Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili olacak olan TOGG’un yollara çıkmasına sayılı günler kaldı. Bu kadar kısa süre kalması ile beraber vatandaşlar da TOGG’un fiyatının ne kadar olacağını merak ediyor. TOGG yakın bir zaman içerisinde seri üretime geçecek. Seri üretime geçtikten sonra ise TOGG’un ön siparişinin açılması bekleniyor. Ön sipariş açıldıktan sonra ise TOGG’un nihai fiyatı ortaya çıkacaktır. Bu yazımızda sizlere TOGG ile ilgili gelişmeleri ve fiyat tahminlerinden bahsedeceğiz.

Her masada var

TOGG fiyatı ne kadar?

TOGG, geçtiğimiz aylarda birçok farklı sahnelerde yer aldı. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) yer almıştı. Bununla beraber TOGG, CES fuarında en iyi 20 marka arasına girmişti. Ayrıca Türkiye’de de birçok farklı sahnede ve lansmanda yer alan TOGG, her katıldığı etkinlikte alkışlandı ve övüldü. Geçtiğimiz günlerde TOGG, Almanya sokaklarında test sürüşüne de çıktı.

Daha piyasa çıkmadan Türk halkının favori otomobilleri arasına girmeyi başaran TOGG, eminiz ki satışa çıktıktan sonra Türk halkı TOGG marka otomobil satın almak için bayilerin kapılarında yatacak. Fakat hala Türk halkının kafasında soru işaretleri yer almakta. Bu soru işaretleri ise TOGG’un fiyat etiketinin nasıl olacağı. Tamamiyle elektrikli bir şekilde piyasa sürülecek olan TOGG’un fiyat etiketi ile ilgili tahminler yürütülüyor. Ayrıca TOGG’un yetkilileri tarafından yapılmış olan bazı açıklamalar ile TOGG’Un nasıl bir fiyat ile satışa çıkacağı aşağı yukarı belli oldu.

Dedikodular tavan yaptı

TOGG fiyatı ne kadar?

TOGG’un satış fiyatı ile alakalı birçok farklı söylenti yayılmakta. Bu söylentilerden en dikkat çekeni ise TOGG’un yüksek bir fiyat etiketi ile satışa çıkacak olması. Yayınlanmış olan söylentiler ve TOGG yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre, TOGG’un satış fiyatının 1 milyon Türk lirası olacağı düşünülmektedir. Fakat hala TOGG’un satış fiyatı işle ilgili resimi bir bilgi mevcut değil. CES fuarında TOGG yetkilileri tarafından yapılmış olan açıklamalara göre, TOGG’un SUV modelinin başlangıç fiyatının 25 bin dolar olacağı söylenmişti.

TTOGG’un SUV modelinin fiyatı ile ilgili en önemli açıklamayı, yine TOGG’un CEO’su Gürcan Karakaş yaptı. Gürcan Karakaş, TOGG’un SUV modelini günümüz içten yanmalı motora sahip olan SUV otomobiller ile hemen hemen aynı fiyat bandı ile satılacağını vurgulamıştı. Yapılmış olan bu açıklamalardan sonra ise TOGG’un SUV modelinin fiyatı 2 milyon Türk lirası ile 1 milyon Türk lirası arasında değişebileceği belirtildi. Fakat minimum 1 milyon Türk lirası olarak belirlenmesi, TOGG’un günümüzün en iyi otomobilleri ile kafa kafaya özellikler ile donatılmış olması.

İLGİLİ MAKALE  TOGG gümbür gümbür geliyor. Rakipler tedirgin

Fiyatlar şu an için böyle

TOGG’un fiyatı dolar kuruna bağlı bir şekilde değişebilmektedir. Bunun da en büyük sebebi, TOGG’un hala sadece yüzde 51 oranında yerli olması. Fakat ilerleyen yıllarda TOGG’un yerlilik oranının yüzde 68’e çıkması planlanmakta. Eğer dolar kuru, TOGG’un satışa çıktığı zamanlarda değişirse, hiç beklenilmeyen fiyat etiketleri ile karşılaşabiliriz. Hatta bazı fiyat analistleri, TOGG’un yıl sonunda satışa çıkmasıyla 3 milyon Türk lirası ile bile satışa sunulabilir.