Geçtiğimiz yıl Honda’nın Gebze’de bulunan üretim tesisi kapatılmıştı. HABAŞ ise bu üretim tesisini satın aldı. HABAŞ’ın bu tesisi kendi işleri için tekrardan düzenleyeceği düşünülüyordu. Ancak HABAŞ, TOGG’a yerli rakip olmaya karar vermiş. Şimdiden üretim tesisinin dönüşümü tamamlandı.

İlk direkt yatırım

HABAŞ, Honda’nın üretim tesisini satın alarak otomotiv sektörü için ülkemizdeki ilk direkt yatırımı yaptı. HABAŞ geçtiğimiz 70 yıl içerisinde tıbbi – endüstriyel gaz, elektrik, çelik, tüp ve ağır makine sektörleri ile LNG/CNG tipi doğal gazlar ve LPG dağıtıcısı olarak karşımıza çıkıyordu. Bu yüzden HABAŞ’ın köklü bir firma olması ile otomotiv sektöründe başarılı olabileceğini söyleyelim.

Herkes şaşırdı

HABAŞ, bu tesisi satın aldığında, birçok kişi satın aldıkları tesisi kendi ihtiyaçları doğrultusunda değişime sokacağını düşünüyordu. Ancak HABAŞ herkesi şaşırtarak, otomotiv sektörüne giriş yapmaya başlayacak. Bu doğrultuda da tesisi düzenleyen HABAŞ, hibrit otomobil üretimi için tesisi düzenliyor.

Hibrit motorlu arabalar üretilecek

HABAŞ, satın aldığı tesiste hibrit motora sahip araçlar üretmek istiyor. Gelişen teknoloji ve otomotiv sektörünün değişmesi ile brilikte elektrikli otomobillere yönelim artmakta. Birçok otomobil üreticisi de bu değişime ayak uydurabilmek adına, elektrikli ya da hem elektrik hem de içten yanmalı iki motoru olan hibrit otomobilleri üretmeye başladı. HABAŞ ise hibrit motorlu araçlara yatırı yapmakta. Ancak araç ile ilgili herhangi bir bilgi ya da görsel paylaşılmadı. Bununla beraber araç ile ilgili ilk bilgileri, HABAŞ’ın önümüzdeki günlerde yapacağı tanıtım ile birlikte öğrenceğiz.

Yine Honda’dan yardım alınıyor

HABAŞ, hibrit motorlu araç üretebilmek için Honda’nın İngiltere’de bulunan fabrikasından ekipman temin ettiği bilinmekte. Bu kadar ciddi yatırımlar yapan HABAŞ, TOGG’a yerli bir rakip olarak karşımıza çıkmaya sessiz sedasız hazırlanmış.

Prototip ne zaman tanıtılacak?

Bütün bu haberlerden sonra Türk vatandaşlar, HABAŞ’ın ilk prototipini görmek için sabırsızlıkla bekliyor. Ancak şirket tarafında açıklanan bir takvim ya da lansman tarihi bulunmuyor. Fakat önümüzdeki günlerde sosyal medyadan yapacakları tanıtım ile HABAŞ’ın ilk prototipinin tanıtılması bekleniyor.

TOGG’u yakalayabilir

HABAŞ’ın yaptığı bu çalışmalar, aynı hızda devam ederse çok yakında TOGG’un ulaştığı seviyeye gelebilir ve seri üretime kısa bir süre içerisinde başlayabilir. TOGG’un fiyatları en az 700 bin Türk lirası olacak diye konuşulmakta. Ancak HABAŞ’ın fiyatları konusunda herhangi bir tahmin bulunmuyor. Ancak HABAŞ TOGG’a rakip olmak istiyorsa, çok daha düşük bir fiyat bandını tercih edecektir.