Ağda yaptıktan sonra karşılaşılan problemlerden biri ağda lekesidir. Ağda lekesi, oldukça kötü bir görüntüye neden olur. Çıkarılması son derece zor olan lekelerden biridir. Bu nedenle ağda lekesine maruz kalan birçok kişinin morali bozulabilir. Ağda lekesinden kurtulmak için yapılan ağdanın türü çok önemlidir.

Yapılan ağdaya göre leke giderme uygulaması yapılmalıdır. Ağda lekesi, ağda yapanların en fazla şikayet ettikleri durumların başında gelir. Özellikle de hassas bir vücuda sahip olan kişilerin ağda lekesi ile karşılaşma olasılıkları daha yüksektir. Ağda lekesi nasıl geçer? Bu lekelerden kurtulmanın en iyi yolu doğru yöntemi uygulamanızdır.

Eğer ağda lekesi için etkili bir yöntem uygularsanız, kısa zamanda bu lekelere elveda diyebilirsiniz. Herkesin evinde deneyebileceği yöntemler sayesinde ağda bölgelerinizde oluşan lekeleri yok edebilirsiniz. Bunun için doğru malzemeleri doğru şekilde kullanmanız önemlidir. Ağda lekesi, yanlış yapılan ağdalardan dolayı oluşur. Eğer bu sorunu yaşamak istemiyorsanız, doğru bir ağdanın nasıl yapılması gerektiğini iyi bilmelisiniz.

Deniz Tuzu İle Ağda Lekesini Yok Etme

Ağda lekesini geçirmek için deneyebileceğiniz farklı farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri deniz tuzu kullanarak uygulanır. Deniz tuzu ile ağda lekesinden kurtulmak için şu malzemeler gereklidir:

  • 1 çorba kaşığı deniz tuzu
  • 1 çay kaşığı lavanta yağı
  • 1 tatlı kaşığı bebek yağı

Öncelikle deniz tuzunu sahan yardımıyla dövmeniz gerekir. Mümkün olduğu kadar ince bir hale getirmeniz daha iyi olur. Daha sonra deniz tuzunu, lavanta ve bebek yağını bir kavanoza koyun. Bu ürünleri güzelce çalkalayın ve birbirlerine karışmalarını sağlayın. Banyoya girdiğiniz zaman ağda lekesinin bulunduğu bölgelerinizi bu karışım ile ovalayın. Ovalama yaparken sert hareketler yapmayın. Yeteri kadar ovaladıktan sonra o bölgelerinizi durulamayı unutmayın.

Ağda lekesi nasıl geçer?

Ağda lekesi nasıl geçer?

Aloe Vera İle Ağda Lekesinden Kurtulma

Aloe veranın ne kadar etkili bir bitki olduğunu bilmeyen yoktur. Cilt sağlığı için üretilen kozmetik ürünlerin olmazsa olmazlarından biridir. Aloe vera, ağda lekesinden kurtulmanız için de kullanabileceğiniz bir üründür. Son derece doğal olan bu bitki sayesinde cildinizdeki lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Cildinizin hem temizlenmesini hem de canlanmasını sağlayan aloe vera, ağda bölgelerinizde bulunan bakterilerin temizlenmesine de yardım eder. Aloe vera bitkisi yetiştiriyorsanız, işiniz oldukça kolay olacaktır. Öncelikle bitkinin bir yaprağını keserek ortadan uzunlamasına ayırmanız gerekir. Daha sonra bitki içerisinde bulunan jeli güzelce çıkarmalısınız. Çıkardığınız jeli, ağda lekesi bulunan bölgelerinize direk sürebilirsiniz. Aloe verayı her gün kullanırsanız, ağda lekelerinden hemen kurtulabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Vücutta aniden oluşan kırmızı lekeler neyin habercisidir? (Kaynak: soru.com.tr)

İzleyin: Ağda Lekeleri Nasıl Geçer?

Limon-Yoğurt Maskesi İle Ağda Lekesinden Kurtulun

Limonun asidik bir besin olması, cilde etkili bir şekilde nüfuz etmesini sağlar. Limon ve yoğurt bir araya geldiğinde ise renk açıcı bir etki yaratırlar. Ağda lekesi bulunan bölgeleriniz, normal cilt renginizden daha koyu hatta kahverengi bir haldedir. Bu bölgelerin tekrardan açık bir renge dönüşmesi için limon-yoğurt maskesini kullanabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı yoğurt ve limonu karıştırın. Bu karışımı ağda lekesinin bulunduğu bölgelere sürün. 20 ya da 30 dakika bekleyin ve ağda bölgenizi yıkayın. Bu yöntemi, ağda işlemlerinizden sonra da uygulayabilirsiniz. Böylece ağdanın yarattığı tahrişi en aza indirebilirsiniz.

Ağda Lekesi İçin Bal Kürü

Ağda lekesinden kurtulmak için deneyebileceğiniz diğer bir yöntem ise bal kürüdür. Bunun için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 2 tatlı kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • 2 tatlı kaşığı pudra

Bu malzemeleri derin bir kasede karıştırın ve ağda lekesinin olduğu yerlere sürün. Sürme işlemini masaj şeklinde yaparsanız, kürün vücudunuza daha iyi bir şekilde etki etmesini sağlayabilirsiniz. Sürdükten sonra yaklaşık 20 dakika kadar bekleyin ve daha sonra ağda bölgenizi yıkayın. Oldukça sağlıklı bir yöntem olan bal kürü, cildinizde herhangi bir tahrişin meydana gelmesine izin vermez. Bal kürü yöntemini dilediğiniz zaman cildinize uygulayabilir ve ağda lekelerini yok edebilirsiniz.

Video: Ağda İzine SON! (Madecassol & Expigment)

Ağda Lekesini Nasıl Engellerim?

Ağda sonrası yaşanan ağda lekeleri, bazen kendiliğinden geçerken bazen de kalıcı olabilir. Kendiliğinden geçtikleri zaman hiçbir problem olmaz. Ancak kalıcı ağda lekeleri ile baş etmek gerçekten çok zordur.

Ağda lekesinin meydana gelmemesi için birtakım önlemler alabilirsiniz. Örneğin ağda yaptıktan sonra buz kompresi uygularsanız, ağda lekesinin meydana gelmesine engel olabilirsiniz. Bunu her ağda yaptığınızda yerine getirmeniz, leke oluşmasına engel olma açısından önemlidir.

Özellikle de cildiniz ağda lekesinin kalıcı olmasına yatkın ise mutlaka bu gibi tedbirleri almalısınız. Aksi halde ağda lekeleri ile uzunca bir süre mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Özellikle aşırı sıcak günlerde ağda yapmamaya çalışmalı, yaptığınız zamanda da bir süre dışarıya çıkmamalısınız.

İLGİLİ MAKALE  Aç karnına ballı ılık su içmenin yararları (Kaynak: izlehaber.com)

Seyredin: Evde Sir Ağda Nasıl Yapılır?