Ayakkabılarımızı satın aldığımız zaman özellikle beyaz ayakkabılar oldukça temiz bir görünüme sahiptir. Ancak zamanla kullanım sonrası ayakkabılarımız kirlenmeye başlar. Daha çok açık renkli ve beyaz ayakkabılarda karşımıza çıkan bu lekeleri gidermek için ise uzun bir temizlik ve hatta bazen çamaşır suyu bile kullanırız. Ancak ayakkabıları temizlemenin doğru yöntemler bunlar değildir. Ayakkabı temizliğinin püf noktalarını öğrendiğiniz zaman ayakkabı temizliği çok daha kolay hale gelecek.

Ayakkabı temizliğinin püf noktaları

Satın aldığımız ayakkabıları belirli bir süre kullandıktan sona kirlendiklerini görmeye başlarız. Bu kirlenme ile birlikte beyaz ayakkabılarımızın artık o kadar da beyaz olmadığını görürüz. Daha sonra akla ilk gelen yöntem ise ya çamaşır suyu ile makinede yıkamak ya da bez ile uzun uzun silmektir. Ancak b yöntemlerin ikisi de yanlıştır. ayakkabıları makinede yıkamak ayakkabının yapısına zarar veriri. Ayrıca kimyasal içerikli ürünlerin kullanılması ile yapılan temizlik de ayakkabılarda aşınmaya neden olacaktır. Bunun yerine daha basit yöntemler ile ayakkabılarınıza zarar vermeden temizliği tamamlayabilirsiniz. Bunun için ise ayakkabı temizliğinin püf noktalarını bilmeniz gerekiyor. ayakkabıları temizlerken kimyasal içeriği yüksek olan ürünlerden kaçının.

Ayakkabılarınızı uzun süre su içerisinde bırakmayın, bu aşınmaya sebep olacaktır. Aynı zamanda yapılan bir başka yanlış alkol içerikli temizlik ürünlerinin ayakkabılarda kullanılmasıdır. Alkol içerikli temizlik ürünleri de ayakkabılarda aşınmaya neden olarak temizliği kısa süreli bir şekilde yapacaktır. Bunların yerine doğal ürünler ile ayakkabılarınızı daha uzun süre temiz tutabilirsiniz.

Ayakkabıları temizlemek için doğal yöntemler

ayakkabılarınızı temizlemek için doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. daha çok beyaz ayakkabıları temizleme yöntemleri olarak karşımıza çıkan ve ayakkabılarda uygulanması ile tam temizlik sağlayan ayakkabı temizlemek için doğal yöntemler şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Diş macunu ile ayakkabı temizliği

Diş macunu kullanarak yapılan ayakkabı temizliği ile özellikle beyaz ayakkabıları ilk günkü temizliğine kavuşturmak oldukça kolaydır. Diş fırçası ve diş macunu kullanarak yapılan bu temizlik sayesinde ayakkabılarınız hiç olmadığı kadar temiz olacak. İlk olarak bir kap içerisine az miktarda diş macunu sıkın. bu diş macunu üzerine yine çok az miktarda sıcak su ekleyin ve karıştırın. Tamamen karıştığı zaman bu karışımı bir diş fırçası yardımı ile ayakkabılarınıza ovalayarak yedirin. Ayakkabının her yerine diş macununu yedirdikten sonra diş fırçası ile bastırarak lekeleri çıkarabilirsiniz. Son olarak temiz ve nemli bir bez ile diş macununu temizleyebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Duşakabin 'kireci' nasıl temizlenir? (Kaynak: soru.com.tr)

Karbonat ile derinlemesine temizlik

Karbonat temizliğin her alanında kullanılabilen ve kullanılması ile derinlemesine bir temizlik sağlayan doğal ürünler arasında yer alıyor. Karbona kullanımı ile ayakkabı temizliği gerçekleştirildiği zaman çok kısa sürede ayakkabılarınız ilk günkü kadar temiz olacak. Bu yöntemi kullanmak ve ayakkabılarınız temizlemek için ilk olarak bir kap içerisine 2 yemek kaşığı karbonat ve iki yemek kaşığı sıcak su ekleyin Tamamen karışana kadar karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz karşımı kullanılmayan bir diş fırçası ile ayakkabılarınıza sürmeye başlayın. Her yerine sürdükten sonra diş fırçası ile bastırarak temizleyin ve bir önceki yöntemde olduğu gibi nemli bir bez ile temizleyerek işlemi tamamlayın.

Sirke ile tertemiz ayakkabılar

Sirke kullanımı da tıpkı karbonat kullanımı gibi ayakkabılarda kolay ve hızlı bir temizlik salar. Yüksek asidik değeri ile sirke ev temizliğinde kullanıldığı gibi kıyafet ve ayakkabılarda da kullanılabilir. Sirke ile ayakkabı temizliği gerçekleştirmek için ilk olarak yarım bardak su içerisine bir fincan beyaz sirke dökün. Daha sonra temiz bir bezi bu karışıma batırın ve ayakkabınızı silin. Ayakkabının her yerini sildikten sonra kuru bir bez ile ıslaklığını alın ve kurumaya bırakın. Beyaz sirkeli bez ile ayakkabınızdaki lekeler çıkana kadar ayakkabınızı silebilirsiniz.