanı olan karbonat, dökülen kahve lekesinin de çıkmasını sağlıyor. Koltukta, halıda ya da herhangi bir yüzeye dökülen kahve lekesi gözünüzde büyüyorsa o noktada kahve lekesini karbonatla temizleyebilirsiniz. İlk olarak kahve dökülen bölgeyi bir miktar nemlendirin ardından kahve lekesinin büyüklüğüne göre karbonat serpin. Karbonatın bolca olmasından korkmayın. Karbonatı güzelce lekeli bölgeye sürdükten sonra, 15 dakika kadar karbonatı bekletin. Beklemenin ardından lekeli bölgeyi güzelce ovun. Kahve lekesinin yüzeyden çıktığını gözlemleyeceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  Yastıklarınızdan sarı lekeler çıkmıyor diye üzülmeyin! İşte yastıklarını 'pamuk beyazlığına' getiren sihirli karışım

Kahve lekenizi sirkeli su ile çıkarın

Halı ya da farklı bir bölgeye dökülen kahve lekenizi sirkeli su yöntemiyle kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Yüzeyde kurumuş kahve lekesini derinlemesine temizlemek ve tüm lekelerden kolaylıkla kurtulmak için sirkeli su yöntemini kullanabilirsiniz. Sirkeli su yöntemi için bir kasenin içerisinde sirke ve bir miktar suyu alın ve güzelce karıştırın. Karıştırma işlemi bittikten sonra kahve lekesinin bulunduğu bölgeye sirkeli su karışımını dökün. Lekeli bölgenin üzerine döktüğünüz sirkeli suyu leke üzerinde bir miktar bekletin. Bekletme işleminin ardından ılık bir bez yardımıyla kahve lekesinin bulunduğu bölgeyi güzelce ovarak silin. Bu yöntem sayesinde kurumuş kahve lekelerinin yüzeyden kolaylıkla çıktığını gözlemleyecek ve mevcut olan lekenin tüm izlerinden arındığını göreceksiniz. Dikkat etmeniz gereken husus sirkeli su karışımı sürdükten sonra beklemeniz gereken süre ve silmek için kullandığınız bezin cinsi. Pamuklu ve beyaz bir bez yardımıyla kahve lekesinin bulunduğu yüzeyi temizlemeniz yüzeyden lekenin çok daha kolay çıkmasını sağlarken, yüzeyin deforme olmasının da önüne geçmektedir.

Video: DOĞAL YÖNTEMLE HALIDAN ÇAY KAHVE LEKESİ ÇIKARMA!! HALIDAKİ İNATÇI LEKELER – HALI TEMİZLİĞİ