Ebeveynliğin sorumlulukları içinde kaybolmak o kadar kolay ki, yolculuğun tadını çıkarmayı unutuyoruz! Çocukların aynı sıkıcı rutinden kurtulabilmeleri için birkaç öneri hazırladık. Çocuğunuzla evde daha pozitif ve eğlenceli vakit geçirmek için deneyin, farkı göreceksiniz.

Kimin en hızlı şekilde giyineceği konusunda yarışın

Çocuklarınıza hızlı bir şekilde uyanmaları ve hazırlanmaları için tekrar tekrar odalarına gitmek yerine, onları oyunla motive edebilirsiniz. Kim önce giyinip kahvaltı masasına oturursa anında ödülünü alırsa motivasyon daha da artar. Gerçi hiç ödül koymasanız bile çocuklar için kazanış olmanın mutluluğu bile yeterli olacaktır.

Mutlu müzikler açın

Çocuklardan erken uyanın ve onlar uyanmadan güne hazır olun. Sizin güne başlamaya hazır haliniz onları da motive edecektir. Sevdikleri yumuşak ama hareketli şarkılar açın. Online listelerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca yumuşak tonda sohbet başlatmak da yumuşak geçişli bir uyanma için altın anahtar. Unutmayın güne nasıl başlarsa bütün gün ruh hali öyle olacak.

İzleyin: Çocuklarla Kaliteli Vakit Geçirmek İçin Neler Yapılmalı?

Güne sporla başlayın

Kolaylıkla online bulabileceğiniz yoga egzersizleriyle güne başlamak ikinizin de vücudunda mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar. Hangi egzersizi yapacağınıza birlikte karar vermeniz duygusal bağınızı da güçlendirecektir.

Bir program oluşturun

Çocuğunuzla birlikte bir çizelge hazırlayın. Okula gidiyormuş gibi planlı ve programlı olursa çocuğunuz ne zaman ne yapacağını bilir ve kendini daha rahat hisseder. Böylece gün içindeki rutinlerini yerine getirdikten sonra akşamları en sevdikleri filmler cazibesini kaybetmemiş olur.

Kurabiye yapımı

Kurabiye yapımı

Kurabiye yapın

En sevdiği kurabiyenin karışımını hazırlamak, hamur yoğurmak çocuğunuzun hem zihnini çalıştıracak hem el kaslarını güçlendirecek. İstediği şekli vermesine izin verirseniz zamanla mutfağa olan ilgisinin arttığını siz de gözlemleyeceksiniz.

Ödülleri artırın

Bu süre zarfında evde kalmaktan yorulmaya başlayacaklarından dolayı isteksizlik olacaktır, bunu engellemek için iyi davranışlarını ödüllendirmeniz motivasyonunu kaybetmesini engeller. Çocuklara, sevdikleri bir kurabiyeyi yapmak, en sevdikleri aile oyununu oynamak, pasta yapmak, yeni bir film izlemek gibi seçenekler sunarak kendi ödülünü seçmesine izin verin.

İLGİLİ MAKALE  Xbox Game Pass nedir? Xbox Game Pass'teki Türkçe oyunlar

Evde çadır kurun, piknik yapın

Bahçenizde, balkonunuzda veya salonunuzun ortasında piknik yapın. Günlük rutininizdeki değişiklik, mesela bir piknik, herkes için eğlenceli olur! Çadırınızı kurun ve yere attığınız battaniyeniz üzerinde birkaç kurabiye ve sütle piknik yapın. Birlikte hayal kurun. İç dünyasında neler olduğunu anlamak için onun hayallerini dinlemek iyi bir fırsat…

Video: Üstün Dökmen ile Çocuklarla Verimli Vakit Geçirmenin Yolları

Matematik zamanı

Birlikte matematik pratikleri yapın. Yaşına uygun online uygulamaların yanında okul destekli oyunlar oynamak da etkili olacaktır. Sudoku oynayın, bu sorunlarla baş edebilmesi için farkında olmadan beynini geliştirecektir. Monopoly oynayın, bu ailece oynayacağınız oyunla duygusal bağlarınız gelişecek, ayrıca hayatı boyunca ihtiyacı olacak olan, para yönetimi konusunda önemli bilgilerin tohumunu atacak.

Okuma ve yazma önemli

Okulun sağladığı ders kitaplarını ve çocuğunuzun en sevdiği hikayeleri okumanın yanı sıra, denemeniz için harika okuma kaynakları ve fikirlerden oluşan listelerden çocuğunuzun yaşına uygun kitapları temin edip farklı hikayelerle dünyasını zenginleştirebilirsiniz. Aynı zamanda dijital olarak indirebileceğiniz ücretli ve ücretsiz portallardan da kitap temin edebilirsiniz. Ancak şu an okulun bile dijital olduğu bu süreçte ekrandan uzak olarak nesnel bir kitabı okuması, klavyede yazı yazmak yerine kalem tutarak yazı çalışması yapması çok daha verimli olur.

Sanata da zaman ayırın

Birlikte el sanatları öğrenin, yetişkinler kadar her yaştan çocuk için de zaman geçirmenin harika bir yoludur. Sanat yaparken çocuğunuzun zihni dinginleşecektir. Sadece yarım saatlik bir boyama çalışması ya da hamurla oynama, duygu ve düşüncelerini yansıtıp, yaratıcılığına büyük katkı sağlar. Boyamanın yetişkinler için de iyileştirici etkisi olduğunu unutmayın. Kendinizi bir parça dinlendirmek için siz de çocuğunuza katılıp bir sanat eseri boyayabilirsiniz.