Teknoloji çağında yetişen çocuklar bu çağ ile öyle bir adapte oldu ki standart bilgisayarlar ile yetinmelerini beklemek tabii ki hata olacaktır. Tabletler, akıllı telefonlar, bilgisayar oyunları derken sıradaki yenilik de çocuklar için üretilen akıllı saatler oldu. Peki bu akıllı saatleri doğru kullanımı ne olmalı, hangi akıllı saat daha uygun ve bu saatlerden hangisini tercih etmeliyiz?

İlk akıllı saat ve gelişimi

İlk akıllı saat 1994 yılında piyasaya sürülen Timex Datalinktir. Başlarda tek fonksiyonu bir PC ile iletişim kurarak kablosuz veri aktarımı yapmak olan akıllı saatler yılar içinde  bir çok geliştirme ile hayatımızı bir saatin normalde yapabileceğinden çok daha fazla kolaylaştırdı ve hala bu güncellemeler devam etmekte. Günümüzde ise akıllı saatler kalp ritmini ölçerek, nefes kontrolü sağlayarak, adımlarımızı takip ederek ve hatta fotoğraf çekip bildirimlerimizi ileterek bize adeta bir konfor alanı sunuyor. Ve bir yenilik daha eklenerek artık sadece bizlerin değil çocuklarımızın da hayatını kolaylaştırmamıza yardımcı oluyor.

Akıllı çocuk saatlerinin işlevleri

Pek çok akıllın çocuk saati sim kart kullanımı olmadan direkt Bluetooth bağlantısı kullanarak telefonunuza bağlanır ve bağlantıyı kullanarak ağa erişmek için telefonunuzu araç olarak alır. Her çocuk saatinin kendine ait eşsiz bir IMEI numarası bulunmaktadır. Telefonunuz üzerinden bu IMEI numarasını eşleştirerek tanımlayabilirsiniz. Bu numara genellikle saatin arka yüzüne yapıştırılmış halde bulunur ve olası bir aksilik ya da acil durum için kaydedilmesinde fayda vardır. Çocuk akıllı saatleri aynı anda birden fazla cihaz ile bağlantıda bulunabilir. Dolayısı ile hem anne hem baba aynı anda bilgilere sahip olabilir. Akıllı çocuk saatleri anlık olarak konum bilgisi verir ve bu bildirim telefonunuza ya da yönlendirme yaptığınız cihaza iletilecektir. Aynı zamanda sesli mesaj özelliği bulunmakta olup kritik durumlar için ideal denebilecek düzeydedir. Akıllı çocuk saatlerinin bir başka kritik özelliği ise tek tuşla SOS haberi verilebilmesidir. SOS özelliği tek tuşla arama sağlayarak önceden belirlediğiniz 3 numarayı ara ve bu numaralara çocuğunuzun konumunu sms ile gönderir. En ilgi çekici olanlarından biri ise Saat Çıktı özelliği. Bu özellik çocuğunuzun saati kolundan çıktığında ya da çıkarttırıldığında size bildirim göndererek haber veriyor. Sınıf Modu özelliği ise okula gönderdiğiniz çocuğunuzun sizin tarafınızdan belirlenen saatlerde siz dahil herkesin kendisi ile iletişimini engelleme imkanı sunuyor ve böylelikle çocuğunuz derste iken dikkati dağılmamış oluyor.

İLGİLİ MAKALE  Oyunun gelişim alanlarına etkisi

Tüm bunların yanı sıra tüm kontrolün siz ebeveynlerde olacağı akıllı saatlerin bir de 2G seviyesinde bir internet bağlantısı bulunuyor ve aylık 200-500 mb arasını geçmeyecek şekilde internet tüketiyor. Ayrıca SAR değerleri normal bir telefonun üçte biri kadar olduğu için daha sağlıklı sayılabiliyor.

Hangi saatleri tercih etmek daha doğru

Sizler için yaptığımız bu araştırmada önerilebilecek en iyi saat olarak Wiky Watch 4 modelini sunuyoruz. Alarm, mini oyun ve video görüşme sağlayan Wiky Watch 4, hem işinizi kolaylaştırıyor hem de çocuğunuzun sıkılmaması için ona oyunlar sunuyor. En yoğun kullanımla batarya ömrü 24 saat, standart bir kullanım trafiği ile ise 36 saat şarja ihtiyaç duymayan bu modelin şarj süresi ise 120 dakika. Şarj biçimi ise manyetik şarj istasyonu. Hem İOS hem Android ilke uyumlu çalışabilen Wiky Watch 4 modelinin SIM tipi ise nano-SIM. Dış yapısının plastik oluşu, dokunmatik ekranı ve renk seçenekleri ile bir çok açıdan ideal olduğu söylenebilir. Yine de son karar her zaman sizlerin.