Elektrik faturalarına gelen zamlardan sonra tüketici ne yapacağını şaşırdı. Elektriğe gelen zamlardan sonra çeşitli tasarruf yöntemleri arayan tüketici, geçmişte kalan birçok yöntem tekrar anımsanmaya başlandı. Uzmanlar, gelen zamlardan sonra nasıl elektrikle tasarruf edebileceğinin sırrını açıkladı. İşte o kimsenin bilmediği sihirli elektrik tasarruf yöntemleri…

Bu uygulama sayesinde elektrik faturasını %14 düşürmenin yöntemi bulundu!

İstanbul Ticaret Odası Ücretliler Geçinme Endeksi’nde kaydedilen bilgilere göre, 242 ürün arasında Ocak ayı itibariyle fiyatı en çok artan yüzde 90 artış ile elektrik oldu.  Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı verilere göre tüketicinin en çok tükettiği ürünler arasında da ocak ayı itibariyle yüzde 70 artış ile yine elektrik oldu. Durum bu şekilde olunca da ay sonunu kara kara düşünen  tüketici elektrikle tasarruf yapmanın yollarını aramaya koyuldu.

Faturadan tasarruf yapmanın püf noktası bu haberde

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Mühendislik Fakültesi Enerji Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Fertelli’nin söylediğine göre, tasarruf etmek isteyen tüketiciler için 22.00 – 06.00 saat aralığına dikkat çekti. Bu iki saat aralığında yapılan tüketimin, elektrik sayaçlarında daha düşük okutulduğunu bildirdi. Prof. Dr. Fertelli çamaşır, bulaşık, kurutma makinesi olmak üzere çeşitli ev aletlerini 22.00-06.00 saatleri arasında kullanıldığında, yüzde 8 ila yüzde 14’lük bir tasarrufun sağlandığını söyledi. 500 kWh’ın üzerinde tüketimde bulunan tüketiciler için, üç zamanlı tarifeye geçerek elektrik kullanımlarının bir bölümünü geceye saklamaları sonucunda, normal elektrik dönemine oranla yüzde 65 daha ucuz kullanarak toplam tüketim değerlerinde faturalarında yüzde 8-14  düşüş yaşayabileceklerini söyledi.

En pahalı zaman dilimi de açıklandı: Bu saatlere dikkat!

Prof. Dr. Fertelli’nin yaptığı açıklamaya göre, elektrik faturalarında tek zamanlı ve çok zamanlı olarak iki bölüm olduğunu ve bu iki bölüme ayrı fiyat tarifesi uygulandığını söyledi. “06.00-17.00 arası gündüz dönemi, elektriğin en pahalı olduğu zaman dilimi 17.00-22.00 arası puant dönemi ve elektriğin en ucuz olduğu zaman dilimi 22.00-06.00 arası gece dönemidir” diyen Prof. Dr. Fertelli, “Bu iki farklı tarife alternatifi kullanıcılar tarafından fazla bilinmiyor. Aboneler mutlaka faturalarında yer alan tüketim değerlerini incelemeli, tüketimlerini daha çok gece zaman diliminde gerçekleştirenler ile tüketimlerinin belirli bir kısmını puant ve gündüz döneminden üç zamanlı tarifenin en avantajlı dönemi olan gece dönemine kaydırabilecek olanlar üç zamanlı tarifeyi tercih ederek önemli oranda tasarruf edebilirler” şeklinde belirtti.