Gelişen teknoloji ile birlikte elektrikli otomobillere çok daha fazla önem verilmeye başlandı. Bununla beraber de her otomobil firması, yeni modellerinde elektrikli motor kullanıyor. Hatta birçok yeni firma direkt olarak elektrikli otomobil üretmek için kuruldu. Bu firmalardan bir tanesi de ülkemizde kuruldu ve TOGG adını taşımakta. Bu yolun izinden giden Hyundai, yeni modeli IONİQ 5 ile dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Bu yazımızda sizlere yeni Hyundai IONIQ 5’in detaylarını anlattık.

Hyundai IONIQ 5’in özellikleri nedir?

Dış tasarıma bakacak olursak, Hyundai IONIQ 5’in Golf 8 boyutlarında olduğunu söyleyebiliriz. Gövde tasarımı yenilikçi çizgiler ile Hyundai IONIQ 5’i oldukça sportif bir yapıya sokuyor. Hyundai IONIQ 5’in far düzeni u şeklinde olup, bu düzeni daha önceki Teaser fotoğraflarında görmüştük. Jantları ise çok farklı bir dizayna sahip. Ancak bu jantlar ile Hyundai IONIQ 5’in sportif yapısı bozulmamış, aksine çok ayrı bir hava katmış durumda.

İç tasarımı ise bir teknoloji üssü gibi. Genellikle yeni çıkacak olan elektrikli otomobillerde bu durum hep böyle. Hyundai IONIQ 5’in iç tasarımındaki kayar konsol ile dikkatleri üzerine toplamakta. 12 inç boyutlarındaki multimedya sistemi, Android Auto ve Apple CarPlay destekleri sağlıyor. Bu sayede Hyundai IONIQ 5 ile akıllı telefonunuzdaki içerikle çok kolay bir şekilde erişebiliyorsunuz ve Hyundai IONIQ 5 ile yaptığınız seyahatler çok daha eğlenceli oluyor. Ayrıca 14 santimetre kadar kaydırılabilen bu merkezi konsol sayesinde, sürücü istediği zaman kolayca ön yolcu kapısından çıkış yapabiliyor.

Hyundai IONIQ 5’in sürücü paneli de tıpkı multimedya sistemi gibi 12 inç boyutunda. Hyundai IONIQ 5’de bulunan bu sürücü panelini istediğiniz gibi kişiselleştirebiliyorsunuz. Hyundai IONIQ 5’de bulunan bu sürücü panelini sayesinde aracınızla ilgili her türlü bilgiye kolayca erişebiliyorsunuz. Bütün bunlarla beraber Hyundai IONIQ 5, arttırılmış gerçeklik teknolojilerine de sahip. Bu sayede daha detaylı bir navigasyon sistemine sahip oluyorsunuz Bu navigasyon sistemi size belli direktiflerde ve uyarılar ile sürüşünüzün daha rahat geçmesini sağlıyor.

Hyundai IONIQ 5’in kabinindeki kayan tek parça merkezi panel değil. Arka koltuklar da 14 santimetre kadar kaydırılabiliyor. Bu özellikleri sayesinde Hyundai IONIQ 5 ile yapacağınız yolculukların konforu, bir üst seviyeye taşınıyor. Kabin için 4 farklı renk seçeneği sunan Hyundai, ekolojik dengeyi korumak için de atılımlarda bulundu. Kabindeki tüm malzemeler geri dönüştürülmüş pet şişeler, ekolojik olarak işlenmiş deri, pamuk ve bitkisel temelli malzemeler ile üretilmiş.  Hem elektrik motoru ile doğayı koruyan bu otomobil, aynı zamanda geri dönüşümü destekleyen malzemeler ile üretildi.

İLGİLİ MAKALE  Hyundai SUV araçların satış fiyatları belli oldu - 0 kilometre fiyatları

Motor detaylarına gelecek olursak, ilk dikkat çeken detay ultra hızlı şarj sistemi oluyor. yüzde 10’dan yüzde 80’lik bir dolum için yaklaşık 18 dakika yetiyor. Hyundai IONIQ 5, hızlı bir şekilde şarj olabildiğinden yolda kalsanız bile kısa sürede yolunuza devam edebiliyorsunuz. Ayrıca Hyundai IONIQ 5’in iki farklı batarya seçeneği bulunuyor. Bu bataryalar 58 kWh ve 73 kWh’dir. 73 kWh’lik bataryalar ile 480 kilometrelik bir menzile sahip olabiliyorsunuz. Bununla beraber Hyundai IONIQ 5, 350 nM’lik bir tork gücüne sahip.

Hyundai IONIQ 5’in tüm modelleri, saate 180 kilometrelik hıza kadar çıkabiliyor. Bu hız sınırı ise bir yazılım ile belirlenmektedir. Hyundai IONIQ 5, saatte 100 kilometrelik hıza ise 5,2 saniye gibi kısa bir sürede çıkabiliyor. BU detay ile bu aracın ne kadar çabuk ivme kazanabileceğini görüyoruz.

Hyundai IONIQ 5’in fiyatı ne kadar olacak?

Hyundai IONIQ 5, Amerika Birleşik Devletleri’nde 43 bin 650 dolar ile satışa sunulmuştu. Kur farkını hesaplayacak olursak, 590 bin 483 Türk lirası gibi bir fiyat ortaya çıkıyor. Tabii ülkemizde uygulanan ÖTV ve KDV gibi vergileri de ekleyecek olursak, karşımıza 1 milyon 400 bin Türk lirası gibi fiyat çıkacak. Ancak Hyundai tarafından Türkiye için herhangi bir resmi açıklama bulunmuyor. Bu yüzden açıkladığımız bu fiyat tahminlerden ibaret.