Evlerimizde kullandığımız beyaz eşyaların temizliği sürekli olarak yapılmadığı için diğer eşyaların temizliğine göre daha karmaşık ve daha kapsamlı bir temizlik türü olarak bilinirler. Beyaz eşya temizliği içerisinde de en çok göz korkutan eşyalar buzdolaplarıdır. Geniş ve büyük iç hacimleri nedeniyle buzdolaplarının temizliğinin çok daha uzun süreceğini ve içerisindeki yiyeceklerin kokusunun sineceğini düşünüyorsanız, bu noktada işiniz çok kolay hale getiren bazı püf noktalar olduğunu öğrenmek sizleri rahatlatabilir.

Buzdolabı temizliği çok kolaylaşacak

Buzdolapları geniş hacimleri ve içlerinde gıda malzemeleri barındırmaları nedeniyle daha kapsamlı ve daha dikkatli bir temizlik gerektiren alanlardırlar. Ancak her köşesini temizlemek biraz uzun sürebilir. Ya da daha doğrusu temizliği klasik bir şekilde gerçekleştiriyorsanız bu işlem uzun sürebilir. Ancak buzdolabı temizliğinde kullanabileceğiniz bazı püf noktaları öğrendiğiniz zaman buzdolabı temizliği çok daha kolay hale gelecek. Buzdolabı temizliğini hem daha kolay hem de daha hızı hale getirmek için işte 7 adımda pratik buzdolabı temizliği:

Buzdolabının fişini çekin

Buzdolaplarınızı temizlemeye başlamadan önce olası bir tehlikeye karşı buzdolabının fişini çekmeyi unutmayın. Temizlik esnasında su kullanacağınız için ister istemez bir sorun ortaya çıkabilir. Önleminizi almak adına dolabın fişini çektikten hemen sonra buzluk kısmındaki buzları temizlemelisiniz yoksa su birikintisine dönerek taşabilir.

Çürümüş malzemeleri atın

Çürümüş olan malzemeler eğer buzdolaplarının içinde kalmaya devam ederlerse zaman içerisinde küf oluşumuna neden olacaklardır. Çürümeye başladıktan hemen sonra koku yayan çürümüş malzemeleri buzdolabınızdan çıkararak çöpe atın ve bu aşamadan sonra buzdolabınızı tamamen boşaltın.

Sirkeli su ile baştan sona temizleyin

Buzdolabı temizliği yaparken özellikle köşe bucak temizlik esnasında kullanabileceğiniz bazı malzemeler var. Kimyasal içerikli ürünlerin yemekleri ve sebze meyveleri sakladığınız buzdolaplarında kullanılması biraz riskli olabilir. Bu nedenle temizliği yaparken kimyasal içerikli çamaşır suyu gibi malzemeler yerine daha doğal karışımlar hazırlayabilirsiniz. elma sirkesi ve suyu eşit miktarda kullanarak hazırlayacağınız bir karışım bu görevi  görecektir. Karışımı hazırladıktan sonra temizliğe başlayın.

Rafları indirin

Buzdolabınızı temizlerken daha etkili bir temizlik gerçekleştirmek ve tamamen temizlemek adına buzdolabınızın raflarını yerinden çıkarmanız gerekecektir. Rafları yerlerinden söktükten sonra üzerlerine temizleme için kullanacağınız deterjandan sıkın ve bekletin. Deterjan iyice raflara etki ettikten sonra ise her yerlerini tamamen silip temizleyerek kurumaya bırakın.

İLGİLİ MAKALE  Mutfak dolaplarını temizleme ve düzene koymanın en kolay yolları (Kaynak: soru.com.tr)

Köşe bucak temizleyin

Buzdolabını temizlerken en önemli kısım temizlikte eksik bir nokta kalmamasını sağlamaktır. Eğer buzdolabı içerisinde temizlenmemiş bir noktada küf ya da çürük artıklar kalırsa bu durum buzdolabının tamamını hem koku hem de sağlık bakımından etkileyecektir. Bu nedenle temizliği taparken herhangi bir kör nokta kalmadığından emin olmalısınız. Rafların yerleştirildiği kısımları ince bir kulak çubuğu ile temizleyin ki iz kalmasın. Aynı temizliği kapak ve yan kısımlar için de detaylı şekilde gerçekleştirin. Bu  esnada hem nemli hem de kuru birer bez kullanmalısınız. Nemli bez ile dolabı sildikten sonra kuru bez ile kurulayın.

Son kez karbonatlı su ile ferahlatın

Sirkeli su ile dolabın her yerini temizledikten sonra bir kez de bu kısımların üzerinden karbonatlı su ile geçmek faydalı olacaktır. Sirkenin kokusu dolapta kalabilir ve bu duru yine gıdaların üzerine koku sinmesi sonucunu ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle temizliği tamamladıktan sonra bir kap içerisine 2 yemek kaşığı karbonat ile 3 su bardağı su koyun ve nemli bir bezi bu karışıma batırdıktan sonra tüm alanların üzerinden bir kez daha geçin.

Kurumadan çalıştırmayın

Buzdolabı temizliğinin son adımı ile dolabın kurumasını beklemek olmalıdır. Direkt olarak su ve nemli bezler kullandığınız dolap temizliğinde ıslak alan bırakmadığınızdan emin olacak şekilde dolapların raflar ve kapakları dahil her alanını kuru bir bez yardımı ile son kez silin. Ardından bir süre kapakları açık şekilde dolabın kurumasını bekleyin. Raflar, kapaklar ve dolabın iç yüzeyi tamamen kuruduktan sonra ise fişini takabilir ve dolabınızı çalıştırabilirsiniz.