Birçok leke ve bakteriyle mücadele eden çamaşır suyu zorlu kirlerin düşmanı olurken, halı ya da kıyafetlere sıçramasının ardından yüzeylerin rengini değiştirerek farklı reaksiyonlarla kaşı karşıya kalınmasını sağlar. Çamaşır suyuna maruz kalmış halı ya da kıyafetten çamaşır suyu lekesini çıkarmak pek çok insan için imkanız görünürken, tüm bu eşyaların çöpe gitmesiyle son bulunur. Esasında bu oldukça yanlış bir durumdur. Halı ya da kıyafet başta olmak üzere başka yüzeylere sıçrayan, bulaşan çamaşır suyu lekesini doğru malzemelerle çıkarmak mümkün. Peki halı ya da kıyafete sıçrayan çamaşır suyu lekesi bu yüzeylerden nasıl çıkar? Konuya dair tüm detayları haberimizden öğrenebilirsiniz…

Çamaşır suyu lekesini çıkarmak mümkün mü?

Pek çok insan çamaşır suyunun kumaş gibi yüzeylerle temas etmesinden sonra oluşan renk değişikliğinin çıkmayacağı yönünde bir düşünceye kapılır. Oysaki bu düşünce tamamiyle yıllardan süregelen yanlış bir bilgi aktarımıdır. Doğru malzemeler kullanarak, halı ya da kıyafette bulunan çamaşır suyu lekesini çıkarmak mümkündür. Çamaşır suyu lekesine maruz kalındığında üzülerek o kıyafeti atmak yerine, farklı yöntemler denemek, deneyerek çamaşır suyu lekelerinden kurtulmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar?

Yıllardan beri inanılan çamaşır suyu lekesi çıkmaz yönündeki tez tamamıyla çürütülmüştür. Düşünülenin aksine çamaşır suyu lekesini yüzeyler çıkarmak oldukça kolaydır, sadece doğru malzeme ve doğru yöntem kullanılması gerekir. Herhangi bir zorluk çekmeden, çamaşır suyu lekelerinden kolaylıkla arınmak pek çok kişinin bilmediği bir durum olurken gönüllerin feraha kavuşmasını da sağlayacaktır. Çamaşır suyu lekesini yüzeylerden temizlerken ekstra bir çaba sarf etmeden, sadece bir gece doğru malzeme ile suda bekletmeniz yeterli olacaktır. Bilhassa internet ortamında aratılan konular arasında yer alan halı üzerinde ya da kıyafete sıçrayan çamaşır suyunun nasıl çıkacağına yönelik olan aratmaların sonucunu bu haberde okuyarak öğrenebilirisiniz. Aşağıda bulunan yöntemleri, sırasıyla uygulayarak halı ya da kıyafetinize sıçrayan çamaşır suyu lekelerinden arınabilirsiniz. İşte çamaşır suyu lekelerine dair muhteşem çözümler…

Gerekli olan malzemeler;

  • Pamuk
  • Metil Alkol

Yapılışı;

Bir kabın içerisine metil alkolden biraz dökün ve akabinde pamuk ile metil alkolden alın. Çamaşır suyu bulunan kıyafet ya da halının üzerine metil alkole bulanmış pamuğu çamaşır suyu lekesinin üzerine koyun. Bu şekilde bir gece kadar bekleyin ve ertesi gün çamaşır suyu lekesi bulunan yüzeyin temizlendiğini göreceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  Elinizi kesinlikle çamaşır suyu ile yıkamayın (Kaynak: izlehaber.com)

Kıyafete ya da halıya dökülen çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar?

Kadın erkek fark etmeksizin evde kendi temizliğini yapan pek çok insanın korkulu rüyalarından bir tanesi yüzeye değen çamaşır suyu lekesidir. Kıyafete ya da halıya dökülen çamaşır suyunun oluşturduğu lekenin çıkmayacağını düşünen birçok insan, yüzeye çamaşır suyu değen eşyalarından vazgeçmesine neden olmuştur. Oysaki bu yanlış edinilen bir bilgidir. Yüzeye değen çamaşır suyunu çıkarmak esasında mümkündür. Piyasa da satışa sürülen herhangi bir yüzeyde bulunan çamaşır suyu leke çıkarıcısı olmasa dahi evde kendi yöntemlerinizle halı ya da kıyafete sıçrayan çamaşır suyu lekesinden kurtulmanız mümkün. Üstelik herhangi bir efor sarf etmenize gerek kalmadan bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Sadece metil alkol ve biraz da pamuk yardımıyla, sevdiğiniz eşyalara bulaşan çamaşır suyu lekelerinden kolaylıkla kurtulmanız mümkün.

İzleyin: ÇAMAŞIR SUYU LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Bir gece de çamaşır suyu lekesinden kurtulmanız mümkünken, bu işlemi uygularken dikkat etmeniz gereken belli başlı hususlar da bulunmaktadır. Yüzeylerde bulunan çamaşır suyu lekesini çıkarmak için kullandığınız metil alkolü, yüzey üzerine uygularken kesinlike göz temasından kaçınmalı ve uzun süre kesinlikle solumamanız gerekir. Çamaşır suyu gibi bir çeşit kimyasal olan metil alkol kullanımında elinize eldiven giymenizde de fayda vardır. Aksi durumlarda metil alkol cildinizin tahriş olmasına neden olabilir. Tüm hususları dikkate alarak, halı ya da kıyafetinizde bulunan çamaşır suyu lekelerinden kolaylıkla kurtulmanız mümkün.