Göz sağlığı sorunu yaşayan bireylerin çoğu gözlük kullanır. Gözlük kullanımında ise dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Gözlük kullanan bireyler yanlış bir temizleme yöntemi tercih ettiklerinde daha net görmelerine yardımcı olan gözlükler çizikler ve aşınmalar ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu gibi çizik ve aşınmaların meydan gelmesi net şekilde görmelerini engelleyeceği için gözlük kullanan bireyler gözlük camlarını temizleme konusunda bazı püf noktalara dikkat etmelidir.

Gözlük camı temizlerken dikkat

Gözlük camı diğer camlar gibi temizlenmez. Gözlük camlarını temizlerken yapılan en büyük yanlış da bu optik camları pimapenli pencere camlarına benzetmek ve o şekilde temizlemektir. Gözlük camları gözlerimize uyumlu olmaları ve daha net görmemizi sağlamak için özel malzemelerden yapılırlar. Bu da demektir ki gözlük camı temizlerken herhangi bir temizlik malzemesi kullanmak gözlük camına zarar verecektir. Gözlük camı temizlerken özellikle kolonya gibi malzemelerin kullanılması gözlüklerde çiziklerin oluşmasına yol açabilir. Bu nedenle gözlük camları için genel olarak bir temizleme spreyi verilir. Eğer spreyiniz yoksa gözlük camlarını belirli aralıklar ile temizlemek adına gözlük camı temizlemenin püf noktalarını öğrenebilirsiniz. İşte gözlük amı temizlemenin püf noktaları:

Gözlük camlarına kolonya sürmeyin

Gözlük camlarını temizlerken en çok yapılan yanlış kolonya kullanmaktır. Kolonya gözlük camlarında belirli bir süre sonra aşınmalara yol açacağı için gözlük camlarında kolonya kullanmak tavsiye edilme. İçerisindeki asit yapısı nedeni ile kolonya camları aşındırır ve net görmek yerine buğusu bir görünüme neden olur. Bunun yerine saf su ile temizleyip kurumasını bekleyebilirsiniz.

Peçete kullanmayın

Kağıt havlu ve peçetelerin gözlük camlarının temizliğinde kullanılması yanlış yapılan bir başka durum. Peçete ve kağıt havlular yapıları nedeni ile gözlük camlarında çiziklerin oluşmasına yol açıyor. Gözlük camı temizlerken kullanılması gereken bezler mikro fiber beler olmalıdır. Gözlük alındığı zaman yanında verilen bezler bu iş için yeterli olacaktır. Ancak yeterli olmayacağı durumlarda pürüzsüz mikro fiber bezler ile temizlik yapılabilir.

Sık sık temizlemeyi unutmayın

Daha temiz bir gözlük camı görünümü için gözlük camlarınızı sık sık temizlemeyi ihmal etmeyin. Kolaylıkla kir kapabilen yapısı olan gözlük camları elleriniz le dokunduğunuz zaman hemen kirlenir ve buğulanır. Bu nedenle gözlük bezlerinizi yanınızda taşımanız ve sürekli olarak gözlük camını silmeniz daha sağlıklı bir görüntü sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Duşakabindeki lekeler kabusunuz olmasın! Pırıl pırıl parlayan 'duşakabin' temizliği

Karbonat ve sıvı sabun

Gözlük camlarını temizlemek için su yeterli olmuyorsa ev  içerisinde gözlük camı temizlemek adına kendinize bir sıvı hazırlayabilirsiniz. bunun için az miktarda sıvı sabun ve karbonatı bir kapta karıştırın. Daha sonra bu karışım üzerine yarım çay bardağı kadar su ekleyin. bu karışıma bir mikro fiber bez batırıp bez ile gözlük camlarınızı silin. son olarak gözlüklerinizi durulayın ve bir başka  mikro fiber bez ile kurulayın. Bu yöntem gözlük camlarını temizlerken kullanabilirsiniz ancak sürekli kullanmamakta fayda olacaktır.

Ufak çizikler için bebek şampuanı

Bebek şampuanı normal şampuana göre daha basit bir kimyasal olduğu için bebek şampuanı le bazı ürünlerin temizliğin sağlamak mümkündür. Bebek şampuanı kullanarak gözlük camlarınızı temizleyebilir ve hatta üzerinde oluşan bazı küçük çiziklerden kurtulabilirsiniz. Gözlük camındaki çizikler için bebek şampuanı kullanmak isteyenler direkt olarak bir sabun gibi gözlük camına bebek şampuanı döküp bu şekilde temizleyebilirler. Ayrıca bilinene bir aşınma ya da çizilme etkisi olmaz.