Sivilceler, bir gün önce yokken diğer gün belirmesiyle ünlü bir cilt rahatsızlığıdır. Birçok farklı sebepten dolayı sivilce çıktığı gibi aynı zamanda vücudun her bölgesinde çıkabilir. Alındaki sivilcelerin çıktığı yere göre o sivilcenin neyden kaynaklandığı tahmin edilebilir. 

Bu yazımızda alında neden sivilce çıkar? Alındaki sivilcelerin çıkmasını engellemek için ne yapmalıyız? Sivilcelerin izlerini nasıl yok ederiz? Sorularını yanıtladık. 

Alında neden sivilce çıkar?

Alında çıkan sivilcelerin birçok farklı sebepleri olabilir. Sivilce daha çok saç çizgisi bölgesinde çıkıyorsa, kullanılan saç bakım ürünleri kişinin cildinde hassasiyet yaratabilir. Kullanılan şampuan, saç kremi, saç spreyi gibi ürünleri daha dikkatli kullanarak saç çizgisindeki sivilcelenme azaltılabilir.  

Alın ortasında çıkan sivilceler, genellikle aşırı yağlanmadan meydana gelmektedir. Yağlı cilt tipine sahip insanların genellikle T bölgesinde sivilce görülür. Bunun en büyük sebebi, aşırı yağlanmadır.  

Yağlı bir saç derisine sahipseniz, saç derinizdeki yağ alnınızda birikip gözeneklerinizi tıkayabilir. Bu yüzden akne ve sivilce gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunu engellemek için düzenli olarak saçınızı yıkamalısınız. Ayrıca saçta bulunan kepek, alında sivilce oluşmasının en büyük nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. 

Alındaki sivilcelerle nasıl baş edilir? 

Alındaki sivilcelerle baş etmenin zor olduğu düşünülse de, sabırlı ve düzenli hareketlerle bu rahatsızlığın önüne geçebiliriz. İlaçlara başvurmadan önce doğal yöntemleri denemenizi tavsiye ediyoruz.  

Aloe vera, antimikrobiyal ve antiinflamatuar özelliklere sahip eşsiz bir jeldir. Bu yüzden sivilce tedavisinde çok etkili bir öneme sahiptir. Bununla beraber aspirin içindeki salistik asitin de sivilcelere karşı iyi geldiğini uzmanlar söylüyor. Fakat cildinizde hasara sebebiyet verebileceğinden, aspirini kullanmadan önce cilt doktorunuzla görüşmenizi öneriyoruz.  

Saçınızı kakül kestiriyorsanız, bir süre ara vermelisiniz. Çünkü kakül saç kesimi alnın temiz hava almasını engelleyeceğinden sivilcelerin gelişmesi için iyi bir ortam yaratmakta. Kakül saç kesimi, alında çok fazla ter ve kir biriktirdiğinden sivilceleri baş edilemez bir boyuta sürüklemekte.  

Bazı sivilce sorunlarında, doğal yöntemler ne kadar etkili olsa da işe yaramayabilir. Bu gibi durumlarda dermatoloğunuza danışarak reçeteli ilaçlar veya reçetesiz ilaçlar kullanmanız gerektiğini söyleyebilir. Doktorunuz, salilisik asitin bulunduğu bazı ilaçları kullanmanızı önerebilir. Salilisik asit, antiflamatuar özelliğe sahip olduğundan sivilceler karşısında kullanışlı bir etken maddeye dönüşüyor.  

İLGİLİ MAKALE  Siyah noktalardan kurtulmak için doğal yöntemler. Dakikalar içersinde 'siyah noktalardan' kurtulun

Retinol içeren yağ ve kremleri kullanmanız sivilce sorununa iyi gelebilecek çözümlerden biridir. Retinol, cildinizdeki hücrelerin yenilenmesini sağlayarak akne ve sivilcelere karşı iyi bir çözüm olabilmektedir. Ayrıca retinol bileşeni, ciltteki yaşlanma belirtilerini en aza indirdiğinden cilt bakım uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. 

Sivilce izleri nasıl geçer? 

Sivilcelerden sonra alnımızda sivilce lekeleri oluşabilmektedir. Bu izleri yok etmek, evde yapabileceğiniz birkaç cilt maskesiyle mümkün olabiliyor. Evde yapabileceğiniz doğal cilt yöntemler ise: 

Limon suyu, içindeki asit sayesinde sivilce izleri tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Bir pamuğa damlatacağınız birkaç damla limon suyunu, alnınızdaki sivilce izlerine masaj yaparak yediriniz. 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yüzünüzü durulayınız. Aynı yöntemi kullanarak sivilcelerinizi de kurutabilirsiniz. 

Kabartma tozu, limon suyu ile birlikte kullanıldığında oldukça etkili bir ürüne dönüşüyor. Birkaç damla limon suyu ve bir çay kaşığı kabartma tozunu maun kıvamına getirin. Sivilce izlerinize uygulayıp 15 dakika sonra bol suyla yüzünüzü temizleyin. 

Toz şeker, ciltte yarattığı peeling etkisi sayesinde önemli bir sivilce lekesi karşıtı ürün olarak karşımıza çıkmakta. Nemli toz şekeri yüzünüze masaj yaparak uygulayın. 15 ile 20 dakika sonra bol suyla yıkayın.