Saç beyazlamaları tıpkı göz kenarlarında oluşabilen kırışıklıklar gibi yaşlılık belirtileri arasında gösterilebilir. Kimi insanların saçları erken yaşlarda beyazlamaya başlar. Bazı insanlar saçlara düşen aklardan hoşlanabilirler. Birkaç boya işlemi ile birlikte kapatılan beyazlıkların uzun süre sonra saçın uzamasıyla yeniden kendini göstermesi muhtemeldir.

Genetik faktörlerinden kaynaklı olarak gerçekleşen saç beyazlaması durumları birçok insanda görülebilir. Eğer saçlarınıza düşen bu beyazlardan şikayetçi iseniz ve yaşınızın ilerlemesi ile birlikte sizleri rahatsız ediyorsa bazı kür yöntemlerinden faydalanabilirsiniz. Eczane eczane gezip saç beyazlatma yöntemleri arayanlar için saç beyazlatmanın doğal çözümleri de vardır. Önerdiğimiz listede işinize yarayabilecek birçok önerileriyle karşılaşabilirsiniz.

Ceviz Kabuğu Yöntemi

Saç beyazlamasının önlenebilmesi adına oluşturabilecek birçok kür olduğundan bahsedebiliriz. Bu noktada ilk olarak ceviz kabuğu yöntemi bulunur. Malzeme içeriği olarak 3 tane ceviz kabuğu, yarım fincan zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı kadar kuru mayaya ihtiyacınız vardır. Bu öneriyi uygulamak için ise öncelikle ceviz kabuklarını haşlarız. Ardından haşlanan suyun içerisinde yarım fincan kadar zeytinyağı ekleriz ve karıştırırız. Son aşamada ise 1 tatlı kaşığı kadar kuru mayayı ekleriz. Tüm bu karışımı kuru saçlara uygulamalıyız ve en az iki saatlik bir süre bekletmek gereklidir. Saçlarınızı durularken şampuan kullanabilirsiniz. Bu kürü her ay yalnız bir defa uygulamanızı öneririz.

Sarımsak Yöntemi

Sarımsak yöntemi için ise 5 diş sarımsak, 1 adet soğan, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yumurta sarısı gereklidir. Saç beyazlamasını önlemek için önce sarımsak ve soğan ile hazırlanan karışıma listede belirtilen ürünleri eksiksiz tamamlayarak başlıyoruz. Listede yer alan tüm malzemelerin blender ile ezilmesi gerekiyor. Ardından kıvam alması sağlanmalıdır. Elde edilen bu karışımı kuru saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Eğer imkânınız bulunuyorsa ayda iki kere uygulamanızı öneririz. Bu kür saçlarınızı beslerken aynı zamanda saçların doğal yapısını korumasını da sağlayacaktır.

Bitki Yaprakları Yöntemi

Bitki yaprakları odaklı olan bu yöntemimizde ise 3 adet ceviz yaprağı, 3 adet yeşil ceviz kabuğu, 1 diş sarımsak, 1 fincan ısırgan yaprağı, 1 adet kırmızı soğan kabuğu, 1 yemek kaşığı biberiye ve 1 tatlı kaşığı çam terebentin yağı kullanmalısınız. Saçların beyazlamasını önlemek amacıyla geliştirilen bu kür sayesinde daha genç görünebilirsiniz. Çam terebentin yağı haricine bulunan ürünler bir tencereye alınmalıdır. Arıdan tencerenin üzerine bir litre su eklenmelidir. On dakika kadar kaynatılmalıdır. 10 dakika sonrasında çam terebentin yağı eklenebilir ve ılıması için beklenebilir. Ilıyan karışım ise saçlara masaj yoluyla sürülür ve birkaç saat boyunca saçların bu karşımı çekmesi gereklidir. Düzenli uygulama sonucunda ise saçların korunduğunu ve güçlendiği gözlemleyebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Limon ve Hindistan cevizi yağı mucizesi ile saçlarınız beyazlamasın (Kaynak: izlehaber.com)

Çörek Otu Yöntemi

İzleyin: BEYAZ SAÇLARA KESİN ÇÖZÜM-BEYAZ SAÇLARDAN BU KARIŞIMLA KURTUL-BEYAZ SAÇI ANA RENGİNE ÇEVIR

https://www.youtube.com/watch?v=lHY-n2B_V9I

1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı çörek otu ile hazırlanan bu karışımda saç beyazlamasına çözüm olarak sunulmuştur. Çörek otunu bir havan yardımıyla güzelce ezin ve ardından yoğurt ile karıştırın. Yedi gün boyunca her sabah bu karışımı tüketmelisiniz. Verilen bu kür diğerlerinden farklı olarak beslenme yoluyla etkilerini gösterecektir. Bu yöntemler ile saçlarınız korunduğu gibi mide sağlığınızda daha iyi olabilir.

Zerdeçal Yöntemi

Zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçal yönteminde ise 2 su bardağı su, 1 yemek kaşığı papatya ve 4 yemek kaşığı toz zerdeçal kullanılmalıdır. Zerdeçal saç beyazlamasını önleyen çözümlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda zerdeçal içerisinde yer alan mineraller, saçın kendi rengini uzun bir süre korumasını sağlıyor. Zerdeçalın faydasını saçlarınıza görmek için tüm bu malzemeleri on dakika kadar bir süre kaynatıp demlemeniz gerekiyor. Duş sonrasında durulma suyu olarak kullanmanız gereken bu suyu düzenli uygulamanız lazımdır. Ayda iki kere kullanmasını öneririz. Ayrıca bu kürü alışkanlık haline getirmenizi de tavsiye ediyoruz. Saçlarda oluşan aklaşmalara karşı zerdeçallı su sizleri daha genç gösterebilir.

Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir?

Saç renginizi uzun süre korumanız adına uzmanların görüşlerinden faydalanmanız gerekiyor. Saç beyazlamasını önleyecek olan bazı tüyolardan bahsedeceğiz.

Saç beyazlamasını önleyebilmek için;

  • Yoğun kimyasal içeren saç ürünlerinden uzak durmak
  • Saç bakım yağları ve kremleri belirlenen zamanlarda kullanmak
  • Badem yağı, Hindistan cevizi yapı gibi doğal yağları değerlendirmek
  • Protein bazlı gıdalar ile beslenmek
  • Bol bol su tüketmek
  • Stresten mümkün olduğu kadar uzak durmak
  • Spor yapmayı alışkanlık haline getirmek
  • Deniz ve süt ürünlerini öğünlerinize eklemek
  • Vitamin eksikliklerine karşın daha çok meyve sebze tüketmek
  • Saçlarınızı kurutabilen ürünlerden uzaklaşmak

Gibi durumlara dikkat etmenizi öneririz. Unutmamalısınız ki yaşınız ilerledikçe saç beyazlamalarınız artacaktır. Verilen tavsiyeler aracılığıyla saçlarınızın hızlı bir şekilde beyazlamasını önleyebilirsiniz. Aynı zamanda saç beyazlamasının yanında gelen hastalıklara karşı da önlem alabilirsiniz.