Türk vatandaşlar TOGG için geri sayıma başladı bile. 2023 yılının ilk çeyreğinde yollara çıkanacak olan TOGG ile elektrikli otomobillerde yeni bir devri açacak olan Türkiye, şimdi de elektrikli motosiklet ile dünya gündemine girmeyi planlıyor. Ancak TOGG’dan önce raflara çıkacan olan Türkiye’nin yerli ve milli elektrikli motosikleti Rakun, şimdiden merak edilmeye başlandı. Bu yazımızda sizlere Türkiye’nin yerli ve milli elektrikli motosikleti Rakun’dan bahsedeceğiz.

TOGG ne zaman satışa sunulacak?

TOGG için geri sayım başladı. 2022 yılının sonlarına doğru seri üretime başlanmasının planlandığı TOGG, 2023 yılının başlarında satışa sunulması planlanıyor.

Türkiye’de daha önceden elektrikli motosikletler üretildi

Elektriğin gücünü artık yavaş yavaş yollarda da görmeye başlıyoruz. Bu hızda yükselmeye devam eden elektrik motorları, en fazla 10 yıl sonra tüm arabaların motorlarını ele geçirecek. Hal böyle olduğu için de sadece elektrikli otomobiller değil, elektrikli motosikletlerde gündeme gelmeye başladı.

Türkiye’de daha önceden elektrikli motosikletler üretilmişti. Ancak Fakat bu motosikletler genel itibari ile diğer ülkelerden alınma planı üzerine kuruluydu. Ancak Rakun, tamimiyle Türkiye pazarı için üretilecek ve kısa süre içerisinde raflarda yerini alacak.

Tamamiyle Türk mühendisler tarafından tasarlandı

Rakun, tamamiyle Türk mühendisler tarafından tasarlanmış bir halde raflarda yerini alacak. Rakun, Türk mühendisler tarafından geliştirildiği için de Türkiye pazarı için oldukça büyük bir öneme sahip olabilecek diyebiliriz. 155 kiloluk bir taşıma kapasitesine sahip olan Rakun, kuryeler için biçilmiş bir kaftan diyebiliriz. Aynı zamanda Rakun’un pilleri normal prizle 4,5 saat gibi kısa bir sürede şarj olabiliyor.

Ford tarafından üretilecek olan Rakun, iki farklı model olarak karşımıza çıkacak. Ford Rakun Pro 2 ve Ford Rakun Pro 3 olarak adlandırılan bu modellerden Rakun Pro 3, 3 tekerlekli bir tasarıma sahip olacak şekilde karşımıza çıkacak. Ön tarafında tek tekerlek ve arka tarafında 2 tekerleği olan bu motosiklet modeli, şimdiden dikkatleri üzerine çekmeyi başarmışa benziyor.

Rakun ne zaman satışa sunulacak?

Planlara göre Rakun, TOGG’dan daha önce satışa sunulacak. Fiyatı ile ilgili bir bilgi şu an için yok. Ancak ileriki haftalarda Rakun’un satış fiyatı ile ilgili haberler çıkmaya başlayacaktır. Rakun, ilk olarak şirketler için satışa sunulmaya başlayacak. Daha sonra ise bireysel kullanıcılar için satışa sunulması planlanan Rakun, daha çok motoelu kuryelerin tercih edeceği bir elektrikli motosiklet olacak gibi duruyor.

İLGİLİ MAKALE  TOGG gümbür gümbür geliyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi. 81 ilde atağa geçildi. Fiyatlar ne olacak?

B sınıfı ehliyet sahibi olan sürücüler bu motosikleti rahat bir şekilde kullanabilecek. Çünkü Rakun, takribi 50cc gücünde olacağı için herhangi bir A1 ya da A2 ehliyete gerek yok. Bu yüzden sadece araba ehliyeti olan kişiler, gönül rahatlığı ile Rakun alabilir ve dilediği gibi kullanabilir.