Evimizde hemen hemen her gün çay demliyoruz. Bu çayları demlerken de masrafsız olsun diye musluk suyu kullanıyoruz. Ancak musluk suları, bildiğiniz gibi kireçli olabiliyor. Kireçli olan bu musluk suları da bir süre sonra çaydanlıklarımızın kireç tutmasına yol açıyor. Kireç tutmuş olan çaydanlıkları temizlemek ise oldukça zor bir işlem. Ancak birazdan anlatacağımız  yöntemler ile kireç tutmuş olan çaydanlıkları temizlemek çok kolay. Bu yazımızda sizlere, kireç tutmuş olan çaydanlıkları nasıl kolay bir şekilde temizleyebileceğinizi anlattık.

Çaydanlıklar neden kireç tutar?

Çaydanlıkların kireç tutması, hemen hemen herkesin başına gelmiş bir olaydır. Bu tür çaydanlıkları ise normal bir şekilde temizlemek oldukça güç olabiliyor. Çaydanlıkları kullanırken, genellikle musluk sularını tercih ediyoruz. Tercih etmiş olduğumuz musluk suları ise kireç bakımından oldukça zengin. Musluk sularını çaydanlıklar ile kaynattığımızda, sulardaki kireçler çaydanlıklarda kalıyor. Zamanla biriken bu kireçler ise kolay bir şekilde maalesef temizlenemiyor.

Kireç tutmuş olan çaydanlıkları temizleme yöntemleri

Kireç tutmuş olan çaydanlıkları temizlemek için genellikle çamaşır suyu gibi güçlü kimyasallar tercih ediliyor. Ancak bu kimyasallar insan sağlığına zararlı olduğu için, çok fazla tercih edilmemesi gerekiyor. Bu tür güçlü ağartıcaları yerine her evde bulunan ve doğal olan malzemeler kullanılabilir. Bu tür malzemeler ile evinizdeki hemen hemen her yeri temizleyebildiğiniz gibi çaydanlıklardaki kireçleri de kolaylıkla temizleyebiliyorsunuz. Gelin hep birlikte çaydanlıklardaki kireçleri hangi yöntemler ile temizleyebildiğinizi inceleyelim.

Karbonat ve limon suyu

Karbonat, evlerimizin her köşesinde kullanabileceğimiz joker bir malzemedir. Hem cilt bakımı hem yemekler ve hem de temizlikte kullanılabilen karbonat, kireç tutmuş olan çaydanlıkları temizlemek için de kullanılabilmektedir. Karbonat ile birlikte limon suyunu kullanarak, çaydanlıklarınızdaki kireçleri kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bunun için bir adet limonun suyunu sıkın ve çaydanlığınıza alın. Daha sonra çaydanlığının taban kısmını karbonat ile kaplayın. En sonunda da çaydanlığın yarısını içme suyu ile doldurun ve kaynatmaya başlayın. Çaydanlığınız kaynadıktan sonra ise ocaktan alın ve elinizin suya girebileceği kadar soğuması için bekletin. Elinizi sokabildiğiniz kıvama gelen çaydanlığı ise bulaşık süngeri aracılığı ile ovalayın. Ovalama sırasında farkedeceksiniz ki çaydanlıklardaki kireçler çok kolay bir şekilde temizleniyor.

İLGİLİ MAKALE  Yanan çaydanlığı temizlemek için ne yapılmalı? Elma kabuğu ile ilk günkü parlaklık

Elma sirkesi

Elma sirkesinin insan vücuduna faydalarını hepimizi biliyoruz. Peki ya elma sirkesinin temizlikteki gücünü biliyor musunuz? Elma sirkesinin içerisinde yer alan asidik maddeler, kireç gibi çaydanlıklardaki her türlü kiri ve pası kolaylıkla çözebiliyor. Ayrıca sirke içerisindeki besin maddeleri, bu tür mutfak gereçlerinin parlamasını dağlayabiliyor. Bu yüzden de birçok kişi, çaydanlık ve tencerelerini elma sirkesi gibi ürünler ile brilikte temizliyor. Elma sirkesini çaydanlığın içerisine koyun. Yaklaşık 1 çay bardağı elma sirkesi yeterli olacaktır. Daha sonra ise ılık su koyun ve 30 dakika boyunca bekletin. Daha sonra ise bulaşık süngerinize deterjan dökün ve kireçli olan bölgeleri ovalamaya başlayın. Bu şekilde çaydanlıklarınızdaki kireçlerden çok kolay bir şekilde kurtulabiliyorsunuz.

Limon tuzu

Limon tuzu da oldukça güçlü bir temizlik ürünü olarak kullanılabilir. Limon tutu içerisinde yer alan besin maddeleri, çaydanlıklarda kalıplaşmış olan kireçlerin çok kolay bir şekilde çözünmesini ve temizlenmesini sağlıyor. Bununla birlikte çaydanlıklardaki kireçleri temizlemek için limon tuzunu kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler de çok basit. Öncelikle limon tuzunu çaydanlığa dökün ve çaydanlığın dibini limon tuzu ile kaplayın. Daha sonra çaydanlığın yarısına gelecek kadar içme suyu dökün ve güzel bir şekilde karıştırın. Karıştırdıktan sonra ise çaydanlığı ocağa alın ve kaynatmaya başlayın. Kaynattıktan sonra ise çaydanlıktaki suya elinizi sokabileceğiniz sıcaklığa düşene kadar bekleyin. Elinize bir bulaşık süngeri alın ve kireçli olan bölgeleri güzelce ovalayın. Bu şekilde çaydanlıklarınızdaki kireçlerden çok kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

İzleyin: Kettle VE ÇAYCI MAKİNELERİNDEKİ KİREÇ VE TORTU DOĞAL VE PRATİK ŞEKİLDE NASIL TEMİZLENİR?