Güvenlik ve konfor denildiğinde akıllara ilk gelen otomobil firmalarından biri olan Volvo, çığır açacak bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını bildirdi. Elektrikli otomobiller gün geçtikçe popülerliğini arttırıyor. Bu yüzden de otomobiller için geliştirilen bataryalar üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bunun yanında da Volvo, elektrikli otomobilleri kablosuz bir şekilde şarj edebileceğiniz bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Akıllı telefonlarda gördüğümüz kablosuz şarj teknolojisi, günlük yaşama oldukça pratiklik katmakta ve bizleri kablo derdinden kurtarmaktadır. Bu teknolojisinin elektrikli otomobillerde kullanılması da hayatımıza olumlu yönde faydalar sağlayacaktır.

Elektrikli otomobilleri kablosuz şarj edin

Volvo, elektrikli otomobilleri kablosuz bir şekilde şarj edebileceğiniz bir teknolojiyi test etmeye başladı bile. Alternatif şarj seçeneklerini tespit etmek için çalışan ekip, test kapsamına aldıkları az sayıdaki Volvo XC40 Recharge’ları, İsveç’in Göteborg şehrinde taksi olarak kullanacak. Bu test 3 yıl boyunca sürecek ve kablosuz şarj teknolojisinin olumlu ve olumsuz yönleri karşılaştırılacak.

Testlerde kullanılacak XC40 Recharge’ların kablosuz şarj sistemi Momentum Dynamics isimli bir teknoloji şirketi tarafından üretildi. Kablosuz şarj pedleri, taksi duraklarına yerleştirilecek. Bu sayede Volvo XC40’lar bir müşteri almadığı zamanlarda duraklarda şarj olacak.

Hazırlanan şarj pedleri ne kadar hızlı?

Genellikle kablolu şarjlar, her türlü pili daha hızlı şarj etmesi ile biliniyor. Özellikle bu durumu akıllı telefonlarda kullanılan şarj teknolojilerinde görüyoruz. Ancak Momentum Dynamics’in hazırlamış olduğu kablosuz şarj pedleri, 41 kWh hızında şarj gücü sağlıyor. Bu da elektrikli otomobillerde kullanılan şarj kabloların genelinden daha hızlı. Bu yüzden kablosuz bir şekilde şarj edilecek olan Volvo XC40, normal kablolu şarjlardan çok daha hızlı olacak. Bu durum da kablosuz şarjın efektifliğini ortaya çıkartıyor.

Şarj pedleri 2 taksi durağında zemine yerleştirilecek

Momentum Dynamics tarafından hazırlanan kablosuz şarj pedleri, 2 taksi durağında zemine yerleştirilecek. Bu şar pedleri, doğru bir şekilde park edildiğinde çalışacak. Bu yüzden taksi şoförleri, Volvo’nun 360 derecelik açıya sahip olan kameralarından yardım alacak. Volvo XC40 Recharge’lar doğru bir şekilde park edildikten sonra ise kablosuz şarj işlemi otomatik olarak başlayacak.

Momentum Dynamics tarafından üretilen şarj pedleri, 40 kWh gücünden çok daha hızlı bir şarj işlemi gerçekleştirebiliyor. Bu sayede de elektrikli otomobilinizi çok daha hızlı şarj edebildiğiniz için taksi sektörü için oldukça faydalı bir teknoloji olacak. Bununla beraber de elektrikli araçları şarj işlemleri, bu teknoloji sayesinde çok daha ucuz olabilir. Ayrıca hızlı bir şarj işlemi gerçekleştirilebildiğinden, taksi sektörünün hareketliliğine ayak uydurabilecek.

İLGİLİ MAKALE  100 kilometrede sadece 1 litre yakıyor! Artık 'akaryakıt fiyatları' can yakmayacak

Volvo bu teknolojiyi ilk test eden değil

Volvo, bu testi uzun ömürlü dayanıklılık testi olarak görmektedir. Bu şekilde yapılan bir test, kablosuz şarj için ilk defa yapılıyor. Ancak elektrikli otomobiller için ilk kez denenmiyor. Daha önceden Jaguar firması, elektrikli otomobiller için kablosuz şarj teknolojisini denemişti. Üstelik Jaguar’da kablosuz şarj pedlerini Momentum Dynamics’e yaptırtmıştı. Jaguar, elektrikli otomobiller için kablosuz şarj teknolojisini ilk kez Norveç’te test etmişti.