Sıcak yaz gecelerinde deliksiz bir uyku ekmek ve sonraki güne çok daha enerji başlamak kış aylarında olduğundan çok daha zor bir hale gelebilir. Sıcak havalar, haşereler ve asla gelmeyen uyku gibi sorunlar ile sabaha kadar baş etmek zorunda kalanlar için de sonraki güne mutlu ve enerjik başlamak ancak bir hayal olarak kalıyor. daha çok göz altı morlukları, esnemeler ve halsizlik ile geçen günlerden kurtulmak isteyenler için derin ve kaliteli bir uykunun püf noktaları her zaman yanınızda.

Daha kaliteli bir uyku için yöntemler

Uyku kalitesi hayatın her anını etkiler ve gece uykusunu düzgün bir şekilde alamayan bireyler hem gün içerisinde kendisini daha halsiz ve durgun hisseder hem de sağlık açısından verdiği zarar ile hayatımızın tamamı etkilenmiş olur. Uyku kalitesinin düşmesi hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınızı kötü yönde etkileyecek ve bu neden ile sahip olduğunuz dengenin bozulmasına sebep olacaktır. Tüm bu sorunlar ile baş etmek zorunda kalmamak adına ise kullanabileceğiniz ve uyku kalitenizi arttıracak bazı püf noktalar ile pratik yöntemler şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Odanızın nem seviyesine dikkat edin

Odanızda nem dengesi bozulduğu zaman uyku kaliteniz düşer ve bu durum da uyuyamamanıza bile sebep olur. Bu nedenle odanızın nem kalitesini ölçmeli ve uygun çözümleri kullanmalısınız. Yaz aylarında özellikle sıcak ile birlikte nem oranı da yükselir ve buna karşı almanız gereken önlemler araştırmanız gerekir. nem oranını dengelemek adına odanıza bitkiler yerleştirebilir ve bu bitkilerin olduğu odalarda uyuyarak nem oranını dengeleyebilirsiniz. Bir bitki tercih etmek yeterli olacaktır. Palmiye bitkisi, kurdele çiçeği gibi bitkiler bu durumlarda size yardımcı olacaktır.

Limon ve karanfil haşerelerden korunmanızı sağlar

Geceleri uykunun bölünmesine neden olan sorunlardan biri de yaz atlarında haşereler ile mücadele etmek zorunda kalmaktır. Ancak haşerelerin evlerinizde çokça görülmesini engelleyecek oldukça pratik bir çözüm olarak limon ve karanfil yönteminden yararlanabilirsiniz. Bir limonun farklı noktalarına karanfil taneleri saplar ve bu hazırladığınız karanfil limon koruyucusunu odanızda başucunuza koyarak uyursanız, yaydığı koku ile haşere sorunundan kurtulmuş olursunuz. aynı zamanda bu yöntem daha sakin ve dingin uyanmanıza ve dolayısı ile gün içerisinde daha huzurlu hissetmenize katkı sağlar.

İLGİLİ MAKALE  Kesintisiz ve kaliteli bir uyku için yapmanız gerekenler. Uyku düzenininizi neler bozar? (Kaynak: soru.com.tr)

Tuz lambası kullanarak stresten kurtulun

Tuz lambaları kullanarak gün içerisinde vücudunuza biriken ve sinir sisteminizi etkileyerek alacağınız uykunun kalitesini düşüren stresten kurtulmak hem kolay hem de rahatlatıcı bir yöntemdir. Doğal tuz lambaları tercih ederek bu tuz lambaları ı hem gece lambası olarak hem de yaydığı tuz iyonları sayesinde sakinleştirici olarak kullanabilirsiniz. Sinirleriniz bu şekilde geceleri gevşer ve kaslarınızın tamamen dinlenmesini sağlamış olursunuz.

Uyumadan önce yemek yemeyin

Uyku öncesi yenilen yemekler metabolizma hızının düşmesi ile yeteri kadar öğütülemeyecek ve bu nedenle de gece boyu vücudunuz yavaş bir metabolizma hızı ile bu yemekleri sindirmek için çalışacak. Bu nedenle uykudan yaklaşık olarak 3 saat kadar öncesinden yemek yemeyi bırakmanız ve vücudunuzu uykuya hazırlamanız gerekiyor. Aynı zamanda uyumadan önce yemek yeme alışkanlığı ileride mide sorunlarının da ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Tüm bu sonuçlar ile karşılaşmamak adına en sağlıklı yol, en geç 20:00’a kadar yemek yeme işlemini tamamlamış olmak olacaktır.

Odanızı uyumadan önce havalandırın

Oda içerisinde yer alan hava partiküllerinin temizlenmesi oldukça önemlidir. Özellikle uyurken sürekli olarak düzenli nefes alışverişleriniz olacağı için uyumadan önce odanızdaki havayı değiştirmek ve taze bir havanın hakim olduğu odada uyumak hem uykuya dalmayı hem de deliksiz bir uykuyu destekleyecektir. Uyku kaliteniz uyurken nefes kontrolünüz ile de ilişkilidir.