Ford Focus ülkemizde en çok sevilen otomobiller arasında yer almaktadır. Rakipleriyle kıyasladığımızda, sunduğu teknolojik özellikleri oldukça ilgi çekmekte. Sıfırı kadar ikinci eli de çok fazla tercih edilen Ford Focus, ülkemizde en çok satışı gerçekleşen otomobiller arasındadır. Şu an Ford Focus, ülkemizde 2 farklı versiyonla satışa sunulmuş durumdadır. Bu donanım paketlerini şöyledir:

 • Trend X
 • Titanium

Satışa sunulmuş olan bu iki donanım paketi de kullanıcıların isteklerini rahatlıkla karşılamaktadır. Ayrıca bu donanım paketine ek opsiyonlar da vardır. Bu sayede bir Ford Focus satın alacaksanız, isteğinize bağlı kişiselleştirebileceğiniz birçok özellik bulunmaktadır.

2022 model Ford Focus, kullanıcılara neler sunuyor?

Düşük donanım paketi olan Trend X versiyonu, bize 2 farklı motor seçeneği sunmaktadır. Bu motorlardan bir tanesi benzinli motorken, bir diğeri ise dizel yakıt tipini kullanan motordur. Benzinli motorda 6 ileri otomatik ve 6 ileri manuel şanzıman seçeneği varken, dizel motorda ise sadece 8 ileri otomatik şanzıman seçeneği bulunmaktadır. Benzinli motor 123 beygir güç üretebilirken, dizel motor ise 120 beygir güce kadar ulaşabilmektedir. 2022 model Ford Focus’un Titanium donanım paketi versiyonunda ise sadece 120 beygir güç üretebilen dizel motor seçeneği bulunmaktadır. Ford Focus’un hatchback modelinde ise sadece Trend X donanım paketli versiyonu, ülkemizde satışa sunulmaktadır. Motor özellikleri ise Ford Focus’un sedan modeli ile aynıdır.

Ford, 2022 Focus modellerinde güvenliğe oldukça önem vermekte. En dikkat çeken güvenlik önlemi ise yaya ve bisikletli algılama sistemi. Bu sistem, Ford Focus’un ön tarafında yer alan kameralar ile yolu taramakta ve herhangi bir yaya ya da bisikletli çıktığında ise otomatik fren yapmakta. Tabii ki de bu sistemin efektif çalışabilmesi için hız sınırına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu güvenlik sistemi sayesinde de ufak çaptaki kazaların oluşma olasılığı düşmüş oluyor.

İstanbul gibi kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız, aracınızla park alanı bulmakta zorlanıyorsunuzdur. Çünkü her yede park halinde araç bulunmakta ve park yerleri dolu olmakta. Bulabildiğiniz park alanları ise oldukça dar olmakta. Dar bir alana aracınızı park ettiyseniz, kapınızı açtığınızda kapınız duvara çarpabilirsiniz. Bu çarpmalar sonucunda ise kapınızda, kılcal dediğimiz çizikler oluşabilmektedir. Ancak 2022 model Ford Focus sahibiyseniz böyle şeyleri dert etmeniz gerekmemekte. Çünkü 2022 model Ford Focus’ta kapı koruması bulunmaktadır. Bu sayede hem kendi aracınızda çiziklerin oluşması engelleniyor hemde yanınızdaki araçların boyasını korumuş oluyorsunuz.

İLGİLİ MAKALE  Ford Puma fiyat indirdi. Puma fiyatlarını görenler gözlerine inanamadı

Ford MyKey sistemi ile sizin dışınızda biri aracınızı kullanıyorsa bile, aracınızın ayarları yine de sizin elinizde olur. tanımlayacağınız anahtarlara özel ayarlar belirleyebilirsiniz. Bu ayarlar ise şunlardır:

 • Hız sınırı
 • Ses sistemi ayarları
 • Özel emniyet kemeri hatırlatıcı

2022 model Ford Focus’un iç tasarımı, tamamen rahatlık üzerine kurulu bir tasarım çeşididir. Ford Focus’un iç tasarımına baktığımızda ilk göze çarpan özellik, kablosuz şarj desteği sunması. Eğer cep telefonunuzda kablosuz şarj desteği varsa, cep telefonunuzu şarj kısmında kablo olmadan şarj edebilirsiniz.

2022 model Ford Focus’un tasarımında bulunan bir diğer özellik ise panoramik cam tavan. Bu sayede Ford Focus’un iç kısmı, kullanıcılara çok daha ferah bir hava katmaktadır. Ayrıca bu camlar çizilmeye dayanıklı maddelerden üretilmiştir. Bu sayede aracın üstüne bişey düşmesini veya dolu yağmasını dert etmenize gerek kalmıyor.

2022 model Ford Focus fiyat listesi

 • Ford Focus Trend X 6 ileri manuel şanzıman benzinli: 425.600 Türk lirası
 • Ford Focus Trend X 6 ileri manuel şanzıman dizel: 535.000 Türk lirası

Opsiyonlar

 • Metalik Boya 2021 Trend X 1.5L Ti-VCT 123PS|1.5L EcoBlue 120PS: 6.800 Türk lirası
 • Özel Renk (Fantastik Kırmızı & Manyetik Gri) 2021 Trend X 1.5L EcoBlue 120PS: 13.600 Türk lirası
 • LPG Kiti (80% – ÖTV) 2021 Trend X|Titanium 1.5L Ti-VCT 123PS: 17.900 Türk lirası
 • Metalik Boya 2022 Trend X 1.5L Ti-VCT 123PS|1.5L EcoBlue 120PS: 7.100 TL