TOGG, Tüketici Elektroniği Fuarı CES’de tanıtıldı. Amerika Birleşik Devleti’nde tanıtılan TOGG, ilk kez küresel bir sahnede yer aldı. TOGG’un yaptığı açıklamaya göre, TOGG markası %100 yerli malı olan küresel bir firma yaratma vizyonu ile hareket edecekler. Bu sayede küresel piyasaya %100 Türk malı olan bir araba satışı gerçekleştirilecek.

TOGG 2019 yılında üretilmeye başlandı ve  2022 yılında satışa suulması planlanmakta. Birçok kişi TOGG’un özellikleri neler? TOGG fiyat listesi yayınlandı mı? Gibi soruları merak etmekte. Bu yazımızda TOGG’un fiyatını ve özelliklerini anlatacağız.

TOGG’un özellikleri neler?

2022 yılında seri üretime başlanılacağı belirtilen TOGG, elektrikli ve sessiz çalışma özellikleriyle gözleri boyamakta. TOGG’un en göze çarpan özelliği çevreye duyarlı olması. Sessiz çalışabilmesi gürültü kirliliğinin önüne geçerken, sıfır gaz salınımı ile birlikte doğaya herhangi bir zarar vermemektedir.

Elektrikli otomobil olan TOGG, elektrik gücünü lityum-iyon pillerden alacak. TOGG, pilleri için 8 yıllık bir garanti sunmaktadır. Bu piller TOGG’a en az 300 km menzil sağlamakta. TOGG, 300 km ve 500 km menzile sahip 2 farklı model ile satışa sunulacak. TOGG’un pilleri, yaklaşık yarım saatlik bir dolum ile %80 pil seviyelerine kadar gelecek. Bu sayede TOGG, şarj olma süresi bakımından oldukça avantajlı olacak. Yarım saatlik dolum ile yaklaşık 200 km menizle ulaşabilen TOGG2un pil modülleri Türkiye’de üretilmekte. Fakat pil hücreli ise şu anlık ithal edilmektedir. Ancak yakın zamanda pil hücrelerinin de Türkiye’de üretileceğini açıklayan TOGG, şu anda %51 oranında yerli malıdır. Ancak kısa süre içerisinde bu oran %68 gibi bir rakama çıkartılacağı açıklandı.

TOGG’un arkadan itişli ve dört çekişli modelleri olacak. Arkadan itişli modellerinin beygir gücü 200 Hp olacak. Dört çeker modelleri ise 400 beygir gücüne kadar ulaşabilecek. TOGG, 100 km hıza 8 saniyede ulaşabiliyor. Bu özellikleri sayesinde TOGG’dan yüksek bir performans beklenilmekte.

TOGG, donanım açısından oldukça zengin olacak. İçerisinde barındırdığı 4G ve 5G teknolojileriyle donatılan TOGG, uzaktan bağlantı sistemi ile birçok arızanın  çözümünü sunacak. Ayrıca TOGG, bu özelliği sayesinde araç yazılımını güncelleyebilecek. TOGG, bir çok akıllı teknolojilerle donatıldı. Bu sayede ek herhangi bir cihaza ihtiyaç duymadan bütün elektrik şebekelerine, internet altyapılarına ve evlere erişebilecek. Bu bağlantıları ile birlikte her türlü şeyle iletişim halinde olan TOGG, bir çok akıllı telefon ile senkronize bir şekilde çalışabilecek. Bu araç 3. sınıf otonom sürüş özelliklerine sahip bir şekilde satışa sunulacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Türkiye'de elektrikli otomobiller kaç liraya şarj oluyor?

TOGG’un fiyatları ne kadar olacak?

TOGG, 5 farklı model ile satışa sunulacak. Ancak seri üretime başlanmadığı için daha ön sipariş alınamıyor. Bu yüzden de çoğu TOGG modelinin fiyatı belli değil. SUV modelinin fiyatı açıklanmasa bile TOGG şirketinin CEO’su bir açıklamada, 25.000 Dolar bandında bir başlangıç fiyatı olabileceğini söyledi.

