Gün içerisinde bazen istemediğimiz olaylar başımızda gelmektedir. Bunların başında inatçı lekeler yer almaktadır. Günün koşuşturmasında istem dışı gerçekleşen bu lekeler çoğu zaman kolay kolay çıkmamakta ve bulaştığı kıyafeti, halıyı ve ya herhangi bir maddeyi tahriş etmektedir. İnsanlar bu durumdan kurtulmak için bir sürü pahalı kimyasallar kullanmaktadır. Bu durum hem sağlığı tehlikeye atmakta hem de pahalı ürünler alınarak ekonomik koşullar zorlanmaktadır. Kimi insanlar kuru temizleyiciye para ödeyerek bu durumdan kurtulma yolunu seçmektedir. Sağlığın çok önemli olduğu günümüz koşullarında çoğu insan maalesef kimyasallar kullanarak temizlik yapma yoluna gitmektedir. Üstelik maddi bir külfeti vardır.

Evde daha sağlıklı, pratik ve ekonomik yollarla inatçı lekeleri gidermek mümkündür. Üstelik tamamen doğal ve maliyeti az olduğu için ne insan sağlığına zararı vardır nede çok büyük bir külfet gerektirmektedir. Bu doğal yöntemlerin uygulanması da oldukça kolaydır. İşte evde pratik yollarla inatçı lekelerden kurtulma yolları;

Tuz kullanmak;

Tuzun lekeleri giderme ve temizleme özelliğini çoğu insan bilmemektedir. Genellikle hep yemeklerde kullanıldığı için sadece oraya odaklanılmaktadır. Ancak tuzun çok inatçı lekeleri bile temizlediği görülmüştür. Üstelik yapması da çok pratik ve kolaydır. Özellikle kumaşlara, halılara, kıyafetlere hızlıca nüfuz eden sıvı lekeler (yağ, ter lekeleri gibi) varsa tuz bunun için çok ideal bir yöntem olacaktır. Öncelikle soğuk suya bol miktarda tuz konulur. Tuz eklendikten sonra su iyice karıştırılır ve tuzun erimesi sağlanır. Ardından da lekeli olan kıyafet ve ya kumaş bu tuzlu suyun içine konulur. Yaklaşık olarak 2 saat kadar bekleyen kıyafetten en inatçı lekeler bile temizlenmektedir. Üstelik leke giderken kumaşın hiçbir yeri tahriş olmamaktadır.

Nişasta kullanmak;

Bazı kıyafetler hassas oldukları için ve çabuk yıpranabildikleri için özel bir yıkama istemektedirler. Özellikle ipek gibi kumaşlar bu kategoriye girmektedir. Bu tür kumaşlara bulaşan lekeleri gidermede en doğal yöntem mısır nişastası kullanmak olacaktır. Lekenin tam üstüne ortalama 20 dakika kadar nişastayı beklettikten sonra bir diş fırçası yardımıyla nişastanın iyice kumaşa nüfuz etmesini sağlayın. Ardından nişasta temizlenir ve kumaş makineye atılır. Böylece lekeyi gidermiş ve kumaşa zarar vermemiş olursunuz.

İLGİLİ MAKALE  Kahve lekesi nasıl çıkar? Dökülen kahve lekesini çıkarmanın pratik yöntemleri

Limon kullanmak;

Limon da tıpkı tuz gibi çok güçlü bir leke gidericidir. Üstelik çok ucuz ve doğal olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Kıyafetlere bulaşan zor ve inatçı lekelerin çözülmesinde limon suyu çok önemli rol oynamaktadır. Lekeye biraz limon suyu bırakıldığında lekenin etkisi giderek azalır ve çözünür. Bu sayede makineye atılan kıyafetlerin daha temiz ve lekesiz çıkması sağlanmaktadır. Bunun yanında limonu ikiye bölüp direk lekenin üstüne biraz sürülüp ovalanırsa leke kısa zamanda yok olur.

Süt kullanmak;

Kulağa oldukça tuhaf ve şaşırtıcı gelebilmektedir. Anca süt sadece yemeklerde ve ya buna benzer yerlerde kullanılan bir malzeme değildir. Sütün temizleme özelliğini insanların çok büyük bir kısmı bilmemektedir. Özellikle mürekkep ve çikolata lekelerini gidermede çok etkili sonuçlar vermektedir. Lekeli kısım bir gece boyunca sütün içinde bekletilir. Ardından da makineye atılır. Bu sayede en inatçı lekelerin bile çözülüp gittiğini göreceksiniz.

Video: Zor çıkan Lekeleri bir dakikada basit ve kolayca çıkartın