Kanunların öngördüğü şekilde sağlıklı ve 20 yaşına gelmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek bireyin askerlik yapması zorunludur. 20 yaşına gelmiş olup, aynı zamanda herhangi bir mazereti olmayan erkek bireylerin belirlenen zamanda askerlik görevini yerine getirmesi gerekir. Üniversite eğitimi gören kişilerin de askerliğini tecil ettirmeleri gerekiyor. Veya eğitim hayatından vazgeçip askerlik görevini tam zamanında yapmak isteyen kişilerin de askerlik tecil bozdurma işlemlerini eksiksiz yerine getirmeleri gerekir.

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemleri E- Devlet Uygulaması Üzerinden Yapılabiliyor Mu?

Askerlik tecil bozdurma işlemleri günümüzde artık E-devlet uygulaması üzerinden de kolaylıkla hızlı şekilde yapılabiliyor. Geçmiş yıllara nazaran E- devlet uygulaması ile artık tecil bozdurma işlemleri sıra beklemeksizin hatta askerlik şubesine gitmeye gerek kalmadan yapılabiliyor. E-devlet uygulaması askerlik şubesinin önündeki yoğunluğun azalmasına büyük ölçüde destek sağlamıştır. Sadece askerlik tecil bozdurma işlemi değil aynı zamanda uygulama üzerinden tüm askerlik tecil işlemleri ve başvuruları hızlı şekilde yapılabiliyor.

Askerlik Tecil Bozdurma 1

Askerlik Tecil Bozdurma 1

E-Devlet Uygulaması Üzerinden Askerlik Tecil Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Askerlik tecil bozdurma nasıl yapılır nereye başvurulması gerekir gibi endişeleri olan kişiler için E-Devlet sistemi çok kolay, seri şekilde tüm askerlik işlemlerini gerçekleştiriyor. Askerlik görevini yapma zamanı gelmiş olan her Türk vatandaşının tüm yoklama işlemleri e- yoklama sayfası üzerinden yapılabildiği gibi tecil bozdurma işlemleri, erteleme işlemleri kolaylıkla seri şekilde gerçekleştiriliyor.

Elbette ki tüm bu işlemleri yapabilmek için kişinin ilk olarak E- Devlet şifresinin olması gerekiyor. Bunun için PTT Kurumundan şifre alınması gerekir. Şifre edinildikten sonra kolaylıkla E-Devlet sistemine giriş yapılarak burada açılan sayfadan kolaylıkla yoklama başvurularınızı yapabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/msb-asal-askerlik-erteleme-iptali-basvurusu

İzleyin: İnternetten Askerlik Erteleme İptali – Tecil Bozma (E-Devlet)

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemleri İçin Neler Yapılması Gerekiyor?

Askerlik teciliniz var ise ilk olarak E-Devlet uygulaması üzerinden tecilinizin kaldırılması gerekiyor. Bunun için ilk olarak Tecil bozdurma başvurusu yapılır.

Ardından:

  • Aile Hekimliğine giderek kişi sağlık muayenesinden geçmelidir.
  • Aile Hekimliğinden sağlıklı olduğuna dair sağlık raporu alınması gerekir.
İLGİLİ MAKALE  Askerlik kilo sınırı kaçtır?

Sağlık raporunun alınmasının ardından artık kişinin Askeri şubeye gitmesinde gerek kalmaz. Aile Hekimliği kişinin sağlık raporunu Askerlik Şubesine göndererek bir nevi kişinin tecil bozdurma işlemini tamamlamış olur.

Askerlik Tecil Bozdurma 2

Askerlik Tecil Bozdurma 2

Aile Hekimliği Farklı Yerde Olanlar Ne Yapmalıdır?

Askerlik başvurusu yada tecil bozdurma işlemi yapan kişinin aile hekimliğinde sağlıklı olduğuna dair rapor alması gerekiyor. Aile hekimliği kişinin olduğu bölgeden uzak bir yerde olan kişiler için E- nabız sistemi farklı bir aile hekimliği öneriyor. Bunun için E- Nabız sistemine giriş yapılmalı ve kişi kendine en yakın aile hekimliğini seçmelidir. Kişi Seçmiş olduğu aile hekimliğine giderek sağlık muayenesinden geçmesi gerekir. Ve akabinde sağlıklı olduğuna dair sağlık raporunu askerlik şubesine gönderilmesini talep etmelidir.

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemleri Ücretli Midir?

E-Devlet uygulaması üzerinden yapılan tecil bozdurma işlemleri için kişilerden herhangi bir ücret talep edilmiyor. Sadece kişinin aktif olarak E-Devlet sistemine giriş yapması gerekiyor. Geçmiş yıllara kıyasla kişiler artık günümüzde tüm askerlik işlemlerini, başvurularını online ortamda kolaylıkla ve seri olarak gerçekleştirebiliyor.

Video: Tecili Bozdurdum (Askere Gidiyorum) Yapılması Gerekenler Ne?

Askerlik Tecil Bozdurma İşleminden Ne Kadar Zaman Sonra Askere Gidilir?

Asker alımlarının yıl içerisinde 4 defa yapıldığını düşünürsek celp tarihleri ile tecil bozdurma tarihlerinin aynı zamanda olduğunu anlayabiliriz.

Dolayısıyla yılda 4 defa olmak üzere:

  • Şubat dönemi
  • Mayıs dönemi
  • Ağustos dönemi
  • Kasım dönemi

Kişi hangi dönemde askere gitmeyi düşünüyorsa o döneme ait celp tarihine kadar başvurusunu tamamlamış olması gerekir. Kişinin başvurusunda herhangi bir gecikme olursa bir sonraki asker alım dönemini beklemek zorunda kalır.

Askerlik Hizmeti Tercihi

Askerlik Hizmeti Tercihi