Yaz mevsiminde kırmızı meyveleri tüketmenin tadı daha bir güzel olur ve bu meyveleri her gördüğümüzde alarak tüketmek isteriz. ancak burada farklı bir sorun başlar çünkü gerek sıcak havalar ve satın aldığımız anda çok miktarda almamız gibi nedenler ile çilek gibi kırmızı meyveler hızlıca bozulmaya başlar. Bozulma bir kez gerçekleşmeye başladığı anda ise geri dönüş imkansızdır. Bu nedenle öncesinde bazı püf noktaları kullanmalı ve çilek gibi kırmızı meyveler küflenmeden önlem almalıyız.

Çilekleri bozulmadan saklama yöntemleri

Çilekler gibi kırmızı meyveler taze iken leziz tüketim ürünleri olsalar da maalesef ki bu ürünler çok çabuk bozulmaktalar. Farklı pratik yöntemler kullanarak bozulmadan saklamadığınız takdirde ise çileklerinizi satın aldığınız gibi bitirmeniz gerekiyor. Yaklaşık olarak 1 gün buzdolabında beklettikten sonra yumuşadığını ve tadının ekşimeye başladığını fark ettiğiniz çilekleri daha uzun ve daha sağlıklı şekilde tüketebilmek adına kullanabileceğiniz bazı pratik saklama yöntemleri ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Buzdolabında çilek saklamak

Çileklerin buzdolabında saklanması içi su ile dolu olan bu meyvelerin tüketim ömrünü en fazla 2-3 güne kadar çıkarabilmektedir. bu nedenle çilekleri oda sıcaklığı yerine buzdolabında saklamayı tercih edecek iseniz bu süreyi arttırmak adına çilekleri plastik saklama poşetleri, kutular ya da torbalar içerisinde saklamalısınız. Ayrıca çileklerin tüketim ömrünü uzatmak adına yıkamadan saklamak önemlidir. Su ile ilk temas halinde çileklerin bozulma süreci hızlanmış olur. bu yüzden de kullanmadan hemen önce yıkamak süreci uzatacaktır. Ayrıca çileklerin taze kalmasına yardımcı olan yeşil sap kısımlarını tüketeceğiniz ana kadar koparmamak da yardımcı olacaktır.

Derin dondurucuda çilek saklamak

Çilekleri kullanım isteğinize bağlı olarak derin dondurucu içerisinde de saklayabilirsiniz. Ancak bu saklama yöntemi buzdolabında kullanacağınızdan biraz daha farklı olacaktır. Öncelikle derin dondurucuya koymadan önce çileklerinizi sirkeli suda yaklaşık olarak 10 dakika kadar bekletmek yardımcı olacaktır. Ardından temiz su ile yıkayacağınız çileklerinizin sap kısımları kesip dilimlerseniz daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olursunuz. Dondurucuya yerleştireceğiniz çilekleri bir torba ya da tepsi içerisine yerleştirebilir ve birkaç saat bu alanda beklettikten sonra saklama poşeti içerisinde buzdolabına alabilirsiniz. Bu çilekler kullanılacağı zaman ilk aldığınızdaki kadar canlı görünmeseler de tazeliği aynı olacaktır ve dilediğiniz gibi tatlılarda, içeceklerde ya da farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

Çilek

Çilek

Çilekleri güneş görmeyen yerlerde muhafaza edin

Çilekler güneş ışınları ile sürekli temasta kalmaları halinde içlerindeki su dolu yapı kurumaya başlar ve çilekler büzüşür. Taze kalmasını sağlayan bu su olmadığı zaman da çilekler çok hızlı şekilde bozulmaya uğrar. Çileklerin bozulmasını önlemek adına serin ve güneş görmeyen alanlarda muhafaza etmek oldukça önemlidir. Ayrıca çilekleri saklarken sürekli olarak yerlerin değiştirmemeye de özen gösterin. sürekli sıcaklık değişimi de çileklerin bozulma hızını arttıracaktır.

İLGİLİ MAKALE  Mevsimi gelmişken kesinlikle deneyin. Yazın 'favorisi' olacak muhteşem çilekli tart

Çilekleri teze hali ile tüketmek en önemlisi

Çileklerinizi saklarken kullanabileceğiniz pratik yöntemler her ne kadar işinize yarayacak olsa da, en taze hali ile çilek tüketmek her aman ilk seçeneğiniz olmalı. Bu neden ile satın alırken sadece kullanım miktarınızı kadar çilek almak ya da aldığınız çilekleri farklı şekillerde ve hızlı bir biçimde kullanmaya başlamak daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda bu şekilde çilekten alacağınız fayda da maksimum seviyede kalacak ve sağlıklı günler sizi bekliyor olacak.