Kültürümüzün neredeyse tamamında etkisi olan ve her gün ısrarla, severek tükettiğimiz çay için birçok iddia ve farklı demleme yöntemi ortaya atıldı. Bu iddialardan kimisi çayın sallama poşetlerde içilmeyeceği kadar keskin, kimisi ise çayı demlerken su ile bir yıkanması gerektiği kadar değiştirilebilirdi. Ancak her iddia ve yeni yöntem beraberinde yeni bir tartışmayı getirerek insanların hem kafasını karıştırdı hem de kendi başına bir lezzet olan çayı sınırladı. Fakat artık kesin olarak çayın nasıl demlendiğini anlatma vakti geldi.

Çayı demlerken önce su mu konulmalı yoksa çay mı?

Çay demlerken bu iki farklı demleyiş türünü kullanan bireylerden iseniz, çayı nasıl daha berrak ve daha lezzetli bir hale getirebileceğinize dair bilmeniz gereken bir şey var. Çay demlenirken eğer önce sıcak suyu, daha sonra da çayı eklerseniz bu durumda daha bulanık ve tadı daha oturmamış bir çay elde edeceksiniz. Fakat çay demleme esnasında önce çayı ekleyip daha sonra üzerini su ile doldurursanız, bu durumda çayınız daha berrak, yapraklarından arınmış ve hatta daha kısa sürede demlenmiş bir şekilde hazırlanmış hali ile sunulacaktır. Fakat bu şekilde çay demlerken de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bu gibi püf noktaları kullanarak çayı daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Çay demlerken dikkat edilmesi gerekenler

Çay demlerken bazı püf noktaları uygulatabilir ve bu püf noktalar ile birlikte çayınızı hem tozlarından arındırır hem de daha kısa sürede demlenmesini sağlarsınız. İşte çay demlerken dikkat edilmesi gereken püf noktalar:

  • Çayı demlemeden önce demlik içerisine çayınızı ekleyin ve daha sonra biraz soğuk su ile durulayın. Daha sonra da demliğin süzgeç kısmı ile bu suyu süzün. Dilerseniz bu işlemi birden fazla kez gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede çayınızda kalan tozlar kendini atacak ve çayınızın tadını alırken yanında toz tadı almamış olacaksınız.
  • Çaydanlığın üzerine demliğinizi yerleştirirken, önce suyu kaynamaya bırakın ve bu esnada demliğe ekleyeceğiniz çayı yıkayın. Daha sonra nemli çayın bulunduğu demliği kaynamaya bıraktığınız su dolu çaydanlık üzerine yerleştirin. bu sayede çaydanlıktan gelen su buharı sürekli olarak nemli çaya nüfus edecek ve bu sıcaklık çay yapraklarının daha da yumuşamasını dolayısı ile de daha kolay demlenmesini sağlayacak.
  • Çaydanlıktan demliğe kaynar su aktardıktan sonra önce yanan ateşin üzerinde kısa bir süre demliğinizi tutun ve demlikteki çay kabarmaya başladığı zaman taşmadan ya da çok kaynamadan çekin. Bu şekilde demlikteki çay yaprakları tamamen sıcak ile buluşacak ve suya kendisini daha fazla bırakacak. Çayın hem dem oranını bu yöntemle arttırabilirsiniz hem de bu şekilde demin tadı daha yoğun gelir.
  • Çayınızı tamamen demledikten sonra kısık ateşte yaklaşık olarak 5 dakika kadar dinlenmeye bırakın. Bu dinlenme süresi içerisinde çay yapraklarının dibe çöktüğünü göreceksiniz. Çay yaprakları tamamen dibe çöktüğünde ise çayınız hazır olmuş olacak ve keyifle içebileceksiniz.