Her evde bulunması gereken ve tüm kıyafetlerimizin daha düzenli görünmesi için kullandığımız ütülerimiz her ne kadar basit bir kullanım şekli ve mekanizması olsa da, zaman zaman temizlenmesi gereken ürünlerdir. Bir çamaşır makinesi ya da bulaşık makinesi kadar yoğun çalışmaması sebebi ile bazen gözümüzden kaçan ütülerimizin bakımını ihmal ettiğimizde ise kireçlenmeler başlar. Sürekli olarak su ile buhar sağlamasından dolayı kireçlenen ütülerinizde artık kireçten eser kalmayacak.

Kireç tutan ütüleri temizlemenin pratik yolları

Buhar özelliği olan ütülerin sürekli olarak su buharı sağlayan alt delikli kısımlarında zaman zaman kireçlenmeler meydana gelebilir Genellikle uzun süre temizlenmeyen ya da bakımı tam olarak gerçekleşmeyen  ütülerde  meydan gelen bu kireçlenmeler sonucunda ütüler düzgün şekilde çalışmamaya başlar. Yeteri kadar ısınmayan ya da haddinden fazla ısınarak bozulmalara sebep olan ütüleri çöpe atmak ve yenisini almaya kalkmak yerine öncelikle ütünüzde neyin yanlış olduğunu ve nasıl düzeleceğin öğrenmek yararlı olabilir. Çoğu zaman ütülerde bozulmaların ana sebebi eğer iç mekanizmasından kaynaklı değilse kireçlenen yüzeylerinden kaynaklıdır. Alt kısımda bulunan ve kıyafetleri düzleştirmeye yarayan metal kısımlarda meydana gelen kireçlenmeleri temizleyerek ütülerinizin eskisinden bile iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz. İşte kireçlenmiş ütüleri temizlemenin en pratik yolları:

Limon ve karbonat

Ütülerde meydana gelen kireçlenmeleri temizlemenin en sağlıklı ve doğal yollarından biri limon ve karbonat ile temizlemektir. İkisi de temizlik alanında güçlü yardımcılar olan limon ile karbonatın karışımı ütülerde kireçlenmenin önüne geçmeyi de kolaylaştırıyor. Asitli yağısı ile limon kireçleri sökerken, sodyum bikarbonat içerikli karbonat da temizliği tamamlıyor. Bu yöntemi kullanarak ütülerinizdeki kireçleri temizlemek için ilk olarak ütülerin alt kısmındaki delikleri kürdan yardımı ile açın. bu deliklere karbonat serpiştirin. Karbonatı serpiştirdikten sonra ütünün alt kısmına bir yarım limonun kesilmiş kısmı ı sürün. Ardından fişini çekin ve temizlenmesini bekleyin. Bu yöntemi aynı zamanda ütü içerisindeki kireçleri temizlemek için su olarak da kullanabilirsiniz. Bir yarım limonun suyu ile 1 çay kaşığı karbonatı karıştırın ve ütünün içerisindeki su haznesine dökün. Su ile karıştırdığınız bu karışım ile ütü temizliği yapabilirsiniz.

Beyaz sirke

Beyaz sirke

Ütü temizliğini tamamlamak için evin her köşesinde kullanılabilen beyaz sirkeyi de kullanabilirsiniz. Beyaz sirke ile ütü temizliğini ayda bir kez yaparak ütülerinizin sürekli temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Beyaz sirkeye bir bezi batırın ve bu bezi ütünün alt tabanına sürün. Deliklerden çeri sirke geçtiğinden emin olduktan sonra bir süre bekleyin ve son olarak kuru bir bezle ütünün alt tabanını tekrar silin. Bu şekilde beyaz sirke ile ütüleri temizleyebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Koltuklarınızı tertemiz yapmak için püf noktaları. Koltuk silerken 'hangi malzemeler' kullanılmalıdır?

Limon tuzu

Limon kadar güçlü bir temizlik malzemesi olan limon tuzunu kullanarak ütüleri temizlemek ise en basit yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkar. Limon tuzu içerdiği limonen ve asidik yapı sayesinde güçlü bir temizleyicidir. Limon tuzunu bir bardak sıcak su içerisine koyun ve iyice karıştırın. Ardından tamamen çözüldükten sonra bu suyu ütünün su haznesine ekleyerek yüksek derecede çalıştırın. Bu yöntem kireçlerin sökülmesin sağlayacaktır. Su buharı püskürterek daha hızlı temizlenmesini sağlayın.

Sirke ruhu

Sirke gibi sirke ruhu da ütü temizliğinde kullanılabilecek önemli temizlik ürünlerinden biridir. Sirke ruhu ile ütü temizliği gerçekleştirmek için eşit miktarda su ile sirke ruhunu bir kapta karıştırın ve sirke ruhunun çözelti olmasını sağlayın. Ardından bu karışımı ütü haznesine dökün ve ütüyü çalıştırın. Bir süre içerisinde kireçler temizlenecek. Kireçler temizlendikten sonra ütüyü fişten çıkarın ve ütünün alt tabanını bir nemli bez ile silerek temizliği tamamlayın.