Yaz aylarının gelmesi ile birlikte kavun ve karpuz alma istekleri de tavan yapmış durumda. Yıllardır keyifle tükettiğimiz yaz meyveleri olan kavun ve karpuzların ise satın alınması hakkında yıllardır var olan ve babalar arasında paylaşılarak dışarıya asla verilmeyen bazı bilgiler var. Doğru bir kavun ve karpuz seçmek adına kullanabileceğiniz, yavaş yavaş öğrenilmeye ve keyifle yediğimiz bu yaz meyvelerini ilk kestiğimizde yaşadığımız hüsranı artık geride bırakmaya yarayacak olan püf noktalar hakkında her şeyi bu yazımızda derledik.

Kavun ve karpuzun iyisini seçmek

Doğru kavun ve karpuz seçmek özellikle bu günlerde aşırı oldu çünkü fiyatlarına gelen zamlar ile her an yeni bir kavun ya da karpuz almak zorlaştı. Bu nedenle de belirli tüyolar paylaşılmalı, keyifle yediğimiz yaz meyvelerini tüketirken kelek çıkan karpuzlar gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmamalıyız. İşte kavun ve karpuzun iyisini seçmek adına kullanabileceğiniz püf noktalar:

Kavunun iyisini seçmek

Kavun sulu sulu ve şekerli tadı ile doyamadan tükettiğimiz yaz meyveleri arasında yer alır. Fakat yanlış seçim yaptığınızda içi bozulmaya başlamış ya da henüz tam olgunlaşmamış olan kavunları seçmiş olursunuz. Ustalıkla incelediğiniz kavunları eve getirip kestiğinizde hüsran yaşamamak adına işte kavun seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar:

  • Kavunları seçerken kafa kısmı olarak nitelendirilen sapların olmadığı kısmını çevirin ve burnunuzu yaklaştırarak koklayın. burada yer alan koku içinizi açacak taze bir koku olmalı ve kavunun kokusunu net olarak alabilmelisiniz. Daha yeşillik havası veren bir koku var ise henüz olgunlaşmamış, daha şekerli bir koku var ise kavunun içi geçmiş demektir.
  • Kavun seçerken aynı zamanda sapına da dikkat edebilirsiniz. Sapı kurumuş ve sararmış olan kavunlar daha uzun süre beklemiş olanlardır ve muhtemelen açtığınızda fazlaca şekerlenmiş olacaktır. Bunun yerine sapı kopmayan ve hala kurumamış olan kavunları tercih etmelisiniz.
  • Kavunu ellediğiniz zaman dış yapısı yumuşak duruyor ise kavun çok yumuşamış ve muhtemelen içi geçmiş bir kavun olacaktır. bunun yerine daha sert yapısı olan fakat odun sertliğinde olmayan kavunları tercih edin.
İLGİLİ MAKALE  Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuz bu şekilde tüketilince kilo verdiriyor. 1 haftada 3 kilo garanti!

Karpuzun iyisini seçmek

Karpuz seçerken de yapılan bazı yanlışlar var ki, kıpkırmızı ve ortadan ikiye yarıldığında sesinden bile anlaşılacak kadar taze olan karpuzlar yerine beyaz içi ile olmamış karpuzlar ya da şekerlenmiş yapısıyla çoktan bozulmaya yüz tutumu olanları seçmemize neden oluyorlar. bu gibi sonlar ile karşılaşmamak adına işte karpuz seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar:

  • Karpuz seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri sesidir. Ancak çoğu kişi karpuzun sesini yanlış şekilde almaya çalışır. Avuç içiniz ile değil, orta parmağınızın eklem kısmı ile kapı tıklatır gibi karpuza vurun. Bu ses tok bir yapıda ise karpuzu alabilirsiniz, taze ve sulu çıkacaktır.
  • Aynı zamanda tıpkı kavun seçerken olduğu gibi karpuzun da sap kısmı tazeliği hakkında bilgi verir. Burada tek fark taze karpuzların sap kısımlarının koyu yeşile yakın bir renkte olmasıdır.
  • Karpuzların taze olup olmadığını aynı zamanda gövdelerindeki çizgilerden de anlayabilirsiniz. Daha taze olan karpuzların çizgileri daha geniş ve daha koyu bir yeşil renge sahiptir. Karpuz ne kadar taze ise dış kabuğunun rengi de o kadar koyu yeşildir.
  • Karpuzların aynı zamanda gövde kısmında çizgilere dikkat ederken bir unsur daha dikkate almalısınız. En taze ve lezzetli karpuzların koyu yeşil çizgilerine rağmen göbek kısımlarında bir sarı yapı olur. Güneşin direkt olarak vurduğu bu belirli bir kısım sararmış ve çizgileri beyazlamıştır. Çok büyük bir alana tesir etmemiş ve el yapınızın yarısı kadar olan sarılık alanı bulunan karpuzları tercih edebilirsiniz.