TOGG’un Türkiye’deki satış fiyatları ise merak konusu. Ancak beklenilen başlangıç fiyatı, 600.000 Türk Lirası olacağı. Yerli bir otomobil olacak olan TOGG’un bu fiyat bandında satışa sunulması, TOGG’un satışa sunulmasını bekleyenleri bir hayli üzecek gibi. Ancak bu fiyatların sebebi, TOGG’un hala %100 Türk malı olmayışı ve bazı malzemelerin yurt dışından ithal edilmesi. Fakat TOGG yetkilileri, ilerleyen zamanlarda yerlilik oranının artacağını belirtti. Bu duruma istinaden TOGG’un satış fiyatlarında belli miktarlarda düşme yaşanabilir.

TOGG’un sedan modelinin fiyatı TOGG’un SUV modelinden daha ucuz bir fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Bunlar ile beraber TOGG’un en pahalı modelinin fiyatı 2 milyon 200 bin Türk lirasına kadar çıkabileceği de gündemde. Bu fiyat bandında bulunan TOGG, teknolojik ve güvenlik açısından en gelişmiş TOGG olarak sunulacak. Ancak korkmanıza gerek yok. Çünkü TOGG’un sedan modelinin başlangıç fiyatının 700 bin Türk lirası civarında olması bekleniyor. Ayrıca TOGG’un SUV modeli, TOGG’un sedan modelinden daha önce satışa çıkacak. Büyük bir ihtimalle TOGG’un sedan modelinin fiyatı, TIGG’un SUV modelinin satışa çıkması ile de belli olacak.

Tüketici elektroniği denince akıllara ilk gelen uluslararası fuarlardan biri de CES olmakta. Pandemi nedeni ile 2 sene boyunca fiziksel bir fuar gerçekleşmemesine rağmen, bu sene CES düzenlendi. Bu fuarın saygın yayınlarından biri olan Exhibitor, TOGG’u CES’in en iyi 20 markası aasında gösterdi. Büyük bir başarıya imza atmı olan TOGG’da bu haberi resmi Twitter hesabından takipçilerine duyurdu.

TOGG 2300 katalımcı arasından en iyi 20 markadan biri

Tüketici elektroniği fuarı CES’te 2300 farklı markanın lansmanı yapılmıştı. Ülkemizin yerli ve milli markası olan TOGG ise elektrikli araçlarda yeni bir devrin başlangıcını yapacak gibi görünüyor. CES’in saygın yayınlarından biri olan Exhibitor ise TOGG’u CES’teki en iyi 20 marka arasına soktu. Bu sayede dünya gündeminde yer bulan TOGG, her geçen gün hayran kitlesini arttırmakta. Amerika Birleşik Devletleri’nin Las Vegas eyaletinde düzenlenen CES’te 100 aşkın ülkeden 2300 farklı marka bulunuyordu.

İLGİLİ MAKALE  Aylar sonra net rakam ortaya çıktı! TOGG'un güncel satış fiyatı ile ilgili önemli gelişme

Ayrıca TOGG resmi hesabından geçtiğimiz hafta Gemlik testislerinde çalışmalar doğrultusunda bir paylaşım yapıldı.

TOGG CES’su Gürkan Karakaş duygusal anlar yaşadı

CES’te açıklamalarda bulunun TOGG’un CEO’su Gürkan Karakaş, gözyaşlarını tutamadı. Çok heyecanlı olduklarını söyleyen Gürkan Karakaş, daha iyisini yapacaklarını ve bu oyunun içerisinde bir oyuncu olacaklarını dile getirdi. Bununla beraber bu oyunun içerisine şimdiden dahil olduklarını söyleyen TOGG’un CEO’su Gürkan Karakaş, hızlı bir şekilde geliştiklerini vurguladı.

TOGG ne zaman satışa sunulacak?

Ülkemizdeki herkes yerli ve milli otomobil markamızın ilk otomobilinin satışa sunulmasını beklemekte. TOGG’un yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre ise 2023 yılının başında seri üretime geçeceklerini belirtti. Bununla beraber 2023 yılının yaz aylarında ön siparişlerin alınması beklenen TOGG otomobilleri, 2023 yılının sonlarına doğru da satışa sunulabilir. Böylece merakla beklenen TOGG marka otomobilleri, ülkemizin yollarında görebileceğiz.