Buzdolabı hiç kuşkusuz çağımızın en büyük icatlarından birisidir. Yemekleri, sebze ve meyveleri uzun süre taze tutması hasebiyle çok büyük bir öneme sahiptir. Eskiden insanlar avlandıklarında ve ya yemek yediklerinde yiyeceklerini uzun süre saklayacakları materyalleri yoktu. Bu da sadece belli zamanlarda yemeklerin yenilebilmesini sağlıyordu. Ancak değişen zaman ve koşullarla beraber insanlar tüketimden çok üretmeye başlayınca yiyeceklerini, tahıllarını saklamak için öncelikle mağaraları ardından da yaptıkları küpleri kullanmışlardır. Ancak bu çözüm yolları yemekleri uzun süre bozulmaktan koruyamıyordu.

Zaman ilerledikçe insanların bilgi birikimi de arttı ve tarihler 1903 yılını gösterdiğinde evlerde kullanmak amacıyla ilk kez buzdolabı icat edilmiştir. Buzdolabı ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmış ve ardından tüm dünyada yavaş yavaş tanınmaya başlanmıştır. En büyük faydası ise insanların yüzyıllardır bozulmakta olan yemeklerini koruması olmuştur. Buzdolabı ile yemekler artık çok uzun süre boyunca bozulmadan tüketilebilmektedir.

Buzdolabının ünü yavaş yavaş başta ABD olmak üzere tüm dünyada yayılmaya başlayınca çok ilgi görmüş ve bilinçsizce kullanılmıştır. İnsanlar buldukları her şeyi koydukları için buzdolaplarının hem ömrü kısalmış hem de hijyenik bir ortam olmaktan çıkmıştır. Günümüzde de her ne kadar istemesekte buzdolaplarımız bazen kirlenmektedir. Bu kirlere anında müdahale edilmediğinde dolabın arıza yapmasına ve hatta ömrünün çok kısalmasına neden olmaktadır. Ancak bu konuda da insanların çoğu bilinçsizce hareket etmektedir. Temizleyim derken dolabı tamamen bozanların sayısı hiçte azımsanacak kadar az değildir. Peki, buzdolabı nasıl temizlenmeli ve nelere dikkat edilmeli?

Buzdolabı temizlerken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Buzdolabını temizlerden asla kesici ve ya delici alet kullanılmamalıdır.
  • Buzdolabı temizlerken öncelikle dolabın fişi mutlaka prizden çekilmelidir.
  • Buzdolabının bazı bölümleri camdan oluşuyorsa çiziklere karşı mutlaka bir bez ve ya süngerle temizlenmesi gerekmektedir.
  • Buzdolabı temizlerken olabildiğince kimyasallardan ve ilaçlardan kaçınılmalıdır.
  • İlaç yerine doğal yollar tercih edilmelidir.
  • Buzdolabına yerleştirilecek malzemeler olabildiğince kuru ve temiz olmalıdır.
  • Buzdolabının dışı da içi kadar hassas olduğundan çok fazla ilaç kullanılmamalı ve yumuşak bir bezle dışı temizlenmeli.
  • Buzdolabını temizlerken mutlaka eldiven giyilmelidir. Bunu yapmadaki amaç elde tutulan şeylerin kayıp gitmemesidir.
  • Dolaptaki inatçı lekeler için diş macunu ve ya kabartma tozu kullanılabilir.
İLGİLİ MAKALE  Buzdolabı temizliğini yorulmadan kolaylaştıran basit teknikler (Kaynak: soru.com.tr)

Buzdolabı temel ihtiyacımız olan yeme ve içmeyi barındıran en büyük yardımcımız olduğu için mutlaka temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Ancak temizlik yapılırken bilinçsizce temizlik uygulamalarından kaçınılmalıdır. Temizlik için ilk kural dolabın fişini çekmektir. Çünkü elektrik alan dolabın bizlere zarar verme olasılığı çok yüksektir. Onun için mutlaka dolabın fişi çekilmelidir. Temizlik yapılırken asla kesici ve delici bir alet kullanmıyoruz. Bu dolabın bozulmasına ve bazı yaralanmalara sebebiyet vermektedir.

Dolabın iç parçalarını temizlerken mutlaka eldiven takılmalıdır. Çünkü ıslak elimizden kayıp düşmeleri çok yüksek bir ihtimaldir. Bu ihtimali azaltmak için mutlaka eldiven takılmalıdır. Parçalar camdan ve ya seramiktense çizilmelere karşı hassas olduklarından sünger ve ya bez kullanılmalıdır. Buzdolabı temizlerken ne içine ne de dış kısmına asla kimyasal maddeler ve ya ilaçlar kullanmıyoruz. Bu uygulamaların etkisi uzun süreceğinden yemeklere kadar bulaşabilmektedir. Onun yerine doğal yöntemler tercih edilmelidir.

Buzdolabının ömrünü uzatmak için de kapasitesinin alabildiği kadar ürün doldurulması gerekmektedir. Kapasitesinin aldığından çok fazla ürün koymak hem çok enerji sarf etmesine hem de kısa sürede arızalar vermesine neden olabilmektedir. Onun için ürün miktarına çok dikkat edilmelidir. Ayriyeten yerleştirilen ürünlerin tamamen kuru olması çok önemlidir. Bu da dolabın çok daha temiz olmasını sağlamaktadır.